Shrnutí roku 2018

Rok 2016 pro mě byl koncem krize a deprese, ke které jsem se za roky podnikání dopracoval. Přemýšlel jsem, jak by se dal popsat rok 2018, ale nestalo se nic, co by mě zásadně změnilo. Za posledních 7 let byl rok 2018 rozhodně tím nejklidnějším období, které jsem zažil.

To může navenek působit dost nudně, ale já jsem za to rád. Za měsíc mi bude 28 a uvědomuju si, že už bych měl přestat plýtvat časem zkoušení různých podnikatelských záměrů nebo na nový životní styl.

Myslím, že jsem teď na nějakou dobu našel stabilní místo, kde zůstanu a nebudu muset nic měnit.

Uvědomil jsem si, že pravidelná manuální práce s (relativně) pevným režimem my vyhovuje a drží mě v rovnováze víc, než podnikatelská volnost (a chaos). I přesto se v roce 2018 událo pár věcí, které mě v životě zase o kousek posunuly.

Osobní život

Začátkem roku jsem si uvědomil, že moje pozice na Islandu už není tak zoufalá, abych musel zůstat v práci, kde nemám volný čas a nejsem za ni dostatečně ohodnocený.

Takže jsem se v únoru v předchozím hotelu dohodl, že tam od května nebudu pracovat.

Nevěděl jsem, jestli si najdu práci jinde a co budu dělat v případě, že to nevyjde, ale dost jsem si věřil a nenechal jsem se vystrašit pochybnostmi.

Velmi brzy se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí a ještě před koncem dubna jsem byl přijat do nové práce, kde jsem až do teď.

Díky odchodu z práce jsem měl čas přijet na dva měsíce do Česka, takže jsem si konečně udělal řidičský průkaz a taky si uvědomil, jak mě to „doma“ ubíjí a že v ČR opravdu zůstat nechci.

I když jsem první měsíc v nové práci nesl trochu těžce, protože jsem se musel učit nové věci, mít šéfa, který mě kontroluje více než v předchozí práci a neměl jsem moc volna, vyplatilo se to.

Jednak mám víc peněz ale také stabilnější směny, volný čas a pracuji v lepším prostředí.

Cestování

Co se týče cestování, nejsem asi typický affilák, který touží každý rok procestovat co nejvíce zemí a nomádit.

Do poznávání cizích zemí moc nehrnu.

Na Islandu je ještě spousta lokalit, které jsem neprocestoval a pokaždé, když někam letím, tak si říkám, že si to zase dlouho nechci zopakovat (čím dál víc se bojím létání a unavuje mě to).

I přesto jsem byl letos asi na týdenní dovolené v Dubaji, protože kamarádka z bývalé práce se tam chtěla vždycky podívat a já jsem byl tehdy ochotný se jí přizpůsobit.

Dubaj mě ale rozhodně neoslovila, nejsem prostě člověk, kterého by to ve městě bavilo.

Jediná pozitivní věc, kterou jsem si z této dovolené odnesl bylo poznání toho, na jak vysoké úrovni jsou služby v oblasti turismu v porovnání s Islandem a jak moc se může Island ještě posunout.

Mám jenom pár fotek, protože nejsem typ člověka, který si potřebuje všechno fotit. Navíc mi přišlo všechno tak umělé a dělané pro turisty, že mě to ani nezaujalo.

 

Podnikání

Během první poloviny roku 2018 jsem prodal všechny své výdělečné projekty, takže když jsem v červnu nastoupil do nové práce, byl to můj jediný příjem.

Dostávat peníze jen jednou za měsíc byl pro mě rozhodně nezvyk.

Právě proto jsem si chtěl co nejrychleji zajistit nějaký vedlejší příjem a tak jsem se pustil do půjčování aut, tady na Islandu.

Už dlouho jsem o této službe přemýšlel a protože jsem neměl téměř žádné výdaje, mohl jsem první dvě nebo tři výplaty použít právě na tuhle investici.

Skočil jsem do toho po hlavě. Na Facebooku se totiž v sezóně objevovalo v jednom týdnu i několik poptávek na auta a proto jsem koupil ne jedno, ale hned dvě auta. O tom, jak mi to nevyšlo podle plánů se můžete dočíst tady:

Tohle bylo jediná reálné podnikání, ze kterého jsem měl letos po prodeji webů příjem. Výdaje byly sice nakonec asi vyšší (a to nepočítám investici do nákupu aut, ale jen náklady na opravy a provoz), ale získal jsem za tu cenné zkušenosti.

Protože jsem v autech utopil všechny svoje peníze a ještě dlužím sestře (dělala investora), musel jsem se teď vrátit zpátky k webům a k podnikání, u které mi stačí jako základ jen mnohem menší suma.

Definitivně jsem se rozhodl, že obor, na který se teď zaměřím je cestování.

Tady na Islandu se snad ani jinak rozhodnout nejde. Od listopadu se tak postupně pokouším spouštět první weby, ale práce na hotelu je vždycky o něco více, než předpokládám, takže to jde pomalu.

Předsevzetí a plány

Jelikož pro mě Vánoce ani Nový rok nejsou zlomová data, nedávám si žádná předsevzetí a nechci dělat zásadní změny, ale jedu podle dlouhodobého plánu.

Plán vypadá asi tak, že ještě minimálně v roce 2019 zůstane v téhle práci ve stejném hotelu a po práci a ve volnech se budu snažit buď pracovat na svých cestovatelských webech o Islandu anebo tvořit weby pro místní hotely (uvidíme, co bude mít větší úspěch).

Do června bych chtěl našetřit něco mezi 150 – 200 000 Kč, abych mohl koupit jedno SUV v dobrém stavu, které bych měl na pronájem pro sezónu 2019.

Nejprve bych měl ale splatit všechny dluhy, které jsou taky kolem 200 000 Kč, takže se budu muset pořádně snažit, pokud to chci stihnout. Z výplat na to určitě nenašetřím.

Co jsem si uvědomil?

Od začátku listopadu jsem zůstal na Islandu téměř sám a je to vlastně moje první období, kdy testuju, jestli tu chci opravdu zůstat. A protože jsem se zatím nezhroutil, stále tu zůstat chci.

S tím se změnilo i moje myšlení, vztah k penězům a představa budoucnosti. Když jsem pracoval v předchozím hotelu, hodně jsem utrácel a užíval jsem si, protože jsem ještě o budoucnosti vážně nepřemýšlel.

Teď si ale uvědomuji, že jsem na Islandu na té nejnižší pozici a pracuji za minimální plat. Můžu tedy otročit a žít jako spodní společenská vrstva, anebo musím začít šetřit a snažit se dostat výš.

Poprvé v životě jsem tak přestal rozhazovat peníze, snažím se sahat na peníze na účtě jen minimálně a utrácím jen za nejnutnější věci (jídlo, benzín, pojištění na auto, paušál,…).

Spořit se mi naštěstí daří, ale i tak vidím, že mi nezůstává tolik peněz, kolik bych chtěl.

Naštěstí právě to mě motivuje k tomu, abych si nastavil mindset tak jako za mlada, když jsem rozjížděl podnikání v Česku a neměl skoro žádné peníze.

Začínal jsem od malých věcí, s nízkým budgetem a snažil jsem se dělat jen na věcech, které měli zajímavé ROI. Dnes už to sice nejde tak snadno a přirozeně, protože jsem zlenivěl a přeci jen dostávám pravidelně výplatu, ale i přesto přemýšlím jinak.

Doufám, že tenhle styl myšlení a hlavně spoření mi vydrží dlouho a nezmizí to hned, jakmile splatím půjčky a budu trochu v plusu.

Takže tohle je teď asi jediné moje „předsevzetí“ úkol, nejen do nového roku ale i do dalších let.

Shrnutí předchozích let:

Shrnutí dalších blogerů:

Články na podobné téma:

Share

4 Responses

 1. Diky moc za pridanie a aj za super report, verím, ze sa znovu stretneme niekde na pivku ako naposledy 🙂

  • Radek Strouhal napsal:

   Není zač 🙂 Taky věřím, že se sejdeme, ale doufám, že už budu stejně jako ty pít nějaký nealko, taky se snažím přestat. A navíc jsem tady mnohem rychleji opileji, než v Česku 😀

 2. Kamil Staš napsal:

  Super report. Jen si Radku nemyslím, že travel web ti přinese cash na auta do sezóny. Nevím jaké programy budeš užívat, ale mnoho z nich peníze proplácí až po zrealizování zájezdu, služby. Tzn. až je jistota že to proběhne. Tzn. až během sezóny s fakturací spíš až po sezóně.

 3. Martin Dady napsal:

  Ahoj Radek ,
  Ešte som ti nekomentoval žiadny článok no ver že o Islande ich mám od teba preštudované odhora až dole a niektoré asi viem aj naspamäť.Nakoľko pod jedným článkom bola otázka ktorej si sa chcel venovať v zvlášť článku a poctivo na ňu čakám rád by som ti ju pripomenul a to je : V predošlom zamestnaní ti krátili mzdu no odbory Vám dali za pravdu že Vám ju zamestnávateľ vo Vantsholte krátil a doplatil, o tomto by som sa rád dozvedel viac. Ďalšia vec je ako si dopadol v novom hotely pri meste Hella kde si sa presunul,si ešte stále tam ?Smiem ťa poprosiť jeho meno? Alebo si sa presunul zas niekde inde? Priznám sa chcel by som sa dostať na Island samozrejme nemám v plane ťa obťažovať o nejaké tipy. Pretože všetko krásne popíšeš vo svojich článkoch. Ako poslednú vec by som sa teba ako skúseného Housekeepera a znalca chcel opýtať či by si odporúčal ísť na Island na blink a oslovovať hotely priamo na islande alebo skôr cez mail z domova. Taktiež by som sa rád sústredil na južnú časť islandu. Prajem ti veľa šťastia na Islande aj sestre, veľmi rád si čítam tvoje články a dúfam že sa dočkám odpovede na môj vôbec prvý komentár na tvojom blogu. Ďakujem a ešte raz všetko dobré.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *