Máte rezervy pro případ nemoci?

pojisteni-podnikani-nemocČlánek na tohle téma mě za posledních 5 let blogování nikdy nenapadl a kdyby o tom někdo psal, pravděpodobně tenhle článek číst nebudu.

Vždyť já přece nikdy pořádně nemocný být nemůžu, těch pár dnů chřipky vždy vydržím a podnikání mi to nijak neohrozí.

Snad tahle nepokora, snad doping energeťáky způsobil to, že i mě to nakonec potkalo.

Poslední 3 měsíce mě život lehce komplikuje problém, kvůli kterému jsem mohl u pc sedět maximálně pár hodin denně a i to už bylo nepohodlné.

O mojí nemoci se mi ale mluvit moc nechce, je taky možné, že už jsem mohl být zdravý, ale jsem jen líný.

Můžu ale mluvit o jiných potížích, které téměř neovlivníte, mohou potkat každého z vás a odstaví vás klidně i na měsíce.

Co když…

Představte si, že jste živnostník, který je plně závislý na svém příjmu. Neplatíte si nemocenskou a v horším případě nemáte žádný pasivní příjem – takže když nepracujete, nemáte příjem. Rezervy jste nikdy neřešili, protože je pro vás výhodnější peníze investovat a roztáčet, než si je šetřit na účtu. Máte tak úspory třeba na měsíc, či dva dopředu, s ničím nepočítáte.

Je pondělí ráno, vstanete jako vždycky ale je vám nějak špatně. Během dne se cítíte malátní a tušíte, že s vámi není něco ok, ale tipujete to na únavu, nebo klasickou chřipku.

Druhý den už je to ale neúnosné, vyrazíte k doktorovi a zjistí vám, že máte zánět slepého střeva. No super, už tohle je na nic. Musíte tedy hned do nemocnice, kde se asi pár dnů zdržíte.

Samozřejmě jste to nečekali, takže lidé, kteří čekají na vaše odpovědi, zákazníci, kteří čekají na objednávky a další lidé, kteří
jsou na vás napojení, nic netuší a vy s tím nemůžete nic udělat.

Říkáte si, že se vše za pár dnů vyřeší, takže se na to snažíte nemyslet (v lepším případě) a „užíváte“ si to, že máte po dlouhé době klid.

Jenže…věci nejdou podle představ. Zánět je netypicky zhoršený, takže v nemocnici musíte zůstat týden. Jasně, můžete si tam
nechat přivést notebook, mobilní wi-fi a zkusit pracovat. Já to nezažil, ale představa, že mám v břichu díru a bolí mě i to, když se směju, mi nepřijde jako ideální pracovní situace.

Naštěstí se ale po týdnu vracíte zpět, ale podle doktorů se musíte ještě doléčit a jste tak jakoby na nemocenské (jenže žádné
peníze nedostáváte).

Pokud pracujete přes internet, existuje snad způsob, jak v tom pomalu (i když asi méně efektivně) pokračovat. Nemůžete ale na žádné schůzky, jako e-shopař nemůžete vyřizovat objednávky a třeba jako malíř či zahradník nemůžete už vůbec nic.

Už tohle vám bere dost psychických sil, ale není to ani zdaleka konec. Za 14 dnů po operaci, kdy už čekáte návrat do práce, se zjistí, že zánět v těle zůstal a vy jdete na další týden do nemocnice. Super představa.

Tentokrát se snad alespoň předpřipravíte a dáte všem vědět, že teď pracovat nemůžete. Snad máte loajální klienty, kteří na vás nemoc-pri-podnikaniještě další týden počkají.

Po návratu s nemocnice, kde už znáte i uklízečky se těšíte, že už jen 14 dnů a budete se moci konečně vrátit zpět do života. Týdny nicnedělání vás ovšem zlenivý, takže polovinu času léčby sledujete online filmy a seriály (třeba přes web MilujuSerialy.eu).

Sledujete, jak peníze na vašem účtu mizí a nepřibývají vůbec tak rychle, jako by bylo potřeba. Musíte platit nájem, jídlo, zálohy na sociální a zdravotní a nedejbože, když přijde nečekaný problém a odejde vám auto nebo třeba notebook.

Vy si ale říkáte, že už jen pár dnů a vše bude zase dobré. A opravdu to tak vypadá, doktor vám dovolí jít do práce a vy tak po měsíci a půl opět děláte, co vás baví (v ideálním případě).

Jenže….věci opět nejdou podle představ. Návrat k práci a nečekaná námaha ukáže, že ještě stále nejste zdravý a zánět máte pořád v těle! Hned den po tom, co jste v práci se tak vracíte do nemocnice, psychicky deprimovaní, ztrácíte na naději na normální život. Přestáváte si být jistí, jestli se vůbec někdy vyléčíte, lidem už ani neodpovídáte a začínáte přemýšlet o tom, zda nebudete potřebovat půjčku…

Konec příběhu nikdo nezná, protože jste stále nedoléčení, peníze ubývají a začínáte se dostávat s psychikou na dno.

Člověk by řekl, že je malá šance, aby se tohle reálně stalo. No, šance je a ne tak malá. Něco podobného jsem prožíval já (jiná nemoc) a ve stejnou dobu i můj kamarád.

Oba jsme zhruba od září/října 2016 „nakaženi“ a ani jeden z nás ještě není úplně fit. Oba jsme naštěstí měli v té době rezervy desítky tisíc korun, ale stát se to v mém případě třeba loni začátkem roku, můžu si to rovnou hodit – a to jsou pořád nemoci, které jsou relativně v pohodě a nejde o nic extrémního.

Tím chci jen říct, že i když jsem nikdy nebyl fanda myšlení na budoucnost, úspor a rezerv pro kritické situace, musel jsem změnit názor.

Člověk nikdy neví, co přijde a pokud nemáte žádné zálohy, může vás taková situace dostat do pěkných problémů. Dokonce si dokážu představit situaci, kdy by se kvůli tomu člověk zadlužil, nemoc se protáhla a on nebyl schopný dluhy splácet. Zkuste s tím tedy počítat a nastavte si to tak, aby vám tohle nebezpečí hrozilo co nejméně.

Články na podobné téma:

Share

2 Responses

  1. Jarek napsal:

    Nad tim jsem taky přemýšlel. Ono se pak ukáže, že když živnostník započítá do svých nákladů všechny tyhle věci co má automaticky zaměstnanec, tak je třeba podle mě, aby se vyrovnal zaměstnanci s průměrnou mzdou vydělávat hrubýho cca 50 tisíc.

  2. Martin napsal:

    Z tohoto pohledu jsem se na podnikání nikdy nedíval. Možná proto, že jsem nikdy nebýval nemocný, ale do budoucna je to k zamyšlení….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *