Vyplatí se ještě vytvořit web?

Dneska jsem si na Webtrhu četl jeden dotaz ohledně toho, zda má ještě cenu zkusit dělat kvalitní weby o specifických tématech s tím, že se časem prodají. Protože se snažím dělat weby (i ty kvalitní), tak k tomu snad mám co říct.

Podle mě se vytváření webů pořád vyplatí, protože mě to vlastně živí. Monetizuju weby sice pomocí Adsense, affiliate programů nebo prodejem odkazů, ale vytvářet si weby, na kterých můžu reklamu prodat, musím taky. V dotazu taky zaznělo, jestli se vyplatí investovat do webu nějaké peníze, ale ne moc.

Myslím, že nejlepší bude, když uvedu konkrétní příklad. Nedávno jsem dělal známému web o seriálu Teorie velkého třesku (odkaz zde).

Peníze, které jsem do toho investoval byly opravdu minimální, doména mě stála do dvou stovek a nejlevnější hosting u Gigaserveru vás taky nebude stát víc jak 200 Kč ročně. Sice to není žádná kvalita, ale zatím web běží a funguje.

Vytvoření takového webu pomocí WordPressu je otázka několika dnů i se základní propagací. Naházení epizod a dílů, sepsání nějakého obsahu,  zápis do katalogů, nějaké PR články. Web měl už po pár týdnech návštěvnost pár stovek lidí denně a díky výdělkům z Adsense byla návratnost investic asi měsíc a půl.

Nejde jen o výdaje, ale i o váš čas

Do tvorby ale nesmíme zapomenout náš čas, což je u mě asi investice největší. Pokud si ho ceníte, můžete si zkusit spočítat, kolik peněz byste zaplatili, kdybyste si odpracované hodiny zaplatili. U mě by se jednalo obvykle o částky v tisících, takže už je pak návratnost trochu jinde.

Myslím ale, že web by se dal prodat za cca 1000 – 2000 Kč, doména je hezká, má obsah, zpětné odkazy. A v tomto případě se jedná o docela nekvalitní web.

V případě, že byste udělali opravdu kvalitní minisite na lákavější téma, myslím,  že potenciálních kupců by bylo dost. Podle aukcí na webtrhu to sice nevypadá tak, že by se weby nějak hromadně nakupovali, ale podle mě je to způsobené tím, že většina věcí co jsou na prodej nejsou příliš kvalitní, nebo se jedná o nastavené dropshopy anebo o drahé projekty, které nepatří mezi rychloobrátkové zboží,

Kvalitní web se dá prodat i jinde než na Webtrhu. Potenciální klienty můžete kontaktovat osobně, můžete si koupit PR článek u Draga anebo svoji minisite můžete nabídnout shopu/firmě, které by se hodil.

Shrnutí:

Podle mě se určitě weby tvořit vyplatí. Ať už je chcete prodat, anebo z nich mít „pasivní příjem“, když víte jak na to, zvolíte dobré téma a uděláte web kvalitněji a s přidanou hodnotou, určitě to nebude nevýhodné.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Jak vytvořit navštěvované webové stránky I.

AKTUALIZACE (23.1.2017)

Doba se změnila a začínám pochybovat o tom, že by se tvorba mikrostránek pořád takhle vyplatila. Zájemců o tyto weby je stále méně, kupci už si vybírají a berou raději weby s historií. Já osobně už tuhle metodu opouštím, zůstávám maximálně u tvorby a prodeje menších internetových obchodů.

3 komentáře

  1. m1ch3l 4.5.2013
    • Radek 5.5.2013
      • m1ch3l 5.5.2013

Přidej komentář