Práce s cash-flow

cash-flowPoslední dobou řešením v mém podnikání z hlediska financí jednu hodnotu a to cash-flow (česky je to peněžní tok, ale já radši cash-flow).

Až do letošního roku jsem si totiž neuvědomoval, jak jsou pro mě peníze, které můžu točit, důležité a jak velký vliv mají na to, zda můj příjem poroste a jakým tempem.

Teoreticky to není moc zajímavé a každý si možná hned nepředstaví ty možnosti, které mám na mysli a proto to radši předvedu na pár příkladech.

Teď řeším cash-flow hlavně u e-shopu, protože tam se dá peněz utopit hodně a hlavně kvůli skladu. Představme si, že mám uvolněnou určitou sumu peněz pro správu eshopu, nákup na sklad a na poštovné.

 1. Pokud bych chtěl příjem zvětšit, bude potřeba sehnat více zákazníků, takže investice do reklamy.
 2. Protože bude větší obrat, bude potřeba víc skejtů na sklad, takže se musí uvolnit další peníze tam.
 3. A když narostou objednávky, budu každý den platit na poštovném víc a budu mít tak třeba několik (desítek) tisíc nedostupných, dokud nedorazí peníze z dobírek.

Takže růst je docela drahý a je potřeba si dobře rozdělit peníze pro každou část, aby se nestalo, že budete mít spoustu objednávek ale nebude peníze na poštovné.

Já se teď učím hledat ten správný poměr, abych mohl jít úplně na hranu a růst zvýšit s dostupným cash-flow na maximum (myslím, že podobný názor jsem slyšel nedávno i od Zdeňka Cendry).

Na tohle se mi hodí kreditka a kontokorent, která mi umožní jít na kontě do mínusu, jenže když je projektů víc, peníze se mezi ně dělí a nakonec jich tolik nezbývá.

Nevyužité příležitost výdělku

Tohle je jeden způsob přemýšlení o cash-flow, další věcí je ale třeba taky to, jestli investuji dostupné finanční prostředky opravdu do těch nejvýnosnějších metod. Vezměme si třeba situaci, kdy dostanou 2 lidé každý po 30 000 Kč a mají s nimi rozjet něco výdělečného.

 • Jeden investuje peníze do obsahového webu, nechá si napsat texty a něco dá do propagace. Web bude sice vydělávat, ale pravděpodobně bude návratnost investice dlouhodobá.
 • Druhý si ale najde niku, ve které je možnost otočit peníze rychleji a s větší marží a nakoupí třeba pár skateboardů z Číny, přes víkend si nahodí základní shop a protože je bez konkurence, investice do propagace je minimální. Základní vklad třeba do 2 měsíců otočí a získané peníze může využít k další podobně chytré investici anebo peníze vrátí zpět do e-shopu a zvýší tržby.

Při rozjezdu každého nového potenciálně výdělečného projektu tak už dneska přemýšlím o tom, jestli ty peníze neumím někde otočit rychleji a s lepším ziskem.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Systém pro správu úkolů a webů zdarma?

Navyšovat hodnotu cash-flow bych všem určitě všem doporučil třeba i uměle přes kreditky nebo kontokorenty (pokud se dokážete uhlídat), protože při správném propočítání doby návratnosti vám to může dát boost do podnikání, bez kterého byste se nedostali k vyšším ziskům.

Jak cash-flow sleduji?

cash-flow-2

Zjistil jsem, že stav bankovního konta nemá sám o sobě velkou informační hodnotu, protože vím, že mi přijdou nějaké peníze od affil sítí, z Adsense, z Skliku a ze složenek a zároveň někde peníze dlužím, musím splatit kreditku atd.

Takže jsem potřeboval tyhle příjmy a výdaje dát nějak dohromady a zjistit si částku, se kterou můžu operovat.

 1. Vedu si tak v Google Docs tabulku – v jednom sloupci jsou příjmy, které dorazí asi během měsíce a v druhém sloupci jsou očekávané výdaje v následujícím měsící (období si podle potřeby prodloužím nebo zkrátím, je to jen tak zhruba).
 2. Od příjmů odečtu výdaje a vím, kolik peněz mám teď aktuálně volných a kolik jich můžu investovat.

Před zavedením tohoto dokumentu (i když je hodně amatérský) jsem v tom neměl vůbec přehled a vlastně si teď nedokážu představit, jak jsem tehdy dokázal s penězi fungovat.

Jak řešíte cash-flow? Používáte pro přehledy nějaké speciální nástroje?

13 komentářů

 1. panZero 12.11.2014
 2. zillda 12.11.2014
 3. Poděs 12.11.2014
  • Radek 12.11.2014
   • Poděs 12.11.2014
    • Radek 12.11.2014
     • Poděs 12.11.2014
     • dysm. 12.11.2014
 4. Mirek 13.11.2014
 5. Richard 13.11.2014
 6. manasekp 13.11.2014
  • Radek 14.11.2014
 7. Vlastimil Ott 25.11.2014

Přidej komentář