Jak vytvořit navštěvované webové stránky I.

Jak vytvořit navštěvované webové stránkyVytváření webových stránek nemusí být vždy tak obtížné, jak se zdá. Díky redakčnímu systému WordPress lze stránky vytvořit snadno a velmi rychle. Můžete tak mít osobní blog, firemní stránky, magazín nebo dokonce internetový obchod. Co je k vytvoření stránek potřeba?

Budu se teď bavit o vytvoření webových stránek s vlastním hostingem a na vlastní doméně druhého řádu. Webové stránky si můžete vytvořit i zdarma například pomocí služby Webnode. My chceme ovšem stránky, které budeme plně kontrolovat.

Budeme potřebovat:

 • Hosting
 • Doménu druhého řádu

Výběr vhodného webhostingu může být komplikovaný, v našem případě nám postačí klasický hosting za pár set korun ročně. Já využívám nejčastěji Station.cz, Wedos.cz a G-hosting.cz. Doménu doporučuji koupit na Subreg.cz, lehce se tam s nimi pracuje a patří mezi ty nejlepší registrátory domén.

Doménu si můžeme zaregistrovat přímo u poskytovatele webhostingu, pokud patříte mezi začátečníky, tak doporučuji tuto možnost. Odpadají tím problémy s nastavováním DNS serverů.

Jak nastavit DNS servery

Přihlašte se do administrace vašeho webhostingu a tam se pokuste najít sekci DNS. Měli by tam být uvedené DNS servery pro váš hosting. Tyto údaje pak vložíte při editaci domény na Subregu do políček nameservery. Doména nebude s hostingem propojená, nějakou dobu to trvá.

Jakmile máme nastavený hosting, nainstalujeme si WordPress (návod Jak nainstalovat WordPress). V této fázi bych dal přednost vytvářením obsahu, před výběrem designu.

Při vytváření obsahu je důležité pochopit, jak funguje WordPress a k čemu jsou jednotlivé formy článků. V základní verzi WordPressu slouží k vytváření a strukturování odkazu tyto položky.

 • Příspěvky
 • Stránky
 • Rubriky
 • Štítky

Příspěvky

Díky příspěvkům můžeme vytvářet články, nebo jinou formu obsahu našich stránek. Přípěvky slouží k publikaci obsahu, který se řadí do kategorií, zde se obsah vytváří pravidelně a množství příspěvků v nich narůstá. Jedná se o způsob zveřejnění aktuálních informací, které nemusí mít vždy nadčasovou hodnotu.

Stránky

Jako stránky vytváříme obsah, který má naopak nadčasovou hodnotu. Jedná se například o položky, které na webových stránkách nalezneme jako Kontakt, O nás, Ceník..Informace na těchto stránkách jsou většinou stejně obsáhlé, neobjevují se tu žádné novinky.

Rubriky

Rubriky slouží k tomu, abychom naše příspěvky mohli rozřadit. Jeden příspěvek může být v několika (i ve všech) kategoriích.

Štítky

Štítky mají podobnou funkci jako Rubriky. Přiřazujeme je k příspěvkům, které mají něco společného. Zatímco Rubriky slouží na stránkách k přehledné struktuře a k tomu, aby se návštěvník orientoval v tématech, štítky slouží k tomu, abychom pro vyhledávače vytvořili relevantní stránky, díky kterým dostaneme návštěvníka k našemu příspěvku. Proto jsou jako štítky používané často překlepy, synonyma (slova stejného/podobného významu).

V praxi…

Jako příklad toho, jak vytvořit navštěvované webové stránky jsem vzal web, který jsem nedávno vytvořil. Jde o seriálový web, videa ovšem nejsou uložená u mě, stejně jako embedy. Přes zkracovač pouze odkazuji na okno, kde je embed s videem..

Na tomto webu si můžete prohlédnout strukturu a rozvržení obsahu.

 • Příspěvky jsou zde využity pro jednotlivé epizody a některé články.
 • Epizody jsou řazeny do jednotlivých rubrik podle toho, do jaké série patří.
 • Stránky jsou na webu použity k tomu, abychom do nich napsali informace, které se nemění. Stránky můžete najít v panelu napravo s nadpisem „Další informace“. Jsou zde stránky o postavách, hercích anebo jednotlivých sériích tohoto seriálu.

Jednou z nejdůležitějších částí při tvorbě webu je vytváření obsahu a plnění stránek. Mě to zabere většinou asi polovinu času při tvorbě stránek. Propagaci (primárně optimalizace pro vyhledávače) do toho ale nepočítám, tak je asi z hlediska času nejnáročnější.

V dalším díle se podíme, o čem psát, kde brát zdroje a jak obsah optimalizovat pro vyhledávače.

Další články na téma vytváření webových stránek:

Články na podobné téma:

Share

3 Responses

 1. Petr napsal:

  Jak vytvořit navštěvované stránky? Prostě psát atraktivní články, mít web o zajímavém tématu (viz. příklad v článku s oblíbeným seriálem), psát bulvární články. Jestliže budete psát, o kolik vám za den povyrostla tráva na zahradě, nikoho nepřilákáte.

  ___________________
  internetový marketing

 2. Janka napsal:

  Ďakujem, dobrý článok. Určite pouvažujem nad tvorbou stránky. Už len vybrať dobrú doménu.

 1. 8.3.2012

  […] počeštěná verze je ke stažení zde. Nastavení hostingu s doménou jsem zmínil už v článku Jak vytvořit webové stránky, takže se nebudu opakovat, informace si můžete přečíst […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *