Můj rok na Islandu

Pravidelní čtenáři tohoto blogu si nejspíše všimli, že jsem letos nevydal žádné shrnutí loňského roku 2017.

Důvodem,  proč jsem nic nesepsal bylo to, že jsem až do dubna trávil svůj čas v práci na Islandu a od online světa, blogování i podnikání jsem si držel odstup.

Můj roční výlet na Islandu ovšem skončil a já se v 1. dubna vrátil na dva měsíce zpět do Česka.

Jak jsem si to tam užil?

Island si tě podmaní

Když jsem přiletěl na Island, nedokázal jsem pochopit, proč o téhle zemi všichni mluví v superlativech. Pro mě to byl jen šedý sopečný ostrov, kde je mnohem chladněji, pořád tu fouká a pivo je tu za dvě stovky.

Já si tam přiletěl hlavně vydělat (to jsem ale Islanďanům neříkal) a chtěl jsem se na podzim vrátit a pokračovat v podnikání v Česku.

Přečtěte si:

O dva měsíce později jsem změnil názor a přemýšlel jsem o tom, že bych na Islandu zůstal delší dobu.

Dnes, po roce, který jsem strávil na Islandu, už tam plánuji budoucnost, chci se naučit jejich jazyk, vystudovat školu pro průvodce.

Když se mi časem podaří našetřit dostatek peněz, rád bych si tam pak koupil dům a strávil zbytek života na ostrově ledu a ohně.

Změna nepřišla náhle, ale kousek po kousku jsem začal vidět výhody života na Islandu (a nevýhody žití v Česku).

Lidmi nedotčená příroda, velmi nízká hustota obyvatel (a s tím spojený klid), mentalita a přívětivost Islanďanů, vyšší životní úroveň a další maličkosti byly příčinou toho, že jsem si Island zamiloval.

Možná, že mi vyhovuje život na izolované farmě, kde trávíte čas jen s několika lidmi, kteří se dříve či později stanou vašimi blízkými přáteli (ať už jste je měli či neměli zpočátku rádi).

Díky této uzavřenosti člověk přestane řešit podněty z okolního světa a zaměřuje se více na každodenní život přímo tam, kde je.

Téměř nikdy jsme neprobírali politická témata, neřešili jsme, co se děje ve světě, ale užívali jsme si čas strávený spolu a snažili jsme, aby to tak mohlo pokračovat.

Možná je to tím, že nemluvím Islandsky a nejsem Islanďan, takže se prostě k celospolečenským tématům nedostanu nebo jim nerozumím. Mám ale pocit, že jsou Islanďané více zaměření na sebe a neřeší ostatní svět.

Díky tomu se mi hodně vyčistila hlava. Člověk najednou nemusí mít názor na všechno, co se zrovna děje. Místo toho řeší jen každodenní úkoly a to, jak zvládnout nečekané situace.

Ať už jde o hosty, pro které nemáme ubytování anebo to, kde a jak nakoupit zásoby když je sněhová bouře a vy máte jen jedno auto (na letních pneu).

Za odměnu si ovšem můžete večer zajet do skrytého horkého jezírka, které (když máte štěstí) je jen pro vás a můžete se vyhřívat, zatímco nad vámi sněží a tančí polární záře.

I když to může působit, že jste s takovým životním stylem „mimo“ a nemáte o světě přehled, mně to takhle vyhovuje. Čím dál víc přemýšlím, že tohle je pro mě ideální cesta.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Jak mě změnila práce a život na Islandu

Nepotřebuji zahlcovat svou mysl stovkami podnětů, které pro můj život nakonec nejsou nijak důležité. Stačí trávit a prací, kterou má člověk rád a obklopen lidmi, které má rád. Takhle jsem spokojený a doufám, že to tak i zůstane.

Dá se tam vydělat?

V každém předchozím reportu jsem zmiňoval i moje finanční výsledky a ani letos to nevynechám.

Nemám sice úplně přesné údaje o tom, kolik jsem za ten rok práce na hotelu na Islandu vydělal, ale pro představu by to mohlo stačit.

Problém je totiž v tom, že mi přímo z výplaty strhávali peníze za ubytování, jídlo a případně i alkohol, který jsem v restauraci vypil. Příjmy, které zde tedy zmiňuji jsou už po odečtu těchto nákladů.

Náklady na bydlení byli téměř celý rok stejné a to 12 000 Kč za jídlo a ubytování. Náklady na alkohol se pak pohybovaly v rozmezí 0 – 15 000 Kč za měsíc.

 • duben 2017: 46 000 Kč
 • květen 2017: 63 000 Kč
 • červen 2017: 45 000 Kč
 • červenec 2017: 51 000 Kč
 • srpen 2017: 45 000 Kč
 • září 2017: 33 000 Kč
 • říjen 2017: 52 000 Kč
 • listopad 2017: 56 000 Kč
 • prosinec 2017: 39 000 Kč
 • leden 2018: 12 000 Kč
 • únor 2018: 53 000 Kč
 • březen 2018: 57 000 Kč
 • doplatek kvůli nedostatečné mzdě: 35 000 Kč

Celkem: 587 000 Kč

Popravdě mě samotného tenhle příjem při výpočtu překvapil, očekával jsem asi poloviční částku (vzhledem k tomu, že jsem pořád nesplatil svoje dluhy).

Tuhle sumu jsem si domů samozřejmě nepřivezl, protože jsem vše nespořil.

Věděl jsem, že nejsem na Islandu dočasně a nepřijel jsem si tam jen naspořit, proto jsem si užíval života na Islandu „naplno“.

Příjmy z podnikání

Ilustrační obrázek

Naštěstí nebyly moje příjmy ze zaměstnání ty jediné, které jsem měl.

Díky první výplatě jsem mohl zadat textaři mnohem více témat pro můj recenzní magazín a ten tak rostl rychleji a já se mu nemusel tolik věnovat.

Když jsem z Islandu odjížděl (březen 2017), vydělával mi tenhle web 3000 Kč.  V červnu už to byl téměř dvojnásobek, v srpnu trojnásobek a v říjnu dokonce čtyřnásobek.

Z online podnikání jsem tak nasbíral asi dalších 100 000 Kč na Adsense, přes Placlu a v různých affiliate systémech.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Shrnutí roku 2016 - jak jsem se dostal z deprese

Od půjček k cestování

V předchozích letech, vlastně zhruba od mých 20 do 25 let tvořil velkou část mých příjmů profit z finančních webů a souvisejících oborů.

Po krátkém období, kdy jsem se věnoval e-shopům či prodeji drog, jsem tento obor téměř úplně opustil.

Díky práci v turismu se mi obor cestování (kterému jsem se skoro celý život vyhýbal) zalíbil a moje nynější aktivity bych chtěl směřovat tímto směrem.

Tentokrát bych už nechtěl jít cestou čistě online podnikání, ale rád bych propojil jak online, tak offline byznys.

Mým plánem je nyní vytvořit si na internetu publikum (zatím jen české) a to monetizovat ať už přes affiliate Booking.com, půjčoven aut či cestovního pojištění. Později bych chtěl nabízet služby průvodce či řidiče, který by se staral o české turisty na Islandu.

V islandském affilu se zatím moc nevyznám, ale všiml jsem si, že mnoho společností, které nabízí různé tripy po Islandu, výlety na sněžných skútrech, „horolezecké výpravy“ a mnohé další aktivity, nejsou proti spolupráci s blogery nebo s kýmkoliv, kdo jim zajistí klienty.

Na některých webech těchto firem najdete sekci affiliate, jiné by pravděpodobně stačilo jen oslovit a domluvit se s nimi.

Zatím si nejsem jistý, jak složité je vyřízení si živnostenského listu na Islandu, ale předpokládám, že pokud si nevyberu specializované zaměření, nemělo by to být komplikované.

Právě kvůli těmto plánům bych chtěl začít studovat průvodcovskou školu na Islandu, protože její dokončení je podmínkou k tomu, abyste mohli některé služby v turismu nabízet. Nebude to ovšem hned, takže mezitím se zaměřím jen na shánění turistů a získávání provizí z jejich rezervací ubytování či podobných služeb.

Podnikat nebo se nechat zaměstnat?

Jak už jsem na začátku článku zmiňoval, na Islandu jsem měl mnohem čistější hlavu a rozhodně to bylo také tím, že jsem na sebe netlačil a neustále nepřemýšlel na tím, co bych mohl ve svém podnikání zlepšit a jak vydělávat peněz.

Na druhou stranu, čím víc jsem začal do fungování hotelu i turismu vidět, tím více se mi začalo vracet podnikatelské přemýšlení a schopnost vidět možnosti a díry na trhu.

Nejsem si ovšem jistý, jestli bys se chtěl k podnikání opět vrátit na stoprocent.

Na Islandu je neustále nabídka zajímavých pozic a téměř každý týden zde najdu práci, kterou bych si chtěl zkusit dělat.

Proto bych pro mě bylo ideální najít si práci, která mě bude bavit a na kterou bych mohl zároveň napojit svoje podnikání. Něco podobného jsem měl v plánu například nedávno, když jsem vytvářel web a mikrostránky pro náš hotel, přes které jsem chtěl lákat do hotelu turisty, za které bych bral provize.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Podnikej, nenech se zadusit

Tentokrát to nedopadlo, protože jsem propagoval nekvalitní produkt (hotel). Nové spolupráce se ovšem nebojím, myslím, že pokud se s majitelem některého hotelu domluvím, správně pochopím jeho byznys a vysvětlím mu přínos spolupráce, nebude proti.

Co bude dál?

Od 1. dubna tohoto roku jsme na hotelu, kde jsem pracoval doposud, dali (já a sestra) výpověď. Nyní se budeme přesouvat na lepší hotel, vzdálený od původního asi 20 km.

Budu tedy ve stejné oblasti, podobná pracovní pozice, jenom v hotelu, který cílí na movitější turisty. Tomu odpovídá jak kvalita, tak podmínky práce. Zde budeme mít smlouvu do října, poté se uvidí, co bude dál.

Můj plán je dostat se do Reykjavíku, kde je sice nedostatek bydlení (a tím pádem mnohem vyšší ceny za ubytko), ovšem nabídka práce je mnohem širší a rozmanitější. Pravděpodobně bych se zde rychleji naučil Islandsky a zároveň už bych mohl fungovat jako normální člověk, ne jen jako pomocná síla, která bydlí někde na farmě.

Přehledy dalších blogerů z oboru:

15 komentářů

 1. Lm 10.5.2018
  • Radek Strouhal 10.5.2018
   • Hanka 10.5.2018
    • Radek Strouhal 10.5.2018
 2. Radek 10.5.2018
  • Radek Strouhal 10.5.2018
 3. Marian 10.5.2018
 4. Petr Malec 10.5.2018
 5. Truny 11.5.2018
 6. Adrian 11.5.2018
 7. Lukáš 11.5.2018
 8. Zahradník 11.5.2018
 9. Tajemství zdraví 11.5.2018
 10. Mirek 15.5.2018
 11. Libor 27.5.2018

Přidej komentář