Mít vyvážený pracovní režim?

Dá se říct, že můj osobní i pracovní život je v nerovnováze. Rozhodně (zatím) není takový, jak by si to mí rodiče nebo psychiatr představovali. Teď si sice nedržím denní režim tak, abych každý den určitou dobu pracoval, cvičil a měl i svůj volný čas.

Většinou to je právě naopak, mám dny, kdy pracuji od rána do večera a pak jsou zase období, kdy dělám minimálně a pracuji jen tak, že kontroluji maily a novinky a pokud zrovna nic nehoří, užívám si volna a netvořím nic nového.

Zjistil jsem, že mi to docela vyhovuje. Můžu si tak dávat dlouhé víkendové akce a být třeba 3 dny jen na „užívací“ vlně, kdy mě neruší žádné pracovní povinnosti a naopak se pak můžu „kousnout“ a dělat třeba týden v kuse aniž bych chodil mezi lidi a měl nějaký sociální kontakt (kromě pozdravu prodavačky v obchodě).

Teď je zrovna období, kdy mám pracovní blok. Rozjíždím se v úterý, kdy přepínám z volna a čekají mě „povinnosti“ (kurz španělštiny). To mi zabere sice celý den, ale připraví mě to na středu, kdy se můžu od rána pustit do práce a pořádně do toho začít šlapat.

Díky tomu, že mám pak několik dnů jen pro sebe a nikdo po mě nic nechce, můžu dělat dlouhé kofeinové tahy do rána, aniž bych se musel bát, že někam zaspím. Vyspím se, jak potřebuji a hned po snídani jdu zpátky k projektům.

Zjistil jsem, že pracovní blok ale musí být dlouhý nejméně tři dny, nejlépe tak asi týden.

První dny si urovnám povinnosti, vyřídím maily a dostanu do hlavy aktuální info o projektech, o tom, co je potřeba udělat a co by se mohlo vylepšit.

Čím lepší celkový obraz  získám, tím víc souvislostí vidím a můžu tak propojit několik věcí zároveň (dělat hromadné výměny mých a partnerských webů, aplikovat info z nových analýz, uplatnit praxi know how, které „ukradnu“ konkurenci). Při klasické osmihodinové práci se do takového stavu nikdy nedopracuji, tam jsem schopný jen dělat úkoly sepsané v Todo.

Asi je potřeba tyhle období střídat, jednak kvůli duševnímu zdraví a taky proto, že koncem pracovního bloku už člověk není schopný dělat tu nejpotřebnější práci, ale spíš se zasekávám na vymýšlení postupů a cílů, jejich dotažení je pak ale problém.

Pravděpodobně tento způsob práce není cesta, jak se stát druhým šéfem Applu a dost možná to vede k tomu, že po extrémním pracovním napětí budete vyhledávat extrémní zážitky (adrenalinové věci, drogy, megapárty). Pokud jste ale mladí a necílevědomí jako já a máte rádi volnost, může to být alternativní cesta (aspoň na určitý) čas od nudného stereotypu 5 dnů v práci, 2 dny volna.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Jaké to je dostat BAN na Adsense?

13 komentářů

 1. Jirka 20.2.2014
 2. Radek 20.2.2014
 3. manasekp 20.2.2014
 4. Lydie 20.2.2014
 5. basti 21.2.2014
  • Radek 21.2.2014
   • Josef P. 24.2.2014
 6. Lenka 24.2.2014
 7. Bitcoin 25.2.2014
 8. xd 28.2.2014
 9. mmo hry 25.3.2014
  • Radek 28.3.2014
 10. Martin 29.4.2014

Přidej komentář