Shrnutí roku 2016 – jak jsem se dostal z deprese

Nikdo už s tím nepočítal, ale je to tady. I já jsem konečně sepsal shrnutí toho, co mě v roce 2016 potkalo. Někteří z vás možná očekávali, že už jsem se ufetoval, dostal jsem infarkt anebo jsem byl odhalen DEA. Žádné drama se ale nekoná. Pořád žiju stejně nudný život a dokonce jsem snad i hodnější (to je taková symbolika pro duševní rozvoj).

Začátek roku 2016: Jsem na dně.

Deprese v podnikáníAbych vám mohl popsat, jak to loni probíhalo, měl bych zmínit, co tomu předcházelo. Koncem roku 2015 jsem zažil menší stav vyhoření a podnikání mě přestalo bavit i zajímat (opravdové vyhoření to ale nebylo, je to spíš dlouhodobá nechuť makat).

Zjistil jsem, že nemám skoro žádný peníze (po šesti letech podnikání nic mo) a navíc jsem měl ještě vybraný kreditky i kontokorent, celkem 230K mínus.

Asi nikdy nezapomenu situaci, kdy jsme s našima řešili, co jako budu dělat. Docela mě to tenkrát rozsekalo, protože jsem si uvědomil, že nemůžu nic. Neměl jsem příjem, měl jsem dluhy a byl jsem závislý na rodičích. Úplně nejradši bych v tu chvíli utekl někam do pralesa, úplně se odřízl od světa.

Když jsem v prosinci 2015 konečně „zavřel“ eshop a měl klid, chtěl jsem začít znova. Jinak.

Výzvy:

 • přestat hulit
 • přestat se stýkat s místníma „gangstama“
 • najít si holku
 • dostat se z depky a postavit se na nohy
 • odjet na Island a splatit dluhy

Řekl jsem si, že přestanu intoxikovat (marihuanu), trochu se odstřihnu od místního společenství uličníků (kluci, kteří vyhulovali venku nebo v hospodě) a začnu se sebou něco dělat.

Plánoval jsem taky pracovní cestu na Island, abych se srovnal a vydělal peníze na splacení dluhů.

První dva měsíce odpovídaly plánům. Nebylo to ale jen díky mě, hned první den mého detoxu jsem na seznamce potkal fajn holku, která mě „držela“ v docela normálním režimu. Bohužel (naštěstí?) jsem zjistil, že když si s ní budu psát 6 hodin denně, nezůstane mi už moc času na real life. Tak jsme si dali pauzu (pořád trvá).

Let´s make some money!

Dva měsíce odpočinku a nezvyklých 6 hodin denně navíc a možnost zase hulit mě vrátili „do hry“.

Zatímco moje zisky (nejsou to přesné zisky, ale zhruba odpovídají) byli v lednu jen 15 000 Kč a v únoru 18 000 Kč, v březnu jsem si už vydělal 36 000 Kč.

výdělek na internetu seo

Vyrostlo to hlavně proto, že jsem oživil affily, vychytal Adsense reklamy a začal se starat o můj nejnavštěvovanější „portál“ RecenzeZdarma.cz.

Díky vyšším příjmům jsem přestal přemýšlet o cestě na Island a řekl jsem si, že to ještě naposled zkusím s byznysem tady v ČR (nakonec to nebyl tak špatný nápad, i když letos už tam asi opravdu vyrazím).

Duben byl třetím nejlepším měsícem loňského roku (z hlediska příjmů). Rozjelo se všechno, udělal jsem skoro 15K na Adsense, stejnou částku díky e-shopům a asi 20K z affiliate. Můj hrubý zisk byl tak skoro 50 000 Kč.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Mít vyvážený pracovní režim?

Konečně vydělávám

Stejně jako si pamatuju lednové a stresové rozhovory s rodiči, pamatuju si na jarní měsíce, kdy se karta obrátila (podobně, jako když se vrátil Gandalf).

Někdy v květnu jsem se vracel ze obchodní schůzky a nesl jsem si 20 000 Kč, které jsem získal prodejem dvou webů (téměř bez výdělků).

Navíc jsem měl domluvenou spolupráci (online reputation management, SEO), takže jsem mohl počítat i s dalším stálým příjmem. Situace se konečně začala zlepšovat a já se odrazil ode dna.

Někdy v té době se začali rozjíždět moje landing page web od Volsoru – o jednom takovém jsem psal v předchozím článku (Jak jsem vydělal 100 000 Kč díky čínské půjčce).

Dařila  se mi také optimalizace pro vyhledávače pro e-shop se selfie tyčemi SelfieObchod.cz, takže jsem měl hezké diverzifikované příjmy zhruba ze tří zdrojů (Adsense, Affil, e-shopy).

Když jsem zjistil, že peníze „nejsou problém“, vrátil jsem k novoročnímu „předsevzetí“. Nevzpomínám si, jak to šlo s detoxem (hulit jsem tedy nepřestal), ale úspěch jsem zaznamenal v omezení téměř všech ostatních drog.

Teď jsem na tom tak, že dávám cca 2x do měsíce pár piv, psychedelika a extáze jednou ročně. Po letech se mi taky konečně podařilo odpoutat od místních – to mi fakt dost otevřelo myšlení.

Léto 2016 – vydělávám pasivně

V létě 2016 jsem si udělal radost. Od konce června až někdy do poloviny září jsem si udělal takové menší prázdniny.

Přestal jsem budovat věci, tvořit obsah a jediné, co jsem vyřizoval, byly objednávky z e-shopů. Zbytek příjmů byl nejspíš pasiv. Touto dobou se mi nejspíš podařilo vyřešit i deprese, které se teď už skoro neobjevují.

Prodávám v obchodě

prodavač zdravá výživa

Ve volném čase jsem často pomáhal u mamky ve zdravé výživě, kde jsem si to dost užíval, což je trochu paradox.

Za ty roky u počítače jsem totiž ztratil schopnost normálně mluvit. Dost mě pak překvapilo, jak mě komunikace se zákazníky baví.

Další zvláštností (spíš pro zákazníky) pak bylo určitě to, že prodávám v obchodě.

Častěji mě totiž mohli vidět za autobusovou zastávkou, kde jsem na lavečce vážil sáčky.

(Tohle je vtip, nic takovýho jsem samozřejmě nikdy nedělal. Nikdy.)

Právě v obchodu se začala vytvářet moje budoucnost – pracoval jsem tam totiž s asi o 4 roky mladší slečnou. Určitě se ptáte, jestli něco bylo.

Ano, neodolala mi.

Začali jsme spolu chodit koncem srpna. Hned týden na to jsem vyrazil s ní a její rodinou na menší dovolenou v Itálii (do Lido di Jesolo).

Nemám tu žádné instagramové fotky z pláže, selfíčka ani pohled, takže jsem asi první bloger, kterému nemusíte nic závidět (depresivní jedinci dají lajk).

Bylo to dost super, po letech jsem byl u moře a na nic jsem nemyslel (ok, možná jsem trochu řešil zvukotěsnost našeho karavanu).

I don´t want to create MFA´s anymore…

Díky slečně a dovolené jsem se nějak dokázal dostat do stavu myšlení, ve kterém už nebylo podnikání priorita.

Začal jsem najednou přemýšlet o tom, že bych fungoval jako normální člověk. Chtěl jsem nějaký jistoty – zaměstnání, byt v Brně, víkendy spolu. Prostě krásnej stereotypní život.

Jak už možná někteří víte, z této zkušenosti jsem si „odnesl“ jen přesun do Brna. Jakmile jsem si totiž sehnal byt a měl volno, vrátil jsem opět k podnikání, trávě, energeťákům a (s dostatečným vánočním předstihem) jsem se stal opět single (vydržel jsem rekordní 3 měsíce).

NEPŘEHLÉDNĚTE  Začněte podnikat ještě dnes!

Tuším, že mnoho z vás si myslí (stejně jako moje babička), že to nebyl správný krok. Že je můj život k ničemu, ta holka si to nezasloužila a že bych se nad sebou měl tak nějak celkově zamyslet…

Oponovat budu jen jedním argumentem (no, vlastně jsou dva):

 • Listopad byl bezesporu mým nejziskovějším měsícem, hrubé zisky byly rekordních 77 000 Kč.
 • A taky jsem od té doby šťastný, bez depresí, ale o tom až na konci článku.

Díky této listopadovým ziskům jsem už neměl v prosinci chuť něco budovat a tvořit. Vyřizoval jsem jen vánoční objednávky a připravoval se na zimní klid.

Jo a pak jsem byl ještě jednou v Itálii, tentokrát na 5 dnů v Římě s rodinou. Tady jsem konečně použil foťák. Z letošních cest mám tedy jednu fotku, tuhle:

vylet-v-rime

Zimní spánek

Čím dál víc věřím tomu, že cykly (jaro-léto-podzim-zima), které fungují v přírodě je dobré dodržovat. Rozhodl jsem se tedy, že v zimě se budu snažit odpočívat a čekat na jaro, na novou energii.

Kromě toho mám asi od října menší zdravotní potíže, které jsem do teď nevyřešil (snad to klapne zítra). Zimní období a tyhle potíže tak způsobily, že zhruba od prosince dělám jen to nejdůležitější a pak prostě prokrastinuju (já za to ale vůbec nemůžu :)).

Vypadá to teda asi tak, že když přijde objednávka na selfie tyčky, vyřídím to a pak mám volno. Když objednávka nepřijde…no asi je vám to jasný 🙂

Snad nikdy za celý život jsem se tak neflákal, ale neobviňuju se.

Konečně po letech vstávám a nemám už při snídani (vlastně nesnídám) stresový pocit, že nestíhám a jsem totálně ve skluzu.

Tenhle pocit je fakt dost ubíjející a snažím se vůbec tímhle způsobem nemyslet. Samozřejmě to není udržitelný stav a opět se chystám pracovat, jen ne teď.

Mnozí z vás asi poslední měsíce čekali na reporty mých příjmů, tak vám to teď vynahradím. Tady je pár čísel, jde o hrubé zisky (mám výdaje, které se mi těžko dopočítávají):

 • Zisky v lednu: 15 000 Kč
 • Zisky v únoru: 18 000 Kč
 • Zisky v březnu: 35 000 Kč (z toho 8000 Kč přes nepravidelné příjmy)
 • Zisky v dubnu: 50 000 Kč (rekordní zisk z Adsense, rozjezd e-shopů)
 • Zisky v květnu: 61 500 Kč (z toho 20 000 Kč za prodej webů)
 • Zisky v červnu: 47 000 Kč
 • Zisky v červenci: 42 000 Kč (z toho téměř 30 000 Kč „pasivně“)
 • Zisky v srpen: 33 000 Kč (z toho 2000 Kč přes nepravidelné příjmy)
 • Zisky v září: 23 000 Kč (začal jsem chodit se slečnou)
 • Zisky v říjnu: 24 500 Kč (druhá dovolená v Itálii)
 • Zisky v listopadu: 77 000 Kč (rozchod se slečnou a prodej webu – 35 000 Kč)
 • Zisky v prosinci: 18 000 Kč
NEPŘEHLÉDNĚTE  I špatné rozhodnutí je rozhodnutí

Celkově jsem si spočítal zisky za rok 2016 a vyšlo mi to na 445 000 Kč.

To znamená zhruba 37 000 Kč měsíčně. Realita bude samozřejmě dost jiná, osobně tipuju cca 30 000 Kč měsíčně, i tak jsem ale spokojený.

Když jsme u celkových součtů, tady se musím pochválit. Na začátku roku jsem chtěl snížit obrat, dostat se nejlépe pod milion ročně, ale zvýšit zisky. Bohužel nemám data o ziscích za loňský rok, ale obratově jsem spadl z 1,6 milionu na zhruba 1 milion. Plán tedy nejspíš vyšel, protože loni v lednu jsem neměl téměř nic, zatímco letos bych mohl dát dohromady skoro 250 000 Kč.

Bylo loni nějaký prozření?

Když jsem si teď pročítal shrnutí roku 2015, přišlo mi to celý dost sebekritický a celkově hlubší. Rok 2016 už pro mě takový nebyl, možná proto je dnešní shrnutí tak povrchní.

Nemyslím si, ale že je potřeba se letos kritizovat tolik, jako loni. Neposunul jsem se sice tak, jak bych chtěl, ale přijal jsem to takhle.

Stále víc mě teď totiž zajímá stav vědomí a úhel pohledu. Stav vědomí je totiž podle mě obrovsky důležitá věc. Ti, kteří drogy nezkouší, mě možná budou chápat hůř (změnit si vědomí jde totiž nejsnáze drogami).

Ze své praxe ale vím, že pokud si dokážete navodit „šťastný stav vědomí“, je všechno ostatní jedno. Nezáleží, jestli máte dluhy anebo vaše podnikání šlape jako hodinky.

Nezáleží na vztazích, na politice, na tom, co si myslí okolí. Tím, že jste ve stavu, kdy cítíte jen štěstí se mění i váš úhel pohledu a věci, které jste v minulosti viděli negativně se najednou mění v pozitiva. Opravdový pocit štěstí navíc není závislý na tom, jestli se vám zrovna daří nebo ne a to je pro mě klíčové.

Bohužel se mi tento stav podařilo loni navodit jen jednou a to po užití lysohlávek. Opravdu bych každému přál zažít stejný pocit, protože pak člověk pochopí, jak jsou všechny ostatní věci pomíjivé.

Proto už si na rok 2017 ani na další roky nedávám žádné cíle ani milníky, které chci splnit. Mám jen jeden cíl, který je pro mě momentálně ten nejvyšší a to nastavit svůj stav vědomí na pocit štěstí, všechno ostatní pak bude super 🙂

Shrnutí roku 2016 od dalších blogerů (řazeno náhodně):

20 komentářů

 1. Peťo 24.1.2017
 2. Royalty 24.1.2017
 3. Jarda 24.1.2017
 4. michal 24.1.2017
 5. Ahoj 24.1.2017
 6. SEO konzultant 25.1.2017
  • Radek Strouhal 13.2.2017
 7. Kamil Staš 25.1.2017
  • Radek Strouhal 13.2.2017
 8. Markéta 2.2.2017
  • Radek Strouhal 13.2.2017
 9. alex 7.2.2017
  • Radek Strouhal 13.2.2017
 10. palo 18.2.2017
 11. Simon 3.7.2017
  • Radek Strouhal 3.7.2017
 12. nosi 26.7.2017
  • Radek Strouhal 26.7.2017
 13. David 19.9.2017
 14. Martin 14.10.2017

Přidej komentář