Jak probíhá objednávka z Číny přes DHL?

sluzby-dhlProtože provozuji internetový eshop se skateboardy a pravidelně objednávám zboží z Číny, rozhodl jsem se dnes, že bych mohl popsat proces doručení a proclení ve spolupráci se společností DHL.

Vlastně to může být další díl seriálu o tom, jak začít eshop se zbožím z Číny (minule jsme vybírali dodavatele).

Zboží jsem zatím vždycky nakupoval přes Aliexpress, kde to probíhá většinou stejně. Vyberete zboží, zaplatíte (kartou, bankovním převodem, přes Western Union,..) a čekáte, až vám prodejce napíše sledovací číslo balíku, které zadáte na webu dhl.cz a zjistíte, kde a v jakém stádiu je vaše objednávka.

Sledování čísel

Už tady se občas u Číňanů stává situace, že vám dají během pár dnů první sledovací číslo (DHL sledování zásilek), které ale moc nefunguje a za pár dnů ho změní na nové aktivní.

Podle mě chtějí působit, jako že už zboží odeslali, ale přitom to ještě vyřízené nemají. Změna sledovacího čísla už se mi párkrát přihodila ale všechno vždy dorazilo v pořádku.

sledovani-zasilek

EORI a plná moc

objednáváte ze zahraničí poprvé a máte dražší balík, budete si pravděpodobně muset požádat o EORI číslo.

Já jsem si to byl vyřídit na celním úřadě a pokud si dobře vzpomínám, měl jsem to na počkání. Potom je potřeba sepsat s DHL zplnomocnění.

Jakmile už máte sledovací číslo, napište na celni@dhl.com s tím, že vám má do Česka dorazit balík a chcete, aby vám to proclili. Měli by vám poslat podklady k plné moci, tu vyplníte a pošlete (myslím, že je potřeba i poštou).

eori-cislo-dhl

Faktura

Mezi další formality, které po vás budou chtít patří ještě faktura za zboží. Možná, že není požadovaná vždy ale u mě snad pokaždé. Pokud obchodujete s prodejcem poprvé, pak vám pravděpodobně pošle fakturu na nižší částku.

Sice byste tak mohli na celním zaplatit víc, ale úřady by si mohli dohledat, že jste nakoupili zboží ve vyšší hodnotě a byl by problém. Navíc se částka prověřuje ještě tím, že posíláte screenshot z bankovnictví anebo jinak dokazujete, že jste danou částku uhradil.

Pokud prodejce neposlal fakturu vám, ani DHL, musíte si ji od něj vyžádat. Stačí napsat zprávu k objednávce na Aliexpress a email, kam chcete fakturu poslat. Nezapomeňte napsat, že chce správnou částku a ne fakturu se sníženou částkou.

Způsob odbavení a popis zboží

Mezi další informace, které po vás budou zástupci z DHL chtít je to, zda požadujete způsob odbavení JSD nebo TDD. Popravdě nevím, co to znamená, ale vím, že to je vždycky přes JSD. Asi poslední info se týká popisu zboží, materiálů a účelu. Já to popisuji takhle:

Plastové skateboardy – plast, železo, hliník, určeno k prodeji

Tyhle informace můžete na celní posílat předem i vy sami, aniž by vás jejich zástupci kontaktovali. Můžete tak ušetřit čas dopravy, protože hned jak balík přijde do Prahy můžete jít na celnici a druhý den vám ho už kurýr doručuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Výprodej domén s ranky

Pokud byste čekali na avízo od jejich zástupců, může se stát, že ho pošlou až v den kdy balík dorazí do Prahy.
Občas trvá, než člověk podklady připraví a odepíše, takže se snad vždycky proclívá až na druhý den a teprve třetí den jde balík ke kurýrovi a ten ho doručuje.

Poplatky

I když máte dopravu přes DHL od prodejce zaplacenou, neznamená to, že při doručení nic neplatíte. DHL si účtuje poplatek nejspíše za celní administrativu a doručení po ČR (tohle nevím přesně), dále pak platíte DPH (pokud nejste plátci DPH) a ještě občas clo.

Tyhle poplatky mohou často navýšit konečnou cenu zboží. Jednou jsem si zkusil spočítat, o kolik procentuelně se mi zboží zdraží a vyšlo mi to asi o 40 %.

Pokud tedy objednáte zboží s dopravou přes DHL zdarma, které bude mít hodnotu cca 40 dolarů (zhruba 1000 Kč), potom musíte ještě 400 Kč doplatit kurýrovi při doručení právě za DPH, clo a poplatky DHL.

Myslím, že tohle navýšení není ve všech případech a záleží na tom, jaké zboží si necháte posílat. Myslím ale, že se dají tyhle poplatky snížit, protože když mi dodavatel posílal zboží přes firmu TNT, byl doplatek znatelně nižší.

Informace o tom, kolik po vás bude kurýr chtít většinou posílají z DHL na konci dne, kdy se proclívalo.

Shrnutí průběhu objednávky z Číny:

 1. Objednávka u prodejce
 2. Získání sledovacího čísla
 3. Avízo od DHL anebo komunikace ohledně proclení přes tuto firmu
 4. Odeslání informací z Avíza (případné získání EORI čísla a odeslání plné moci)
 5. Zpráva o výši poplatku
 6. Telefonát od kurýra
 7. Dodání zboží a úhrada poplatků

Pokud máte nějaké neobvyklé zkušenosti s dodáním či proclením zboží z Číny přes DHL anebo otázky, neváhejte napsat do komentářů 🙂

8 komentářů

 1. ondra 7.8.2015
 2. Michal 7.8.2015
  • Radek 7.8.2015
 3. Jirka 7.8.2015
 4. Marek 7.8.2015
 5. Jan Fiedler 7.8.2015
 6. Honza 11.8.2015
 7. Jean 6.11.2017

Přidej komentář