Konec MFA webů se blíží


Od výletu v Itálii a vlastně tak po celkovém rozmýšlení toho, kde budu vydělávat peníze se mi zdá tvorba MFA webů čím dál tím míň zajímavá. Paradoxně mi MFA vydělávají všechny moje peníze, ale myslím, že nejde o samotné weby, ale to, že jim umím získat traffic.

Monetizovat traffic jde rozhodně i jinak, než dobrým umístěním Adsense reklam a určitě to bude zajímavější.

Problém u MFA vidím (nejen já) v tom, že to není stabilní business. Pokud chci dělat něco pořádnýho a velkýho a nechci se zaseknout na jedné věci, která mě sice může hezky vydělávat, ale zabrzdí mě a zastaví možný posun.

MFA jsou právě takovou stopkou, i když znám případy, kdy lze takto vydělávat stovky tisíc.
Podle mě jsou na MFA nejhorší dvě věci:

  • Závislost na Adsense
  • Obtížnější  propagace

Většina MFA webů vydělává tak, že tam nahodí Adsense. Samozřejmě se dá využít Sklik nebo Etarget, ale neslyšel jsem o tom, že by Sklik nějak dobře platil. Je to problém hlavně s tím, že nedokáží navrhovat dostatečně relevantní reklamy a lidi tak neklikají. U Skliku i Etargetu jsou pak zisky za klik nižší, takže Adsense je jasnou volbou. Jenže tím se stanete na Adsense dost závislý.

Pokud nemáte víc účtů, musíte o ten svůj pečovat, protože pokud byste dostali BAN, jste okamžitě bez příjmů. S podporou se většinou nedá nijak domluvit, pokud nemáte kontakt přímo na někoho od nich, což většina lidí nemá.

Proto bych chtěl dělat něco jiného, nejlépe něco, kde se budu o monetizaci starat sám, ať už prodejem zboží, služeb..

Další věcí, která mě trápí víc, je to, jak MFA weby propagovat. Když umíte SEO, samozřejmě to jde a protlačíte je nahoru. Jenže to stojí spoustu námahy – vyhledávače chtějí, aby byl linkbuilding přirozený, tedy aby ho nejlépe dělali sami uživatelé. Ovšem vaše MFA weby  nikdo propagovat nebude, tak musíte všechnu práci odmakat vy, nebo váš tým cvičených opic.

Navíc je potřeba starat se o propagaci vlastně neustále, protože pokud o přísun nových odkazů přestanete starat, spadnete z pozic. Před vás se pořád tlačí relevantnější weby, které mají být na prvních místech.

Porážet je, je stále těžší a vy tak v určitém bodě zastavíte svůj růst a musíte se starat o to, co už máte vytvořené. Pokud to neuděláte, postupně bude vaše portfolio webů ztrácet hodnotu a vy tak přestanete vydělávat.

Pokud bych ale naopak udělal kvalitní web/službu a využil tam svoje schopnosti, vytáhnu projekt nahoru, čímž si získá dost uživatelů, kteří ho pak budou šířit sami dál. Když to dobře provedu, může takový projekt fungovat docela sám anebo se alespoň nebudu muset tak snažit, aby projekt neumřel. Píšu to sice zjednodušeně a ne vždy to tak je, ale já v tomto způsobu vidím lepší cestu.

Články na podobné téma:

Share

1 Response

  1. Adam V. napsal:

    S tvorbou MFA jsem zkončil ještě dríve než jsem s tím začal. Odradila mě právě tam představa brzdy, jak jsi správně vypíchnul v článku. Mít jistotu, že mi budou ads od googlu vydělávat opravdu velké peníze, klidně bych se tím na nějaký čas zabrzdil 🙂 Ale ty psí kusy, co kluci od googlu poslední dobou vyvádí – nene, tudy cesta nevede. Alespoň pro mě ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *