Proč nechci být freelancer?

Nedávno jsem, asi jako mnoho z vás, četl článek o volnonožcích na Koment.cz a dnes na blogu Marka Hnátka se k tomu objevila další reakce. I když se s Markem znám, nesdílím tak úplně jako pohled a paradoxně mám „korporátnější“ myšlení, než on.

Podnikání na internetuMarek srovnával v článku hlavně pozici freelancera vs zaměstnance, na firmu trošku zapomněl. Já sice firmu nemám, ale dívám se spíše směřování k firmě, než freelancingu + outsourcování služeb.

Živnostník a podnikatel

Nedávno jsem někde četl hezké srovnání živnostník vs podnikatel.

Živnostník je ten, který dostává peníze za vykonanou práci, asi nejčastěji od hodiny nebo za projekt. Když pracuje, peníze jsou, když ne, příjem vázne.

Dnes už se asi využívájí trochu lepší formy spolupráce, takže má freelancer provize ze zisku/obratu projektu, na kterém dělá, ale kdyby to tak sypalo, tak přece pořád všichni nekonzultují 🙂

Podnikatel vytváří byznys, který přináší peníze i tehdy, když nepracuje. Může tak jít třeba o MFAčkaře, affiláky, ale třeba i eshopaře, kteří mají pracovníky a ti za ně fungování obchodu řeší.

Člověk tak nemusí každý den makat 8 hodin, aby měl svůj příjem, ale může tak nějak řídit funkční systém, který mu už peníze dodává (jak náročné je „rozjet“ takový biz je zas druhá otázka).

Dokážu si představit freelancery, kteří přejdou od živnostničení k podnikání, já sám jsem vlastně z části něco takového udělal. Zatím tuhle cestu ale v oboru moc nevidím, anebo nesleduji ty správné lidi.

Každý si buduje vlastní brand, stojící na jeho jméně. To ale trochu znamená, že práci pak musí dělat právě ta osoba, která má brand a ne jeho poskoci, jako třeba v H1.

Já, kdybych byl v pozici Marka a dělal online marketing pro zákazníky, přemýšlím o tom, kde sehnat schopné lidi, které vycvičím a oni budou práci dělat za mě. Přesunul bych se tak na pozici managera a už to „jen“ řídil. Mohl bych tak využívat svou kreativitu zase na jiné úrovni a ne být zaseklý na shánění PR článků.

kancelarsky-pracovnikMoje přestupní stanice

 1. Asi ne každý má hned na začátku kapitál, aby mohl platit lidi a řídit firmu, ani já jsem na tom nebyl jinak. Dělal jsem tak různé službičky, začínalo to registracemi do katalogů, psaním článků, tvorbou webů.
 2. Tyto peníze jsem investoval tak, abych rozjížděl biz, kde už byla možnost pasivního příjmu a já jsem tak nemusel být odkázaný jenom na zakázkovou práci.
 3. Dneska už se mi tohle docela podařilo a  zakázky skoro neberu, jen výjimečně.  Vypadá to teď dokonce tak nadějně, že bych mít i nějakého brigádníka a já bych tam nemusel dělat ty stereotypní věci, u kterých tolik mozek nezapojím.

Výhoda pracovníků v kanclu

Outsourcing je super pokud se nechcete vázat, ale právě ta volnost může být často i nevýhodou. Je to vidět hlavně u programátorů, které chce mít snad každý vlastní. Efektivita práce v kanclu je prostě jiná, člověka máte po ruce a když s ním potřebujete něco řešit, prostě mu to hned řeknete a nikde ho nesháníte.

Když máte pod sebou lidi, o kterých víte, že budou spolehlivě makat několik týdnů/měsíců, tak se můžete pustit i do větších projektů, aniž byste riskovali, že vám pak začnou pracovníci odpadávat a celé se to rozsype.

Nedá se říct, že bych psal z vlastní zkušenosti, zatím práci většinou jen outsourcuji a je tedy možné, že ve skutečných firmách to chodí jinak. Pokud ano, podělte se o váš pohled v diskuzi 🙂

Články na podobné téma:

Share

10 Responses

 1. Ahoj. Pekny clanek. S dovolenim bych na tvuj clanek pridal odkaz do jednoho z mych novych clanku na blogu, co ted pripravuji. 🙂 Drzim palce, at ti to slape dobre i nadale. Michal

  • Radek napsal:

   Ahoj, diky 🙂 Az budes clanek na blogu, pridam sem odkaz, mam te v RSS, takze mi to urcite neutece. At se dari i vam v Affilclubu 🙂

 2. Supr, jsme domluveni. Vyjde to v pondeli rano. 🙂 Michal

 3. S tím outsourcováním ale i s kanclem platí zásadní věc – 90 % šéfů neumí práci dobře řídit a zadávat. Když na to máš postavený plán, třeba i náročné programování rozsekáš do modulů/objektů a máš definované API či rozhraní, tak to jde dělat i takto. Jenže to práci musí řídit zkušený manažer co sám programuje, ne frajer z manažerské školy, protože tomu absolutně nerozumí a nedokáže definovat jak to bude přesně vypadat. Pro stabilní vývoj náročných věcí to ale není, to je pravda.

  Jinak spousta „živnostníků“ jsou také podnikatelé, dělají e-booky, affil, mají zisk z PPC, dropshipu atd. Možnosti jsou, jen to umět poskládat. Taky se to učím, i když mám mix tak půl napůl už teď. Jde to v pohodě dělat jako one man show, ale zase musíš mít dopředu jasný plán jak to postavit a co a jak si zadat jinde.

 4. LukasP napsal:

  Plně souhlasím s názorem Radka, ostatně jsem o podobném myšlení psal již v roce 2011 na svém blogu: http://www.tipinternet.cz/proc-me-bavi-podnikat-na-internetu/

 5. Robb napsal:

  Ono je to s mladými živnostníky dnes složité. Mají nějaké dovednosti, ale nedokáží se uživit. Proč? Neumí si sehnat práci a pak si chodí webtrh, jak získávat zakázky.. Ten dnešní trend bude do pár let také postupně znovu na ústupu.

 6. Vlk napsal:

  Pěkný článek, určitě to stojí za zamyšlení

 7. Staník napsal:

  Velice zajímavý článek, akorát já jsem bohužel zatím ještě ve fázi kdy živnostničení/podnikání musím pořád ještě spíš dotovat (povinné odvody+pravidelné výdaje jsou furt ještě víc než vydělám) ale pracuju na změně…
  bilancuju v http://www.stanislavkolarik.cz/2015/01/muj-rok-2014-sfotakem/ ale spíše jen okrajově (článek je primárně s jiným tématem)

 8. Adriana Malá napsal:

  Dobrý den, moc hezký článek. Ráda bych se také poptala, zda nemáte zkušenost s virtuálním sídlem nebo kanceláří. Adresu v OR mám navedenou domů a z důvodu ochrany soukromí, přemýšlím na jinou alternativou. Dočetla jsem se o těchto službách, nemáte, prosím, zkušenosti? Líbí se mi recenze na https://comeflexoffice.cz/sidla-firem-praha
  Držím palce!
  Adriana

 9. Marenka napsal:

  Super článek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *