2 tipy na zvýšení pracovitosti

PracovitostPokud jste stejně jako já sami svým šéfem a nechodíte nikam do zaměstnání, určitě víte, že to sebou nese kromě spousty výhod také několik nevýhod. Tou hlavní klíčovou nevýhodou je to, že se musíme sami nutit k práci a to není vždy tak jednoduché.

I přestože mám TODO listy nekonečné a práce je pořád hodně, často se mi nedaří „donutit“ se k práci tak, jak bych chtěl. Samozřejmě se snažím dělat věci, které mě baví, abych se musel nutit co nejvíce, ale i sebezábavnějšímu webu je občas potřeba udělat nudnější propagaci.

O to horší je to, když má člověk dostatek peněz formou pasivního příjmu, takže ví, že když si dá pauzu tak zítra neumře hladem.

Samozřejmě ale nechci žít takovým způsobem života a moje ambice jsou snad trochu vyšší. Proto se snažím najít způsoby, jak pracovat alespoň 8 hodin denně. V posledních asi třech týdnech se mi to daří a občas dělám i „přesčasy“. Jak se mi podařilo se do takového stavu dostat?

Vstávám brzo

Klíčovou změnou v mém denním režimu bylo to, že jsem se naučil vstávat mnohem dřív, než v minulosti (kolem 12 hodiny). Dnes se snažím vstávat v 6 ráno, nejpozději v 9. Nevím čím to je, ale práce takhle brzo mi jde mnohem líp.

Vím, že je prostě ještě moc brzo na to, abych si mohl dát pauzu a dělal něco jiného. Pravidelný režim, na který si tělo zvykne je lepší ve všech směrech, nespím víc než je potřeba, mám čas i na cvičení a navíc si rozvrhnu jídelníček tak, aby mělo moje cvičení co nejlepší efekt.

Guarana, černý čaj, kafe

KávaPokud je časné vstávání tím dobrým, pak je rozhodně pití kafe, guarany nebo černého čaje tím špatným. Ale i když to má svoje nevýhody – hlavně kofein – stojí mi to za to.

Skoro každé ráno si dávám hrnek guarany (někdy i colu). Nejde o klasické tabletky, které mi snad nikdy nefungovali, ale o prášek, který rozmícháte ve vodě nebo s mlékem. Já to připravuju stejně jako čaj a musím říct, že to opravdu hodně pomáhá. Zlepšuje koncentraci a do práce se najednou cítím víc motivovaný.

Problém je ale hlavně v tom, že když dávky dáte moc silné, budete mít problémy se spaním (naštěstí jsou i na to další bylinky). Tělo už bude sice unavené, ale mozek vám prostě nedovolí usnout. Je to pak dost nepříjemné a může to rozhodit celý denní režim. Proto dávám guaranu jenom ráno, aby se přes den stihla „odbourat“.

Stejně jako na kávě vzniká i na guaraně tolerance, takže dávky musíte postupně navyšovat. Já se občas snažím na pár dnů vysadit, aby pak látky účinkovaly znovu silně.

Díky kombinaci těchto dvou tipů se mi teď daří pracovně opravdu dost dobře. Kdybych si nemusel připravovat jídlo, chodit nakupovat a cvičit, tak dokážu při vhodné práci vydržet i 10 hodin aniž by mi to nějak vadilo.

Články na podobné téma:

Share

10 Responses

 1. jarda napsal:

  Guaranu jsem zkoušel a abych řekl pravdu nic to se mnou nedělalo. Kafem se nalejvám pořád a taky to se mnou nic nedělá už to piju asi jen ze zvyku 🙂 Dřív mi pomáhaly energeťáky, ale to už je taky o ničem – člověk si hned navykne.

 2. Radek napsal:

  Jo tolerance je problém. Klasický rozpustný kafe mi taky nic nedělá, ale zrnkový při pořádné lžičce už cítím. Tu guaranu si měl jako tablety, nebo jako prášek? O tabletách mi totiž každý říká, že mu nefungují..
  ps: klidně si dávej do podpisu tvůj cykloweb 😉

  • jarda napsal:

   Guaranu jsem měl v prášku a kupoval jsem ji tam co ty – asi :). Jináč kafe si dělám zrnkové z pořádných dvou lžiček 🙂 na tři už si netroufám 😀

 3. rm napsal:

  Pravidelný režim dělá divy. Tělo si navykne, že mezi otevřením očí a obědem musí odvést práci. Jako trader bych začínal kolem 14té hodiny, ale zvykl jsem si vstávat v 8 a odmakat svoje. Kafe je elektrolyt, který moje baterky dobíjí.

 4. Lukáš napsal:

  Jo vstávání je základ – svatá pravda. Pro mě je ideál budíček kolem 7.
  „Nevím čím to je, ale práce takhle brzo mi jde mnohem líp…“ – mám to podobně, pro mě je to dáno hlavně psychikou – ten skvělý pocit, že ve 12 už můžu mít odpracováno třeba 5 hodin a mít za sebou většinu cílů pro daný den.
  Není také nad to, vyhlédnout třeba v 9 z okna na souseda, který si to teprve štráduje na svoji šichtu, a vědět, že já už jsem 2 hodinky „v práci“ a kus jí mám za sebou. 🙂
  Kávu ani jiné drogy jsem zatím nezavedl, občas ale dávám ranní procházku na čerstvém vzduchu, případně obohacenou zastávkou pro čerstvé pečivo. To mě probere velice spolehlivě. 😉

 5. James K. napsal:

  Už měsíc se snažím vstávát ráno brzo, ale ten zvyk spát do oběda mi furt ještě dost brání. Rána mám rád, ale to vstávání… ach jo.

  Tablety guarany mi nefungovaly, prášek jsem nezkoušel. Jak je na tom chuťově, když to tedy uděláš jen s vodou?

 6. majlan napsal:

  Kdyby někoho zajímalo, jak si trochu zkrátit spánek – http://www.seitler.cz/7-tipu-jak-spat-mene-efektivneji/

  Třeba teď v létě se mi to ale vůbec nedaří dodržovat, posledních několik dnů nemůžu v tom vedru vůbec usnout a pořád se budím..

 7. Norbert napsal:

  ja som na kofein veľmi citlivý, stačí mi napríklad pol L kofoly a už nemôžem zaspať

 8. Kajinka napsal:

  Zkuste kofein vyměnit za guaranu, je zdravější a opravdu zabírá. Tedy já beru guaranu v podobě doplňku stravy zvaném BRAINSTART, objednávám ho na netu a obsahuje ještě navíc lecitin a ginko pro lepší soustředění a paměť.

 9. Věrka napsal:

  Brainstart jsem si uplne nahodou koupila minuly tyden, byla jsem na kolejich u spoluzacky a objednavala si jej,tak jsme vzali dvě balení, at neplatime postovné 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *