Proč je lepší dělat propojené weby?

Dneska bych chtěl napsat něco o tom, proč mám radši tématické sítě webů, než vytváření specifických jednotlivých minisites, které tématické nejsou. Mám teď namysli vytváření MFA webů, které potřebujete protlačit nahoru ve vyhledávačích, abyste mělí víc trafficu, který můžete konvertovat.

Já si rozhodně myslím, že je lepší dělat weby na společné téma. Mít několik okruhů (seriály, dárky, recepty,…) a v každém okruhu mít síť větších či menších webů, které budou vzájemně propojené.

U seriálů by to vypadalo třeba tak, že by síť zahrnovala 10 a víc minisites o jednotlivých seriálech, několik větších stránek s „online seriály“, weby o trailerech, titulcích a dalších tématických věcech a třeba ještě jeden větší komunitní web typu edna.cz.

Má to několik výhod, mezi které řadím:

 • Snadnější linkbuilding
 • Možnost hromadného prodeje reklamy
 • Využívání informací z oboru

Více tématických odkazů

Linkbuilding je u tématických webů snazší hned z několika důvodů. Jednak můžete weby prolinkovat mezi sebou a taky si můžete navzájem odkazovat ze článků, takže máte odkazy přímo z obsahu.

Efektivní je to také při výměně odkazů, kdy můžete dělat 3way nebo i 4way tématické výměny. Pro vyhledávače je pak obtížnější najít spojení mezi vašimi weby a vaše odkazové portfolio vypadá přirozeněji.

V případě, že budete tvořit síť webů na stejné/podobné téma, doporučuji rozhodit projekty na různé hostingy, abyste získali jiné IP adresy, které jsou jedním ze SEO faktorů.

Prodávat hromadně se vyplatí

V poslední době se mi podařilo prodat několik balíčků odkazů nebo článků, což se mi v minulosti tolik nestávalo. Je to výhodnější především proto, že čas strávený s prodejem reklamy je tady stejný, jako když prodáváte jen jeden odkaz.

Pro mě odkaz sám o sobě cenu nemá, dokud ho neprodám, takže to je pro mě výdělek zadarmo (weby mám hlavně na Adsense). Cenu má hlavně ten čas, který trávím domlouváním prodeje, fakturování, umísťováním odkazu.

Když mám poptávku na jeden odkaz na měsíc za 50 Kč, tak se mi nevyplatí to ani prodávat, protože mi to nezaplatí ten čas. Když ale prodám balíček za 1000Kč a zabere mi to stejně času, tak už je to o něčem jiném.

Know-how z oboru

Když už máte několik webů na podobné téma, začnete se v tom oboru trochu víc orientovat. Objevíte nová klíčová slova, přes jaké vám chodí lidi z vyhledávačů, zjistíte že jsou tam další možnosti monetizace jako affiliate, prodej odkazů.

Máte tak větší šanci narazit na něco, co může stabilně sypat. V případě, že máte jeden samostatný web nemusíte zrovna prorazit natolik, abyste tu šanci objevili.

Síťování webů má určitě i svoje nevýhody. Mezi jednu z nich bych zařadil to, že pokud weby propojujete moc nápadně, vytvoříte stopu, podle které mohou vyhledávače vaše odkazování odhalit. Ten, kdo se ale v oboru SEO služeb trochu pohybuje už si najde způsoby, jak svoje stopy zakrýt.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Report z víkendového srazu

21 komentářů

 1. Pavel 23.7.2012
  • Radek 23.7.2012
 2. jarda 23.7.2012
 3. rm 23.7.2012
  • Radek 23.7.2012
 4. Hammer 26.7.2012
  • Radek 26.7.2012
 5. Hammer 26.7.2012
  • Radek 26.7.2012
 6. petr 26.7.2012
  • Radek 26.7.2012
 7. petr 27.7.2012
 8. StevoP 13.8.2012
 9. Hulvath 8.12.2012
 10. Netnoviny 25.3.2014

Přidej komentář