Shrnutí roku 2015 aneb hledám svý dno

shrnuti-roku-2015-seopizzaJsem jeden z posledních blogerů, kteří píšou shrnutí za loňský rok (2015). Až do dnes jsem necítil, že nastala ta správná chvíle. Neměl jsem to v hlavě srovnané a nebyl by to objektivní článek, čímž by ztratil hlavní poselství.

Proč bych při psaní vlastního reportu nebyl objektivní? Nerad přiznávám své chyby. Loni jsem jich ale provedl dost,  řekl bych, že jsem udělal víc špatných než dobrých rozhodnutí.

První chybou bylo, že jsem měl špatně nastavený vztah se svojí bývalkou. Bylo to v době, kdy jsem měl vyřešit svoje první menší dluhy, ale nedokázal jsem si prosadit svůj pracovní čas a tak jsem nepracoval tak moc, jak jsem měl.

Proto jsem musel prodat svůj výdělečný web FinanceChytre.cz, čímž jsem si odstřihnul důležitý pravidelný příjem (peníze jsem využil na splacení dluhů na kreditkách, takže jsem zase nic neměl).

Místo toho, abych tenhle příjem nahradil začal šlapat do něčeho nového, jsem zvolnil. Řekl jsem si, že tento rok si od podnikání trochu odpočinu a přestanu se na můj biz tak focusovat.

Pokud znáte ten obrázek s tím, jak to vzdá kopáč v tunelu těsně předtím, než narazí na tu zlatou žílu, pochopíte, co jsem udělal. Neměl jsem sice zlatou žílu, ale mohl jsem stabilně a v pohodě v klidu vydělávat. Místo toho, jsem povolil.

Business, který nevyšel

Ti, kdo mě znají lépe, nebo tuší, co jsem dělal v mém osobním životě tuhle část pochopí lépe.

Na jaře jsem si vybral nový specifický offline obor (nemůžu zmiňovat) a místo toho, abych investoval peníze do toho, co mohlo dobře fungovat, jsem zkusil něco jiného, co mělo přinést ovoce zhruba v září. Tohle mi mělo zajistit peníze na nákup zboží před Vánoci.

Takže jsem nakoupil semínka za několik tisíc, celkem to bylo možná 20 – 25K. O velkou část jsem přišel hned tím, že jsem si nedal pozor a nestaral se tak jak jsem měl. Ale nepoučil jsem se.

Místo toho jsem tam sypal peníze více a vedl celý tenhle biz tak neefektivně, že byste si opravdu klepali na čelo. Trochu předběhnu, ale v tomhle oboru jsem ve výsledku projel zhruba 70 – 100 tisíc, nemálo času, který jsem potřeboval a taky mi pěkně zašpinil karmu.

Poučení? Špinavosti už dělat nebudu, nejsem v tom dobrý a karma mi to dává okamžitě najevo.

Vraťme se ale teď ale zpátky do období jara. Proběhl rozchod (aspoň něco jsem udělal správně), já se vrátil k rodičům (chyba) s tím, že si brzy něco najdu a budu bydlet sám.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Report z víkendového srazu

Na pohodlí se ale snadno zvyká a pokud jsem si předtím osvojil trochu dospělosti, doma se mi ji dařilo každým dnem zašlapávat do země. Problém byl v tom, že jsem si to nechtěl přiznat a místo toho jsem se každý den odpaloval, jako bych se snažil dostat cenu Boba Marleyho.

Špatná životospráva i řízení cashflow

Celý rok jsem si chtěl udržet „funkční“ denní režim. Místo toho jsem dělal dlouho do rána, spal asi 12 hodin denně a pracoval jako klasickej workoholik (strašně moc práce, špatné priority a mizerná efektivita).

Tady ani není potřeba ukazovat čísla, téměř všechny weby pomalu upadávaly, držel se jen eshop Zefstyle.cz s Penny boardy, protože byl hezky nakopnutý a navíc se blížila hlavní sezona.

Čím víc se blížilo léto, tím víc se skejtům dařilo a byly peníze. Místo toho, abych si jich cenil a šetřil je, jsem rozhazoval a utrácel.

Nekoksuju, ale myslím, že za ty prachy, co jsem utratil za věci jako dýška, taxíky, energeťáky nebo kancl kde jsem byl asi 10x za rok, jsem klidně mohl.

Moje myšlení bylo tak zvrácený, že jsem přemýšlel asi takhle:

„Super, sype to. Pojede to tak určitě furt, takže můžu klidně blbě nakupovat a prodávat snad i pod cenou, hlavně že buduju brand a získávám stálý zákazníky, ono se to časem otočí a začne se to vracet.“

Nesypalo to tak furt, nevracelo se to, stálý zákazníky jsem nezískal. Snad jen ten brand eshop trošku narostl, ale určitě to šlo mnohem levněji a ziskověji.

Pád ale zatím nepřicházel. Celej rok jsem totiž jel na kofeinu takovým stylem, takže to teď vypadá, že už nikdy nebudu vážit víc než 62 kg a ty kruhy pod očima budu léčit ještě tak půl roku.

Tipuju, že jen za energy drinky padlo loni takových 20 – 30 000 Kč. K tomu nějaký to kafe, guarana, yerba maté a občas zelenej čaj. Jídlo pak už nebylo ani moc potřeba.

Díky této našlapanosti se mi dařilo prachy ještě jakž takž shánět, takže jsem pořád něco měl a nepocítil, že klesám jako akcie Volkswagenu.

O prázdninách přišly zlomy.

 1. První byl ten, kdy jsem zjistil, že jsem si totálně nespočítal daně a budu muset doplácet víc, než je mi příjemný.
 2. Druhým zlomem bylo zjištění, že žádnej balík z offlinu bizu v září nebude a místo toho neuvidím ani prachy, který jsem do toho nasypal (a ještě jsem se bál, aby mi nevolali zelení mužíčci).

Normálně přemýšlející člověk by se zastavil, začal logicky uvažovat a reálně to řešil. Jaký bylo moje řešení?
„Vemu si všechny půjčky světa (vlastně to byl jen kontokorent a 2 kreditky), nasypu to NĚJAK do shopu a ono se to NĚJAK vrátí.“

Zkrátím to. NĚJAK se to nevrátilo, nějak visím na kreditkách furt asi 180k (daně ani radši nezmiňuju) a jsem rád, že mě naši nevyhodili.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Posilování pro ajťáky

Období depresí

Už v listopadu jsem tušil, že to bude blbý. Měl jsem takový depkostavy, že kdybych nebyl něco-jako-hinduista, tak jsem buď vyhodil do vzduchu místní finančák nebo sebe.

Mělo to ale jednu výhodu. Když je člověk v tomhle stavu, je ochotnej se vzdát věcí, kterých by se asi jinak nevzdal.

U mě konkrétně nešlo o věci, ale vize a touhy. Asi poslední 3 roky jsem šel za tím, že budu mít biz, kterej mi dá aspoň 100K čistýho. Tohle bylo fakt jediný, o co mi šlo.

Nežil jsem, neměl jsem koníčky, „přátelil“ jsem se jen s feťákama a můj den probíhal zhruba takhle.

 • Vstát, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Odpálit se.
 • Znovu se odpálit.
 • Usnout u filmu.
 • Spát 12 hodin.
 • Opakovat proces.

Myslel jsem, že tímhle stylem dosáhnu své vize (tehdy jsem ještě myslel, že to byla správná vize).

Prozření

Jeden večer při počítání dluhů jsem byl ale v takové depce, že jsem si řekl: „Tohle už nechci„.

Už jsem nechtěl obětovat sebe samýho za něco, co mi nejspíš vlastně ani štěstí nepřinese. Chtěl jsem najednou to, co jsem vždycky nesnášel. Vyrovnanej, klidnej život bez touhy po něčem velkým.

Tehdy bych byl rád, kdybych měl biz, kterej dával 15-20k měsíčně. Sice třeba i bez možnosti růstu, ale stabilně a v klidu. V tu chvíli jsem to ale nemohl (nebo nedokázal) vzdát, protože byla vánoční sezona – má asi poslední šance na to, vydělat nějaký prachy a začít řešit dluhy a budoucí závazky.

I tuhle šanci jsem ale dost projel a prodeje v prosinci byly snad ještě nižší, než v listopadu. Potenciál tam byl dost slušnej, ale totálně jsem si nevyřešil skladovost a objednávky z listopadu se vyřizovaly třeba i 21. prosince, tedy poslední den, kdy pošta stíhala doručovat vánoční objednávky. Nějaký slíbený objednávky jsem dokonce ani nevyřídil, obrovskej fail.

Týden od 22. prosince, kdy jsem konečně mohl „zavřít“ eshop, ukončit business roku 2015 a dát si pauzu byla asi ta nejlepší část roku.

Období uvědomění si toho všeho, přijetí chyb a doba změn. Díky tomu, že jsem nemusel řešit každodenní operativu jsem se mohl na věci podívat v klidu a s nadhledem (doporučuji dělat to během roku, i když si myslíte, že na to není čas).

Začal jsem se hodně měnit a něco se stalo. Kdybych vám tu shrnul fakta, jak jsem na tom dnes, nejspíš mi podáte nabitou zbraň.. Já jsem teď ale popravdě asi nejšťastnější za celej svůj život.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Cesta k výdělečnému webu - druhý milník se blíží

Všechny tyhle faily nakonec k NĚČEMU vedly, ale tohle se popsat nedá, to si člověk musí prostě zažít. Přímo dnes vidím můj život i biz dost nadějně a jsem nakonec vděčný za to, že jsem to všechno takhle zkazil.

Věci, který jsem si uvědomil:

 • Vždycky si přesně spočítej zisky.
 • Obrat 1,7 milionu v onemanshow může značit docela úspěch, ale taky to, že zaplatíš nemalý DPH.
 • Peníze nebudou pořád, jednou přijde krize, buď na to připravenej.
 • Nedávej dýška jako frajer, potlač svoje ego.
 • Peníze půjčuj jen opravdu těm nejbližším. Nedávej nic na dluh.
 • Přiznej si svoje chyby, i když to není příjemný.
 • Pokud něco nefunguje, za včas to odsekni.
 • Diverzifikace je dobrá, ale focus na jednu věc je mnohem mnohem lepší.
 • Buď čistej. Žádná droga (i kofein) není dlouhodobě udržitelná.
 • Posiluj (minimálně břišní svaly). Záda se ozvou dřív, než bys čekal.
 • Měj víru, ale stůj nohama pevně na zemi.
 • Buď ochotnej se vzdát toho, čeho si nikdy vzdát nechtěl. Jsou i jiný cesty a dost možná na nich budeš šťastnější.

PS: Kdyby někoho napadlo, že mi nabídne řešení, job nebo pomoc, tak není potřeba díky. Už mám řešení 🙂

31 komentářů

 1. Hobbysta 18.1.2016
 2. Radim 18.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 3. vaserecenzie.eu 18.1.2016
 4. Tom 18.1.2016
 5. Oblečení 18.1.2016
 6. lucas03 18.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 7. Jan Onesork 18.1.2016
 8. Martin 18.1.2016
 9. Petr 18.1.2016
 10. Soňa 18.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 11. Beňo 18.1.2016
 12. Kamil Staš 19.1.2016
 13. Daniel Gottwald 19.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 14. Markéta 19.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 15. Diginomad 19.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 16. Martin 19.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 17. Chia 19.1.2016
 18. panZero 19.1.2016
  • Radek 21.1.2016
 19. Jarek 19.1.2016
 20. Krab 19.1.2016
 21. Lukáš (LuGu) 20.1.2016
 22. Jirka 20.1.2016
 23. Poděs 21.1.2016

Přidej komentář