Drogy a podnikání

K napsání tohoto článku mě inspiroval docela nevinný tweet od agentury RobertNemec.com. Jde konkrétně o fotku nějakého alkoholu, podle barvy bych to tipoval na rum, ale nejsem expert (ok, při bližším prohlédnutí jsem zjistil, že to je na etiketě).

Drogy a práceVsadím se, že nikomu z vás to nepřišlo zvláštní, tak jako mě. Proč?

I když to asi zní pokrytecky a ode mě hodně zvláštně, nedokážu si představit, jak můžou jít drogy (a to hlavně tvrdé), dohromady s prací (a to hlavně ve firmě).

A vůbec ta představa –  že někoho motivuji užíváním drogy, která ničí lidské životy, dlouhodobě může způsobit závislost a kromě příjemného pocitu má snad jen negativní vlastnosti – je pro mě opravdu zvláštní.

Ano, já drogy taky užívám.

Hulím trávu a to hodně, přes míru (popravdě jsem intoxikovaný teď i při psaní většiny ostatních článků).

I když za to občas nejsem rád, je to moje cesta a naučil jsem se s tím při práci fungovat (většinou tak, že se překopu kofeinem). Ale téměř nikdy (s výjimkou psaní velkých a čtivých článků) si při nebo po práci nedám alkohol. Proč?

Alkohol se na rozdíl od trávy řadí mezi tvrdé drogy. Mezi tvrdými drogami je spolu s pervitinem, heroinem, kokainem a čichacími lepidly (třeba toluen).

Představte si, že budete mít v kanclu injekční stříkačku s pikem a zaměstnanci, kteří budou makat nadstandardně jí mohou použít.

„Tady máš Petře, za odměnu. Pěkně si to tam střel a pořádně se sjeď“.

Láhev rumu v hezkém obalu sice vypadá hezky, téměř luxusně. Dejte si k tomu ještě doutník, napište motivační citát a všichni vás budou obdivovat.

Pro mě budete ale na velmi podobné úrovni, jako všichni ostatní „feťáci“ (včetně mě), kteří nedokážou vydržet bez lákadel a musí se prostě dopovat něčím, co provádí změny vědomí.

Jeden panák, vždyť to nemůže nic udělat…

Plno lidí mně (i sobě samým) říká, že alkohol je vlastně v pohodě, nic moc to nedělá a rozhodně neskončíte na ulici, tak jako při užívání jiných drog.

Tohle si občas říkám taky, ale hned po cigaretách mi dělá přestávání pití ten největší problém. Přestávám už téměř 2 roky a i když jsem se dost posunul, pořád nedokážu přestat pít úplně.

A to si ho odpírám téměř vždy, kromě výjimečných akcí s kamarády. Představa toho, že bych si mohl každý den po práci dát panáka, je pro potom dost nereálná.

Závislost na dosah ruky

alkohol-zavislostOno si řeknete, že to je jen jeden panák, za odměnu. Jenže se pak cítíte fajn a další den se toho budete snažit dosáhnout taky.

Potom si koupíte vlastní flašku a budete se oceňovat i tehdy, když to v práci tolik nešlo.

Když půjdete s někým ven, budete si automaticky dávat alkohol a on se tak pomalu, ale jistě dostává do vašeho života.

A čím to mohlo začít? Nevinným panákem rumu za odměnu…

Když už jsme u té kritiky drog, pojďme se podívat na to, jak podle mě drogy při práci fungují. Ještě předtím si tu drogy rozřadím, podle vlastních zkušeností do tří skupin:

Tvrdé drogy

 • heroin
 • alkohol
 • kokain
 • pervitin
 • antidepresiva (nepodceňovat, vytáhne to z vás životní jiskru)
 • durman
 • opium, kodein
 • muškátový oříšek (ano, to koření)

Měkké drogy

 • marihuana/hašiš (nevím, proč to někdo rozděluje na dvě drogy, hašiš je vlastně jen čistá pryskyřice z marihuany)
 • nikotin
 • kofein
 • popper (chemka, která se čichá na technopárty, legálně k dostání, ale je dost toxická)
 • léky (např. Tramal)

Rekreační drogy (podle mě je nelze užívat na denní bázi, ani extázi – přestane totiž prostě účinkovat)

 • extáze
 • houbičky
 • LSD
 • ayahuasca
 • meskalin

Drog existuje samozřejmě mnohem víc, jak tě klasických (nezmiňuji třeba Crack nebo Ketamin, protože jsou na CZ trhu tak těžko k dostání, že je téměř nelze dlouhodobě užívat, snad vyjma Prahy).

No a teď už pojďmě na to, co si myslím o jednotlivých drogách při práci…(vybral jsem ti, kde je to nejreálnější)

Rekreační drogy a práce

Ten, kdo drogy pochopil, už jistě ví, že tyhle drogy nemůžete kombinovat s prací. Tedy, můžete si to zkusit, ale prostě to nejde.

Několikrát jsem si při práci dával extázi, vždy se záminkou toho, že vydržím déle a budu koncentrovanější. Realita byla ale spíš taková, že jsem skončil u filmu a snažil se ten stav rozdýchat.

extaze-podnikani

Tablety extáze

Extáze vás sice dokáže udržet na nohou dlouho, ale musíte ji správně rozjet, což se podaří především jen na párty. V menších dávkách by se to možná dalo kontrolovat, pokud byste extáze, respektive MDMA šňupali po malých lajnách.

Co se týče houbiček, LSD nebo jiných psychedelik – tam se do práce téměř jistě nedokopete. „Účel“ těchto drog je především v tom, že vám mají ukázat věci z jiného pohledu, z nadhledu a odpoutat vás od vašeho ega, chtíčů atd.

Takže místo práce budete spíš přemýšlet o tom, zda má ta práce vůbec smysl, anebo dokonce o tom, jak velký má práce v našich životech vůbec smysl a nakolik je tam potřeba.

Změna vědomí je zde velmi znatelná, nemusí se vůbec nic dít a vám bude stejně vše připadat, jako by se naše realita neustále, každou sekundu měnila a nějak pohybovala. Osobně si myslím, že to je jen pravé vnímání reality a že tuhle „pravdu“ lze vidět jen při intoxikaci.

Velkou výhodou rekreačních drog je to, že je nelze zneužívat tak, jako ostatní drogy.

Pokud budete dávat extázi pár dnů po sobě, vyčerpáte si synapse v mozku a efekt se každý další den užívání bude snižovat, takže cca 3 den budete už jen nastimulovaní, ale nepřijde ten příjemný stav, který je na extázi super.

A když už potřebujete být nastimulovaní, dáte radši kofein, který je mnohem levnější.

lysohlavky-psylocybin

Lysohlávky

U psychedelických drog účinek také mizí. Cítil jsem sice LSD i druhý den (v pátek jeden papírek, v sobotu další), ale už to není ono. Hlavně nedojde k tomu nabourání klasické reality.

U mého dvoudenního tripování přišel zlom realit někdy v pátek pozdě večer na akci a zůstal jsem v tomhle stavu vědomí i na další dny.

Po užití dalšího papírku (sobota večer) už se prostě stav jen prodloužil, ale žádné zásadní změny stavu vědomí už neproběhly.

Asi každý, kdo psychedelika užívá či užíval vám potvrdí, že to prostě nejsou drogy, které chcete dávat každý den. Prostě to nejde, člověk je pak strašně rád, že se vrátil do té naši bezpečné reality (je to ale vlastně jen stav vědomí) a rozhodně si takovou drogu nedá hned znovu, psychicky to je prostě velmi obtížné.

Zapomněl jsem na microdosing. Je to metoda, kdy užíváte (především) psychedelika v malých dávkách, takže vědomě stav téměř nepoznáte. Tahle metoda může fungovat i dlouhodobě, aniž by to narušilo vaši pracovní efektivitu.

Lehké drogy a práce

kofein-praceU lehkých drog vidím velký problém právě v tom, že jsou lehké. Můžete je zneužívat opravdu hodně a téměř nikdo to na vás nemusí poznat, pokud tedy nejste zrovna pod vlivem.

Já třeba posledních 5 let hulím denně, stejně tak si jedu vysoké dávky kofeinu a když zrovna nejsem po nějakém zátahu, lidé to na mě nepoznají.

Užívání nikotinu asi nemá cenu komentovat. Cigarety jsou sračka, nikomu to nic nepřináší a většina z nás (i kuřáci), to nesnášíme. I přesto kouřím.

Kofein je pro mě látka, na kterou se dá rozhodně rychle zvyknout, hlavně pokud patříte mezi workoholiky.

Práce na kofeinu může zpočátku vypadat efektivně a ona vlastně taky efektivní je. Jenže jako vždy, je tu tolerance a naše tělo si časem začne zvykat.

Na mě už kofein nefungoval měsíce tak, jak bych si představoval a jak jsem to měl při prvním užití. Naposled jsem byl „správně nakopnutý“ po nějaké nemoci, kdy jsem si musel dát detox.

Stačilo ale pár dnů, já si na kofein zvykl a dnes jsem si už musel dát dvě dávky (kafe a Matcha tea), abych dokázal sednout k noťasu a začít něco dělat. Ke splnění všech úkolů budu muset dnes vypít ještě 0,5 l energy drinku RockStar a cca 0,75 l zeleného čaje.

S kofeinem se tedy podle mě fungovat dá, ale přijde zlom, kdy vám začne víc brát než dávat a pak už to půjde jen s kopce.

marihana-drogy-praceO marihuaně bych tu mohl napsat desítky stránek, ale těžko říct, jak objektivní by to psaní bylo.

Podle všech zdrojů, kterým důvěřuji, není marihuana droga, kterou je radno podceňovat. Ať podle klasických výzkumů, tak podle duchovní textů se marihuana nedoporučuje, i když neohrožuje tolik, jako drogy tvrdé.

Výhody vidím v tom, že jde o přírodní, nezpracovanou drogu, která (alespoň pro mě) funguje jako spirituální stimulant, má uklidňující účinky a dokáže mě spravit, když mi je špatně anebo se překopu kofeinem. Tím výhody končí a pak už jsou tu jen nevýhody.

Nevýhody

 • Bohužel, téměř každý vzorek, co jsem zkoušel, vás hodí do takové pohody, že dokážete makat stejně efektivně jako před intoxikací. Pracovat stále dobře dokážu snad jen tehdy, když se před užitím hodím do vlny kofeinu. Mám tedy stimulační základ, který se trávou jen trochu zklidní a zpříjemní, dokážu ale pracovat dál. Málokdy ovšem dokážu tenhle stav trefit, takže většinou prostě musím tak půl hodinky čekat, než jsem schopný zase pracovat.
 • Celkově pak tráva vede k větší únavě. Když kouříte na noc, nevyspíte se tak dobře a často vstanete ještě zhulení. Člověk pak vstává nedospaný, i když spal třeba 10 nebo 11 hodin.
 • Při dlouhodobém užívání jedinec také ztrácí životní drajv, pravděpodobně se oslabuje ego a motivace něco dělat a už prostě po věcech tolik netoužíte. Nedokážu si ted představit, že by nějaký CEO firmy denně hulil, imho by firma přestala růst.
 • Nečekaně silné schizofrenní či paranoidní myšlenky jsou další velkou nevýhodou, i když tohle lze aspoň z části eliminovat.
poppers-ucinky

Čichač Popperu

Z lehkých drog už pak zbývají jen Popper a některé léky, třeba Tramal na bolest.

Popper je vlastně nějaká tekutina, kterou „načichnete“ ze malé lahvičky a zhruba minutu jste trošku zamotaní a víte, že se „něco děje“.

Pak to ale odezní a pokračujete dál. Dokážu si představit, že by se dal Popper (třeba konkrétně u mě) zneužívat, jenže je to opravdu chemka a dost rychle vás po tom začne bolet hlava.

Léky na bolest

Tramal jsem osobně nezkoušel, ale kdysi jsem dostal od lékaře podobný lék na bolest. Něco jsem si o tom četl a má to velmi podobné účinky jako extáze, ovlivňuje to hladinu serotoninu, ale místo stimulačních účinků to účinkuje analgeticky.

Taky si dokážu představit, že pokud by měl člověk zdroj, dalo by se to užívat denně, jenže kvůli toleranci si na to asi tělo zvykne, takže by vám to přestalo fungovat. Riziko dlouhodobého zneužívání tu tedy nevidím.

Tvrdé drogy při práci

Tak tady to začíná být teprve zajímavé, i když už zde nemůžu tolik čerpat z vlastních zkušeností.

Pervitin, piko, pecka, parno…

Asi bych začal pervitinem, protože to bude relativně rychlé shrnutí. Pervitin jsem nikdy neměl a nikomu to nedoporučuji. Platí zde totiž pravidlo:

Jak si dáš, tak si náš.

Co to znamená? Znamená to to, že jakmile jednou pervitin vyzkoušíte a zažijete ten (pravděpodobně) super stav nepřekonatelnosti, budete to chtít znovu. A pak ještě jednou, vždyť je to přece jen na víkend. Najednou dáváte pravidelně, život vám utíká mezi prsty a vaše jediná starost je to, kde sehnat další pecku.

Znám spousty lidí, kteří pervitin berou. Znám opravdu strašně málo lidí, kteří pervitin brát přestali. I ti, kteří se drží a užívají piko jen párkrát do roka málokdy řeknou, že už to nikdy nechtějí, když je vhodná příležitost, neodmítnou.

Podle mě nemá vůbec cenu bavit se tu o tom, zda je užívání pervitinu při práci vhodné či ne. Možná (a to opravdu jen možná), vám prvních pár prožitků umožní dělat věci rychleji, dělat víc věcí zároveň, ale pravděpodobně se tak jen budete cítit a realita bude jiná. Další možností je to, že se místo práce zaseknete na nějaké blbosti a budete si 5 hodin uklízet vaši garsonku, protože prostě budete muset něco dělat.

Jestliže tedy nechcete vaši práci, podnikání či živnost pohřbít, vůbec tady tu sračku nezkoušejte. PIKO JE ZLO.

Kokain, Karel, coke, kokeš…

Kokain

Kokain

Co se týče koksu, tady mám opravdu málo informací, i zkušeností. Kokain se k nám na jih Moravy dostal teprve před lety (tedy na trh tak, že je to dostupné přes jednoho či dva známé).

Kvůli vysokým cenám ho tu ale zneužívá jen pár lidí a to především ti, kteří ho prodávají 🙂

Myslím, že kokain bude jedna z mála drog, na které jde pracovat a možná dokonce i efektivněji.

Podle toho, co za lidi koks užívá a jak si vedou, vás to asi jen tak nesundá. Nepochybuji o tom, že v Praze je kokain opravdu hodně rozšířený a podle mě to je zatím jen začátek, hlavní vlna teprve přijde.

To, že o kokainu nemůžu napsat nic špatného ovšem neznamená, že by špatný nebyl.

Podle dokumentu, kterým se řídím, je kokain z hlediska několika pohledů DRUHÁ NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ DROGA.

Důvodů může být více, například to, že zde realně hrozí, že se překopete a umřete (hlavně u začínajících uživatelů bez tolerance).

Dále má kokain extra závislost, podle mě srovnatelnou anebo i větší jako pervitin. Navíc si uživatelé kokainu argumentují tím, že vás neodpálí tolik jako pervitin a jste vlastně schopní na tom fungovat neustále, aniž by to (drogově neznalí) lidé poznali. No a pak je taky dost drahej, že jo 🙂

Když to srovnáme, abyste si užili večer na kokainu, budete potřebovat minimálně 2500 Kč na 1 gram (už ředěného) koksu. A to nepočítáme s tím, že bychom se o to s někým dělili, což pravděpodobně nastane.

U dalších drog jsou ceny na večer zhruba takové:

 • marihuana: 200 – 400 Kč(za to koupíte několik gramů trávy, ze které uděláte jointy pro sebe i vaši partu)
 • extáze: většinou postačí tabletka za 200 Kč
 • alkohol:  200 – ??? (někdy stačí jen pár piv v hospodě, žejo)
 • pervitin:  200 – 400 Kč za čáru (neusnete tři dny)
 • LSD: 200 Kč za papírek
 • houbičky: nejsou většinou prodejné, není to droga, která je směnitelná za peníze

Já osobně třeba kokain dost nesnáším (ale opět jsem ho neměl, stav nemůžu posoudit). Fakt ale nesnáším, když se bavím s nějakým koksařem – to je ego je téměř viditelný, je celej takovej zvláštně přísnej a vůbec se mi s takovými lidma nebaví hezky. Navíc si myslím,  že často přemýšlí dost megalomanský a ztrácí hranice mezi tím, co jsou schopni dokázat a co je reálné.

Heroin, háčko

heroin-ucinky

Heroin

S prací naprosto neslučitelné. Vlastně i se životem.

Nechtěl jsem k tomu vlastně nic moc psát, ale pak jsem si na něco vzpomněl…

Před mnoha lety, když ještě na Moravě rostli makovice, jsem takové pole objevil a pár jsem si jich natrhal. Doma jsem je nakrájel asi do 1,5 l hrníčku, zalil horkou vodou a udělal z toho „čaj“.

Vypil jsem první litr, nic to neudělalo (nájezd přes žaludek je totiž i v řádu hodin, na to pozor). Udělal jsem další litr, vypil, začalo to najíždět a pravděpodobně jsem se už jen dostal do postele a pak nevím. Probudil jsem se další den odpoledne, bylo mi úplně nejvíc příjemně. P

ocity se zdají čistě fyzické (ne jako opravdová extáze, ta je spíš psychická), i když jde pravděpodobně jen o efekt dopaminu. Zároveň mi fakt bylo špatně od žaludku, ale to mi v tu chvilku vůbec nevadilo. Nevadilo mi vůbec nic, cítil jsem se jen strašně příjemně a chtěl jsem jen ležet a zůstat v tomhle stavu.

Naštěstí jsem si to už nikdy nezopakoval a ani se na to nechystám, ale aspoň teď tuším, jaký stav může heroin způsobit. A je to opravdu odtržení od reality. Vy sice vidíte, tak jak jsou, nemáte halucinace nebo něco podobného, ale mizí vám všechno, co tvoří osobnost – zodpovědnost, sebereflexe, morální hodnoty, všechno je pryč.

Alkohol

alkohol-ucinky

Alkohol

Alkohol jsem si záměrně nechal nakonec, protože se týká snad každého z nás (čest výjimkám).

Jak už jste asi pochopili, můj vztah k alkoholu je naprosto opačný, než vztah většiny Čechů. I přesto ale cca 2x do měsíce neodolám a pár piv v hospodě si dám.

Spojovat alkohol a práci je ovšem podle mě nemožné.

Alkohol má vlastně hodně podobné účinky, jako heroin, musíte si jen dát dostatečnou dávku. Je sice hezké, že vás jeden panák nezničí, ale principiálně prostě funguje stejně nevhodně.

Schválně si (zkuste nebo raději…) představte , že ráno vstanete a dáte si tři pořádné panáky hned na lačno. Pak mi řekněte, že ten alkohol vlastně nic tak hrozného nedělá.

Já mám jako správná fetka zesílené vnímání stavů. Nevím, jestli mi hůř fungují játra, nebo jsem prostě jen moc hubený a bez tuku, ale intoxikanty cítím vždy rychleji a silněji, než ostatní.

Takže když pijete vy a nic necítíte, je možné, že já mám při stejné dávce už dost a musím s pitím přestat. Právě proto (alespoň podle mě) dokážu rozlišit to, jak moc různé drogy působí.

Moje srovnání alkoho versus marihuana

Alkohol je tak pro mě při práci rozhodně vyloučená droga.

Když se totiž člověk (nebo aspoň já), opíjí, už se jen těžko dokáže v ten samý den „srovnat“ a mít zase tak čistou hlavu, jako po ránu, nebo před pitím. Alkohol prostě člověka naruší a odbourává se dlouho (už jen kvůli tomu, že ho intoxikujete přes trávící soustavu a ne nosem nebo přes plíce).

Tráva vás sice taky slušně zamotá, ale oproti alkoholu to je nic.

I když se zhulím úplně nejvíc jak to jde (ano, už jsem to několikrát zkoušel), ani v kombinaci s dalšími intoxikanty (vyjma alkoholu), mě to nezničí, neomdlím, nedostanu se do naprosto mimózní reality.

Zkuste se ale opít tak nejvíc, jak jen to jde (ano, i to jsem zkoušel, su totiž z Moravy). To je teprve peklo.

Co si vzpomínám, tak alkohol odpálí mozeček (myslím teď tu část mozku, co koordinuje pohyby) takovým způsobem, že se motáte a to vám stačí jen sedět na jednom místě. Když zavřete oči, celý svět se s vámi točí a nejde se toho nijak zbavit, někdy nemůže ani to, když zvracíte.

Navíc u alkoholu reálně hrozí riziko smrti – buď přímo tím, že se otrávíte, anebo například umrznutím (znám takový případ), bouračkou (znám několik případů) anebo třeba jen tím, že půjdete večer z hospody tak natřískaní, že vás něco srazí.

Já osobně mám několik zranění z drog a VŠECHNA zranění jsou způsobena tím, že jsem byl pod vlivem alkoholu.

Alkohol a česká mentalita

Dost mě mrzí, že právě Česko je stát, kde se alkohol nejenže toleruje, ale dokonce podporuje (aspoň tady na Moravě). Vyjeďte si do zahraničí a zkuste tam pít alkohol takovým způsobem, jako tady u nás, rozhodně nezapadnete (ok, existuje spoustu států, alkohol-v-ceskukde ano).

Nedávno o tom mluvil například Filip Podstavec na MladémPodnikateli (tohle téma mě u něj dost pozitivně překvapilo) a pokud se nepletu, potvrzuje tenhle názor.

U mě ovšem existuje výjimka, kdy si alkohol při práci chci dopřát a to je psaní. Už někdy v 18ti, při psaní Fajnblogu jsem totiž zjistil, že ve mě alkohol při správné dávce probouzí múzu, která mi pomáhá psát články zajímavější a hlavně čtivější.

Bohužel, nebo naštěstí, poslední dobou už nepíšu články tohoto typu, takže by mi alkohol tak moc nepomáhal.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že na následky užívání alkoholu každoročně zemřou asi 3,3 miliony lidí.

Pokud jste se dočetli až sem, děkuji, že jste mi věnovali tolik pozornosti a doufám, že jsem vás alespoň částečně uvedl do světa drog. Doporučuji vám vyhýbat se rozhodně všem tvrdým drogám, raději nezkoušet ty lehké a když už něco užívat, tak velmi výjimečně relaxační drogy a to jen v dobré psychické kondici, ve správném prostředí a se správnými lidmi.

Jestli máte nějaké dotazy, zajímají vás detailnější zkušenosti anebo chcete s drogami přestat, napište do komentářů, snad dokáži odpovědět 🙂


Zdroje:

Články na podobné téma:

Share

8 Responses

 1. non-stop worker napsal:

  Moc pěkný článek. Problém je v tom, že většina národa je na alkoholu závislá. Spousta lidí o své závislosti vůbec netuší. Chlastem si systematicky ničí život, ale dávají to za vinu jiným věcem. Je paradoxní, jak někteří alkoholici zbrojí proti jiným drogám 🙂 Navíc všude reklamy na chlast… Líbí se mi to o té stříkačce v kanclu – ano, v podstatě je to podobné jako lahev tvrdého alkoholu…

  Ale ruku na srdce. Dnešní tráva už taky není co bývala. Co se hulí teď, je nesrovnatelně silnější, některé modely bych zařadil do kategorie tvrdých drog. Znám spoustu lidí, kteří se kvůli trávě dostali do velkých depresí, ale neumí přestat.

  Problém drog obecně je, že tě dostanou mimo realitu a když je přestaneš brát, tak se těžké se s tím smířit. Vím, o čem píšu, něco málo jsem už vyzkoušel. Naštěstí jsem závislostem nepropadl a nyní jsem absolutní abstinent a je mi fajn.

 2. Kokain by se ti líbil:) Tramal je otupovák, jestli máš rád zírání do zdi, jasná volba.

 3. Diginomad napsal:

  Máš tam chybu, cigarety jsou tvrdá droga, na které vzniká neskutečně rychle fyzická i psychická závislost. Obvykle mnohem horší jak na chlastu a horší jak třeba na haši nebo trávě. Průměrně u nás podle ČSÚ hulí víc jak čtvrtina populace 1,3 krabky denně. To je závislost jako prase a lidí, kteří kouří míň a „nejsou závislí“ je minimálně ještě jednou tolik. Plno lidí si dá panáka nebo pivko, ale nechlastají denně, bez problémů vydrží bez chlastu týden dva. Já si třeba občas dám, ale na chuť, neožírám se. Ke stejku pivko, jedno, málokdy dám dvě. Většinou nedám ani jedno pivo za týden. Rozdíl proti čtvrtině populace, která tam nasype 27 cigaret za DEN a po 2 hodinách bez cigára mají třes a tiky je myslím velice zřejmý. Taky poměr lidí, kteří si chlastem zhorší zdraví vůči kuřákům je trošku jiná liga. Jasně, ochlasta je obézní, zmrví si krevní tlak atd. Ale přes 90 % kuřáků dostane nějakou formu rakoviny a valná část natáhne brka na přímé následky kouření v podobě infarktu nebo rakoviny. Lidí, kteří se vyloženě uchlastají, je proti tomu směšně málo. Jasně, pomůžou si chlastem do hrobu, ale na těžkou cirhózu nebo mrtvici z chlastu to dotáhne málokdo. Tím nechci chlastání zlehčovat, ale nejhorší drogou je v ČR suverénně cigareta a to mnohonásobně horší jak všecko ostatní dohromady.

  • Radek Strouhal napsal:

   S tím naprosto souhlasím. Je to jediná droga, kterou bych opravdu zakázal, klidně plošně. Podle mě tam nemá cenu řešit, jestli to je nějaká regulace, protože cigareta nemá jedinou pozitivní vlastnost.

   Do lehkých drog jsem ji tu zařadil hlavně proto, že při práci vlastně neškodí tak moc, přímo při tom užití. Ale jinak je to rozhodně tvrdá droga, ta závislost je opravdu neuvěřitelná.

   • Diginomad napsal:

    Na práci nepochybně kouření zas takový vliv nemá, krom bezmezného rozčilování nekuřáckých kolegů 😀 Zákeřnost cigaret je to, že následky přijdou za hodně dlouho, ale o to jsou strašnější.

 4. U nás v kanceláři panuje naprostá svoboda. Můžeme pít, můžeme fetovat (pokud přijmeme tu hru naší civilizace na to, že existují drogy a pak existuje alkohol). Tak jsme si sami mohli přijít na to, že se to s prací neslučuje. Takže to dělat můžeme, ale stejně to neděláme. Tohle je výsledek práce skutečného leadrea, který si umí postavit team a ví, že pak mu může dát skutečnou svobodu.

  Za sebe mohu říct, že jsem nemilitantní odpůrce alkohlu a příznivkyně drog, které méně deformují fyzické a psychické reakce, než alkohol. Na druhé straně bychom měli vidět rozdíl mezi tím, když si někdo dá v kanclu panáka a když vypije flašku…

 5. Standa napsal:

  Super článek (a neboj, nejsi jediný kdo v „telecích rokách“ zkoušel samodomo intoxikaci z „veřejných zdrojů“)

 6. Pujckar napsal:

  Ja jsem diky koksu vydelal miliony 🙂 Prave diky tem megalomanskym myslenkam bez zabran, ale kdybych to mohl vzit zpet tak za to ty prachy nestoji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *