Skončil jsem na Islandu s affilem?

affiliate cestováníUž pár dnů přemýšlím o tom, co teď dělám a jak se mi daří. Článek Kamila o tom, co se stalo s některými českými affiláky a zpráva od Míši Todtové mě konečně nakoply k tomu, abych opravdu něco napsal. 

I když to z mých předchozích článků může působit tak,  že jsem na online podnikání zanevřel, není tomu tak.

Bohužel mě jenom práce a pokus s pronájmem aut na Islandu trošku uzemnily a nedaly mi prostor k práci, pořád mám k online bizu i affilu vztah a přemýšlím o tom.

Pravdou je, že už teď nechci dělat typicky obsahové affiliate weby, které jsem dělal předtím.

Už mě nebaví hledat obor s potenciálem, udělat klíčovku, získat pozice na longtailová klíčová slova a zkusit z toho něco vydolovat.

Jednak mě to nenaplňuje a jednak si myslím, že tahle metoda je stále obtížnější, protože se internet vyvíjí a mikrostránky nebo „autoritativní“ MFA weby už Google ani lidé tak moc nechtějí. Myslím, že dnes je to stále víc o brandu.

Weby jako takové ztrácí sílu, zajímavější jsou dnes sociální sítě, video, možná i livestreaming. Myslím, že je na čase udělat progres, protože internet jde neustále kupředu.

Uklízení pokojů není ideální kariéra

Někdy v květnu jsem psal o tom, jak jsem rád, že jsem změnil pracovní režim, můžu dělat rukama a být mezi lidmi.

Tenhle přístup se moc nezměnil, ale druhým rokem si už uvědomuji, že je to přeci jen práce na nejnižší pozici, dostávám islandskou minimálku a když se podívám do budoucnosti, není to práce, kterou bych chtěl dělat po zbytek života.

affialite-marketingPořád je ve mně ten drive, ta motivace dělat business, což jsem si potvrdil pronajímáním aut.

Sice jsem v nové práci dostal lepší podmínky – mám víc peněz, platí mi všechny hodiny a taky jsem „povýšil“ na číšníka (snazší práce a víc peněz), ale pořád mě to nenaplňuje.

Na úkor lepších pracovních podmínek jsem ztratil to rodinné prostředí, které jsme měli na minulém hotelu, ale k téhle změně jednou dojít muselo. O to rychleji se teď vracím k podnikatelskému myšlení a hlavně k myšlenkám o tom, oprostit se od práce a začít zase podnikat.

Začít podnikat sám na sebe ale na Islandu ale asi nebude tak snadné jako v Česku.

Jednak si nejsem jistý, jestli je tu tak jednoduché získat oprávnění k podnikání. Navíc, i kdyby se mi to podařilo jsou tu ale dost vysoké nároky na život.

Získat klasický pronájem v bytě je velmi obtížné a drahé (protože plno Islanďanů pronajímá byty turistům přes Airbnb) a výdaje na stravu, benzín apod. nejsou nejlevnější.

Například pronájem malého sdíleného pokoje v Reykjavíku začíná od 20 000 Kč měsíčně, benzín tu stojí asi 44 Kč/l a náklady na stravování začínají kolem 10 000 Kč.

http://island.seopizza.cz/proc-jsem-vyrazil-na-island/

Z toho jsem usoudil, že nejlepší bude, když budu šetřit, pracovat a  začnu si rozjíždět něco bokem ve volném čase.

Práce na hotelu mimo Reykjavík má výhody v tom, že můžete všechny tyhle náklady značně snížit. Například během sezóny jsem platil za ubytování i jídlo 9000 Kč s výplatou asi 60 000 Kč. Teoreticky by tak člověk dokázal ušetřit klidně 50 000 Kč čistého měsíčně (tak, jako někteří mi spolupracovníci).

Teď, když skončila sezóna bych měl mít pár měsíců volnějších, takže mi pořád zbývá zhruba 5 – 6 hodin na práci v onlinu, pokud se uskromním se spánkem. Na čem bych tedy mohl dělat?

V čem podnikat na Islandu?

Tuhle otázku jsem si nekladl od té doby, co jsem na Island přicestoval. Místo toho se jen ptám: „Kdy na tom pracovat?“.

Podle mě je ideální cesta zaměřit se na turismus. Island, jako ostrov se všemi vodopády, gejzíry, sopkami a krásami přírody, mi připadá jako ideální produkt, který Islanďané nedostatečně využívají.

Turismus sice pořád roste (i když letos už to začíná stagnovat a vypadá to, že přijde krize), ale jak to já vidím, funguje to díky levným letenkám a  Bookingu.

cestovani-po-islandu

Pracoval jsem sice jen ve dvou hotelech, ale myslím, že ani jinde to není jinak.

Zhruba 70 – 80 % rezervací pokojů přichází přes Booking, potom něco z Expedie, pak následující cestovní kanceláře a naprosté minimum jsou rezervace napřímo. Pokud by tedy hotel nebyl na Bookingu či Expedii, byl by téměř neviditelný a byl by bez zákazníků.

Zaznamenal jsem, že marketing tu dělá jenom pár firem a ty se zaměřují především na půjčování aut anebo na výletové balíčky. Ty vám buď prodají celý zájezd anebo nějaký zážitek (výlet na ledovec, jízda na sněžných skútrech, výlet ve velkých autech do hor apod.).

Travel portál o Islandu

Všiml jsem si, že tu není žádný „portál“ pro turisty, který by nabídl všechno, co potřebujete vědět o tom, když chcete vyrazit na Island.

island-cestovani

Existuje samozřejmě Booking.com, ale ten je zaměřený hlavně na ubytování (nabízí taky pronájem aut a letenky, ale ne moc dobře).

Pokud chcete vyrazíte na Island, nejdůležitější pro vás bude je:

 • co byste měli vidět
 • kde se ubytovat
 • kde si půjčit auto
 • kde se najíst

Tohle všechno pohromadě jsem nikde nenašel. Existuje web Guidetoiceland.com, ale ten má jen vybrané hotely a vybrané firmy na půjčování aut. Nemyslí na to, že existují různé „segmenty“ turistů, od lowcost kemperů po náročné cestovatele, kteří se nebojí utrácet.

A právě v tom vidím potenciál.

Můj plán (i když možná naivní), je udělat web, kde vám navrhnu váš výlet na Islandu podle toho, kolik chcete utratit a co chcete vidět.

Chci mít web, kde vám poradím, jak procestovat Island s vaším rozpočtem. Rozvrhnout plán cesty, navrhnout půjčení auta, ubytování podle lokalit a způsoby stravování a případně navrhnout, co neprošvihnout během vaší cesty.

Island je relativně drahá země, což slyším od turistů často. Ale existují způsoby, jak ušetřit a to málokdo zmiňuje.

Místo půjčení auta přes drahé řetězce půjčoven si můžete půjčit auto za polovinu od místních. Místo hotelového pokoje si pronajmete chatu a místo restaurace si prostě nakoupíte v obchodě a uvaříte si ve kempu nebo na pokoji.

Potkal jsem několik turistů, kteří procestovali Island s nízkými náklady, viděli všechno co je „potřeba“ a dostali se s výdaji několikanásobně níže, než pokud byste využili zájezd nebo klasickou kombinaci hotel + restaurace.

Pokud ale člověk chce takhle cestovat, musí si všechno tohle dohledat na různých webech, které už nejsou tak známé jako Booking, čímž se to komplikuje.

Jak do toho zapojit affiliate?

Můj nynější plán je docela „snadný“.

Udělat web, který vám navrhne váš výlet podle budgetu a výlet naplánuje.

podnikani-cestovani

Na jednom místě si pak můžete zarezervovat ubytování, pronájem auta anebo placený trip (například výlet na ledovec) a ze všech těchto rezervací si chci brát provizi.

Doufám, že firmy na Islandu pochopí, že jim dokážu přivést klienty a budou ochotni mi nechat provizi. Vím, že Booking.com si bere 15% provizi, takže pokud budu levnější, měl bych mít nabídku, která by je měla zaujmout.

Aktuálně je projekt v plenkách, zatím mám jen doménu, WordPress a šablonu, která všechno tohle umí. Dalším krokem bude oslovení ubytovacích zařízení, firem na pronájem aut a společností, které dělají výlety.

Podle reakcí z hotelu, kde pracuji teď a kde jsem pracoval, by o tom byl zájem, takže věřím, že i další menší hotely budou pro.

Potom bude potřebovat zapracovat na obsahu, najít mezery v tom, co Booking a podobné weby nedělají a zkusit obsadit tahle prázdná místa.

Vypadá to, že se teď nebudu věnovat tak moc SEO, jako spíše sociálním sítím,videu a e-mailing, protože v tom vidím mnohem větší potenciál.

Rozhodně to bude nejnáročnější projekt/cesta, co jsem kdy v online podnikání dělal, ale věřím, že to bude stát za to. Díky práci můžu mít teď větší budget, než kdy dřív a navíc jsme na Islandu, přímo v centru dění a know how mám mnohem víc po ruce.

Teď už bude asi nejdůležitější jen to, zůstat koncentrovaný na tenhle obor a nesnažit se rozložit focus, tak jako vždy v minulosti 🙂

 

Články na podobné téma:

Share

13 Responses

 1. Kamil Staš napsal:

  Ahoj
  Projekt zní zajímavě, ale asi to bude chtít hned od začátku jet v jazykových mutacích. Trošku by jsem se bál, že lidé kteří řeší dovolenou po své ose se často orientují na cenu, proto taky po své ose jezdí a to možná ne vždy budeš moci nabídnout. Ale jinak dělat affil web o místě kde jsi a ještě při tom s turisty můžeš mluvit (čerpat know how, fotky když je budeš dobře oslovovat) je super cesta.

  • Radek Strouhal napsal:

   Ty jazykové mutace by to určitě chtělo, podle statistik turismu určitě němčina, španělština a ideálně i ruština nebo čínština.

   Vím, že dost lidí sem jezdí jen kempovat, takže tam ten affil asi nepůjde, ale budu se snažit zaměřovat na low-cost výlety, takže bych jim občas mohl nabídnout něco podobného, jen o trochu dražší. A když to nepůjde takhle, tak mi snad aspoň pomůžou na sociálkách se sdílením 🙂

 2. Peťo napsal:

  Wau, presne o niečom podobnom uvažujem posledných pár mesiacov aj ja. Myslím že segment turismu je vhodná cesta a bude sa ešte veľmi rozvíjať a rásť. Najmä v dnešnej dobe každý chce cestovať a je to stále jednoduchšie a lacnejšie a tiež vidím nejaké medzery na trhu v online travellingu. Držím prsty nech sa darí a prajem veľa chuti a vytrvalosti.

 3. Kupóny napsal:

  No bude to výzva, přecijen jsme spolu vždycky závodili v SEO affilu… tohle zase budou nové zkušenosti a není to nic nereálnýho 🙂 měj se a držim palce

  • Radek Strouhal napsal:

   Ty už jsi opustil finance? Musel jsem si tě přes web dohledat, vůbec jsem netušil, že děláš kupóny 🙂

   Třeba se zase jednou potkáme, v travelu 🙂 díky a ať se daří 🙂

 4. Dobrá vízia, tiež považujem segment turizmu za zaujímavú oblasť. Držím prsty.

 5. Tomáš napsal:

  Co průvodcovské služby se zaměřením na CZ/Sk turisty? Na Islandu jsem byl a přišlo mi, že dost turistů, kteří tam byli na vlastní pěst neměli koule na to se vypravit někam více do vnitrozemí a nebo na to neměli auto. Přitom třeba Landmannalaugar je kousek od Rejkjaviku, ale dost lidí se tam asi nepovídá. Nějaká propagace v kempech, hotelech, na Airbnb nebo diskusních forech by ti podle mě měla zajistit dostatek klientů. Budeš si sám řídit vlastní auto, aby nedocházelo k častým poruchám. Stejně tak třeba i na ten trek by se nechali lidi ukecat a zaplatili si za větší „jistotu“ s průvodcem. Samozřejmě už v tom oboru bude konkurence, ale Island je i u čeců a slováků velmi populární a měli by tě podle mě uživit jen oni. Otázka je co pak v zimě… ale tu si možná klade celý Island?:) I když jsem viděl nějaké zimní fotky a pokud člověk asi nechytne to nejhorší, tak to tam může být také velice pěkné.

  • Radek Strouhal napsal:

   Tohle byl prvotní plán, ale pokud to nechci šmelit, musím mít „licenci“ na průvodcovství. V Česku je na to možná nějaká škola nebo kurz, ale co jsem slyšel od Islanďanů, pokud to chci dělat tady, tak na to musím vystudovat školu. Už jsem se o to zajímal, chtěl jsem to dělat, ale musel bych nejprve na školu islandštiny a potom na školu průvodců, každá by mi zabrala tak rok nebo dva a to je na mě teď moc.

   Pokud by to s webem nevyšlo, možná to vyzkouším anebo to možná zkusím bez školy, shánět turisty v Česku a pak jim dělat řidiče, kterej by byl zároveň něco jako průvodce. Díval jsem se na auta a kdybych tak rok pošetřil, seženu nějakýho Transita nebo nějaký SUV pro 7 lidí a dalo by se to dělat. Už jsem potkal dva borce, kteří to tu dělají. Posbírají lidi ve své zemi, půjčí si dodávku a objedou s nimi nejznámější místa na Islandu, někde se levně ubytují a na každém klientovi si samozřejmě něco vezmou. Rozjíždím teď web o Islandu v češtině, takže bych měl mít teoreticky zájemce, pak už stačí jen nabídnout tu službu a uvidím 🙂

 6. Michaela napsal:

  Díky za zmínku 🙂 Potěšilo mě, že i když si jedeš lajnu vyšších výdělků v zahraničí, tak asi na podnikání jen tak nezanevřeš. Já jsem taky občas pracovala v zahraničí a vím, jak se dá slušně vydělat a žít dočasně v diskomfortu. Nedá se to tak ale dělat donekonečna, jak píšeš. Jednou tě omrzí nežít „skutečný“ život, kdy si už můžeš dovolit svoje bydlení, nějaké zázemí, přítelkyni, rodinu apod. Ale to nejdůležitější je asi vytvořit něco svého, co dává tvému životu aspoň trochu smysl a ideálně tě to i živí. Ono totiž vydělávat velké prachy bez vyššího smyslu taky časem omrzí. Držím ti moc palce, ať zjistíš, co je to, co opravdu chceš.

 7. Classic napsal:

  Čau ty stará vojno! To jsem vůbec netušil že jsi taky byl loni na Islandu, nebo jo a zapomněl jsem na to? Plánuju spoustu z toho o čem píšeš, ale je to v plenkách, pročíst si můžeš i všichni koho by to zajímalo tady: http://www.topdestinace.cz/5-mesicu-na-islandu/. Jsou tam odkazy na moje různý projektíky o Islandu. Třeba všechny krachnou a pak zas koupíš expirovanou doménu:)
  P.s. letos jsem tam byl taky, jen jsem si vše dost zásadně zkomplikoval zlomenou nohou..

  • Radek Strouhal napsal:

   Čau Rubene,
   já byl na jihu u Selfossu, když jsi byl v tom Reykjavíku. Psal jsem ti na FB, ale pak jsem zapomněl odpovědět na tvou reakci 🙁

   Já tě sleduju, tohle i krizemkrazem 🙂 Zrovna včera jsem se na tom tvým blogu trochu zasekl, ani jsem nevěděl, žes tady toho procestoval tolik. Když jsem viděl, jakej tam máš obsah, docela jsem se zastyděl a málem jsem přestal dělat na tom svým, ale každej asi budeme mít svůj způsob. Já to teď dělám i v češtině, abych si to vyzkoušel, takže se asi v SERPu budeme potkávat (nebo se tě spíš budu snažit dohonit).

   Já jsem myslel, že ty jsi tu trvale, podle toho, kolik obsahu o Islandu sypeš? Takže ty jsi tu vždycky jen dočasně a pak zase cestuješ jinde?

   • classic napsal:

    jj, matně vzpomínám, proto jsem to i předtím zmínil, ale teď už FB nemám, tak aspoň se potkáváme tady. Jinak hele to SEO ti funguje fajn, protože jsem se sem dostal tak, že mi tě hodil chrome v doporučených highlitech dne přímo mezi Lucku Vondráčkovou a vévodkyni Meghan bývalou Markle, takže jsi ve skvělý společnosti.
    JJ, byl jsem tam loni jen na léto a letos zase. Co se byznysu s autama týče, měl jsem podobnej ale přesto dost jinej nápad. Jiný auta a jiný množství. Pojedu zas brzo na Island, letos asi ještě ne, ale v lednu snad jo, zas na nějakej okruh a fotit. Tak se můžem vidět a hodit řeč.
    Kde tam jste? A znáš se třeba z Michalem Ščučkou? Ten tam taky někde je u Selfossu, taky by rád průvodcoval.
    Jo a jestli jsi byl na mym webu před úterkem, tak jsi minul moje nejnovější post věnovanej jenom fotkám z islandu, tak můžeš mrknout:)
    Kdyžtak mi napiš na tebe mail (na ten co jsem zadal) ať ti pak můžu napsat. Nebo kdyby ses chystal přes vánoce sem, a měl to přes Prahu, tak můžem zajít na pivko tady. I když Island by byl stylovější.

 8. M napsal:

  Libi se mi napad pruvodce. Urcite by to vyuzilo hodne cechu a slovaku a ty natahnes pres svuj web.

  Druha moznost by nemusel byt ani tak affiliate ale mohl by jsi prodavat balicky treba za 100 eur kde bude detailne popsano co vse budou obsahovat [podrobny navod, cesty, zkusenosti, tipy, triky atd.] a napr misto 20k zaplati za vylet pouze polovinu 10k a diky tobe vyrazne usetri takze ti radi zaplati nejakou prijatelnou castku za tvoji pomoc + pridat jeste affiliate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *