Shrnutí roku 2015 aneb hledám svý dno

shrnuti-roku-2015-seopizzaJsem jeden z posledních blogerů, kteří píšou shrnutí za loňský rok (2015). Až do dnes jsem necítil, že nastala ta správná chvíle. Neměl jsem to v hlavě srovnané a nebyl by to objektivní článek, čímž by ztratil hlavní poselství.

Proč bych při psaní vlastního reportu nebyl objektivní? Nerad přiznávám své chyby. Loni jsem jich ale provedl dost,  řekl bych, že jsem udělal víc špatných než dobrých rozhodnutí.

První chybou bylo, že jsem měl špatně nastavený vztah se svojí bývalkou. Bylo to v době, kdy jsem měl vyřešit svoje první menší dluhy, ale nedokázal jsem si prosadit svůj pracovní čas a tak jsem nepracoval tak moc, jak jsem měl.

Proto jsem musel prodat svůj výdělečný web FinanceChytre.cz, čímž jsem si odstřihnul důležitý pravidelný příjem (peníze jsem využil na splacení dluhů na kreditkách, takže jsem zase nic neměl).

Místo toho, abych tenhle příjem nahradil začal šlapat do něčeho nového, jsem zvolnil. Řekl jsem si, že tento rok si od podnikání trochu odpočinu a přestanu se na můj biz tak focusovat.

Pokud znáte ten obrázek s tím, jak to vzdá kopáč v tunelu těsně předtím, než narazí na tu zlatou žílu, pochopíte, co jsem udělal. Neměl jsem sice zlatou žílu, ale mohl jsem stabilně a v pohodě v klidu vydělávat. Místo toho, jsem povolil.

Business, který nevyšel

Ti, kdo mě znají lépe, nebo tuší, co jsem dělal v mém osobním životě tuhle část pochopí lépe.

Na jaře jsem si vybral nový specifický offline obor (nemůžu zmiňovat) a místo toho, abych investoval peníze do toho, co mohlo dobře fungovat, jsem zkusil něco jiného, co mělo přinést ovoce zhruba v září. Tohle mi mělo zajistit peníze na nákup zboží před Vánoci.

Takže jsem nakoupil semínka za několik tisíc, celkem to bylo možná 20 – 25K. O velkou část jsem přišel hned tím, že jsem si nedal pozor a nestaral se tak jak jsem měl. Ale nepoučil jsem se.

Místo toho jsem tam sypal peníze více a vedl celý tenhle biz tak neefektivně, že byste si opravdu klepali na čelo. Trochu předběhnu, ale v tomhle oboru jsem ve výsledku projel zhruba 70 – 100 tisíc, nemálo času, který jsem potřeboval a taky mi pěkně zašpinil karmu.

Poučení? Špinavosti už dělat nebudu, nejsem v tom dobrý a karma mi to dává okamžitě najevo.

Vraťme se ale teď ale zpátky do období jara. Proběhl rozchod (aspoň něco jsem udělal správně), já se vrátil k rodičům (chyba) s tím, že si brzy něco najdu a budu bydlet sám.

Na pohodlí se ale snadno zvyká a pokud jsem si předtím osvojil trochu dospělosti, doma se mi ji dařilo každým dnem zašlapávat do země. Problém byl v tom, že jsem si to nechtěl přiznat a místo toho jsem se každý den odpaloval, jako bych se snažil dostat cenu Boba Marleyho.

Špatná životospráva i řízení cashflow

Celý rok jsem si chtěl udržet „funkční“ denní režim. Místo toho jsem dělal dlouho do rána, spal asi 12 hodin denně a pracoval jako klasickej workoholik (strašně moc práce, špatné priority a mizerná efektivita).

Tady ani není potřeba ukazovat čísla, téměř všechny weby pomalu upadávaly, držel se jen eshop Zefstyle.cz s Penny boardy, protože byl hezky nakopnutý a navíc se blížila hlavní sezona.

Čím víc se blížilo léto, tím víc se skejtům dařilo a byly peníze. Místo toho, abych si jich cenil a šetřil je, jsem rozhazoval a utrácel.

Nekoksuju, ale myslím, že za ty prachy, co jsem utratil za věci jako dýška, taxíky, energeťáky nebo kancl kde jsem byl asi 10x za rok, jsem klidně mohl.

Moje myšlení bylo tak zvrácený, že jsem přemýšlel asi takhle:

„Super, sype to. Pojede to tak určitě furt, takže můžu klidně blbě nakupovat a prodávat snad i pod cenou, hlavně že buduju brand a získávám stálý zákazníky, ono se to časem otočí a začne se to vracet.“

Nesypalo to tak furt, nevracelo se to, stálý zákazníky jsem nezískal. Snad jen ten brand eshop trošku narostl, ale určitě to šlo mnohem levněji a ziskověji.

Pád ale zatím nepřicházel. Celej rok jsem totiž jel na kofeinu takovým stylem, takže to teď vypadá, že už nikdy nebudu vážit víc než 62 kg a ty kruhy pod očima budu léčit ještě tak půl roku.

Tipuju, že jen za energy drinky padlo loni takových 20 – 30 000 Kč. K tomu nějaký to kafe, guarana, yerba maté a občas zelenej čaj. Jídlo pak už nebylo ani moc potřeba.

Díky této našlapanosti se mi dařilo prachy ještě jakž takž shánět, takže jsem pořád něco měl a nepocítil, že klesám jako akcie Volkswagenu.

O prázdninách přišly zlomy.

 1. První byl ten, kdy jsem zjistil, že jsem si totálně nespočítal daně a budu muset doplácet víc, než je mi příjemný.
 2. Druhým zlomem bylo zjištění, že žádnej balík z offlinu bizu v září nebude a místo toho neuvidím ani prachy, který jsem do toho nasypal (a ještě jsem se bál, aby mi nevolali zelení mužíčci).

Normálně přemýšlející člověk by se zastavil, začal logicky uvažovat a reálně to řešil. Jaký bylo moje řešení?
„Vemu si všechny půjčky světa (vlastně to byl jen kontokorent a 2 kreditky), nasypu to NĚJAK do shopu a ono se to NĚJAK vrátí.“

Zkrátím to. NĚJAK se to nevrátilo, nějak visím na kreditkách furt asi 180k (daně ani radši nezmiňuju) a jsem rád, že mě naši nevyhodili.

Období depresí

Už v listopadu jsem tušil, že to bude blbý. Měl jsem takový depkostavy, že kdybych nebyl něco-jako-hinduista, tak jsem buď vyhodil do vzduchu místní finančák nebo sebe.

Mělo to ale jednu výhodu. Když je člověk v tomhle stavu, je ochotnej se vzdát věcí, kterých by se asi jinak nevzdal.

U mě konkrétně nešlo o věci, ale vize a touhy. Asi poslední 3 roky jsem šel za tím, že budu mít biz, kterej mi dá aspoň 100K čistýho. Tohle bylo fakt jediný, o co mi šlo.

Nežil jsem, neměl jsem koníčky, „přátelil“ jsem se jen s feťákama a můj den probíhal zhruba takhle.

 • Vstát, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Až mi bylo z kofeinu špatně se odpálit, naprat se kofeinem, něco udělat.
 • Odpálit se.
 • Znovu se odpálit.
 • Usnout u filmu.
 • Spát 12 hodin.
 • Opakovat proces.

Myslel jsem, že tímhle stylem dosáhnu své vize (tehdy jsem ještě myslel, že to byla správná vize).

Prozření

Jeden večer při počítání dluhů jsem byl ale v takové depce, že jsem si řekl: „Tohle už nechci„.

Už jsem nechtěl obětovat sebe samýho za něco, co mi nejspíš vlastně ani štěstí nepřinese. Chtěl jsem najednou to, co jsem vždycky nesnášel. Vyrovnanej, klidnej život bez touhy po něčem velkým.

Tehdy bych byl rád, kdybych měl biz, kterej dával 15-20k měsíčně. Sice třeba i bez možnosti růstu, ale stabilně a v klidu. V tu chvíli jsem to ale nemohl (nebo nedokázal) vzdát, protože byla vánoční sezona – má asi poslední šance na to, vydělat nějaký prachy a začít řešit dluhy a budoucí závazky.

I tuhle šanci jsem ale dost projel a prodeje v prosinci byly snad ještě nižší, než v listopadu. Potenciál tam byl dost slušnej, ale totálně jsem si nevyřešil skladovost a objednávky z listopadu se vyřizovaly třeba i 21. prosince, tedy poslední den, kdy pošta stíhala doručovat vánoční objednávky. Nějaký slíbený objednávky jsem dokonce ani nevyřídil, obrovskej fail.

Týden od 22. prosince, kdy jsem konečně mohl „zavřít“ eshop, ukončit business roku 2015 a dát si pauzu byla asi ta nejlepší část roku.

Období uvědomění si toho všeho, přijetí chyb a doba změn. Díky tomu, že jsem nemusel řešit každodenní operativu jsem se mohl na věci podívat v klidu a s nadhledem (doporučuji dělat to během roku, i když si myslíte, že na to není čas).

Začal jsem se hodně měnit a něco se stalo. Kdybych vám tu shrnul fakta, jak jsem na tom dnes, nejspíš mi podáte nabitou zbraň.. Já jsem teď ale popravdě asi nejšťastnější za celej svůj život.

Všechny tyhle faily nakonec k NĚČEMU vedly, ale tohle se popsat nedá, to si člověk musí prostě zažít. Přímo dnes vidím můj život i biz dost nadějně a jsem nakonec vděčný za to, že jsem to všechno takhle zkazil.

Věci, který jsem si uvědomil:

 • Vždycky si přesně spočítej zisky.
 • Obrat 1,7 milionu v onemanshow může značit docela úspěch, ale taky to, že zaplatíš nemalý DPH.
 • Peníze nebudou pořád, jednou přijde krize, buď na to připravenej.
 • Nedávej dýška jako frajer, potlač svoje ego.
 • Peníze půjčuj jen opravdu těm nejbližším. Nedávej nic na dluh.
 • Přiznej si svoje chyby, i když to není příjemný.
 • Pokud něco nefunguje, za včas to odsekni.
 • Diverzifikace je dobrá, ale focus na jednu věc je mnohem mnohem lepší.
 • Buď čistej. Žádná droga (i kofein) není dlouhodobě udržitelná.
 • Posiluj (minimálně břišní svaly). Záda se ozvou dřív, než bys čekal.
 • Měj víru, ale stůj nohama pevně na zemi.
 • Buď ochotnej se vzdát toho, čeho si nikdy vzdát nechtěl. Jsou i jiný cesty a dost možná na nich budeš šťastnější.

PS: Kdyby někoho napadlo, že mi nabídne řešení, job nebo pomoc, tak není potřeba díky. Už mám řešení 🙂

Články na podobné téma:

Share

31 Responses

 1. Hobbysta napsal:

  Teda chlape klobouk dolů, že si si nakonec dokázal přiznat skutečný stav věcí a najít řešení. Ani nevíš, jak moc ti rozumím. Možná proto, že mám v něčem velmi podobnou zkušenost. Ten pocit prozření po nekonečné bezmocnosti je osvobozující. Teď jen postupnými přesné naplánovanými krůčky se z toho marastu vyhrabat a pak už bude život pokojný a klidný. Držím palec!

 2. Radim napsal:

  Jsem si jistý, že se z toho rychle vyhrabeš. Každý projekt, který jsi mně ukázal nebo rada, kterou jsi mně dal, měly vždy úspěch. Tedy teď jen zabrat a tlačit to tam, kde jak jsi psal, to ponese ovoce!

  • Radek napsal:

   Díky za podporu 🙂 Je to fakt, na ty projekty myslím, ještě dodělávám a uzavírám jiný projekty, ale každým dnem se blíží ta chvíle, kdy zaměřím focus na ty weby, o kterých jsme mluvili a mělo by to jít. Jsou ještě záložní plány, takže i kdyby nevyšlo tohle, na dně už nebudu 🙂

 3. Pro prečítaní som zistil že ako sa ja mám vlastne dobre, díky

 4. Tom napsal:

  Vždycky jsem si říkal, jak můžou lidi něco začít dělat „bez excelové tabulky“. Az do doby, kdy mám tabulku na všechno, kromě toho, co jsem si myslel, že bude nejtlustší noha businessu … a ani ji dělat nebudu, lepší začít dělat věci s tabulkou od začátku

 5. Oblečení napsal:

  Držim palce, ať je to už jen a jen lepší 😉

 6. lucas03 napsal:

  Hm, zaujimave citanie a celkom neprijemna zivotna skusenost, len nech z nej teraz vytazis najviac.

  Inac, na mobile (android) to bolo necitatelne, znaky s diakritikou sa zobrazovali ako tab. Skus pozriet fonty ako pouzivas pripadne daj alternativy.

  • Radek napsal:

   Díky za feedback 🙂 Nejspíš změním celou šablonu, takhle mi nevyhovuje ve více směrech, jen to bude chtít víc času, takže to ještě na pár dnů odložím a někdy přes večer to zkusím přehodit.

 7. Jan Onesork napsal:

  Díky za sdílení zkušeností. Ono zastavit se a uvědomit si problém je fakt to nejdůležitější. Na chyby z nedostatečného plánování a disciplíny trpěl někdy snad každý a vyhrabat se jde.

  Ty jo, tak snad to tajemné řešení není ve stylu „odstěhoval jsem se na Bali“ 😀

 8. Martin napsal:

  Nebude to snadné, ale všechno se dá vyřešit 🙂

 9. Petr napsal:

  Četl jsem spousty shrnutí na rok 2015, ale tohle se mi četlo úplně samo.
  Jsou to těžké chvíle, ale jsou potřeba k tomu, aby se člověk zastavil a zamyslel. Ono to prozření a vyřešení problémů, které se zdají jako neřešitelný je skvělá věc.
  Přeji hodně štěstí a díky, že jsi se podělil o tak „špatný“ rok.
  Bohužel každý si tím musí projít, aby se něco naučil, na to většinou rady nebo články nepomůžou.

 10. Soňa napsal:

  Podle mě máte talent na tvorbu e-shopů a volbu nabízených produktů. Zaujal mě již ZefStyle a líbí se mi také selfie tyče. Je škoda, že si občas něco předem nepropočítáte a máte tendenci sklouznout do ne příliš zdravého/správného? životního stylu, protože jinak byste byl určitě dávno za vodou. Držím Vám pěsti, ať to dotáhnete co nejdál, klidně bez skromnosti, hlavně si vše ohlídat 😉

  PS.: Podobné „prozření“ jsem taky zažila, je to opravdu osvobozující pocit… 🙂

  • Radek napsal:

   Díky za komentář 🙂 bohužel jsem se často nechal unést a myslel jsem, že když na nějakou dobu zdravý (i správný) životní styl stopnu, že to půjde. Dneska vím, že to nemá vliv nejen na tělo ale i na mysl a z toho pak vzejde plno problémů, právě i špatné nastavení priorit, řízení peněz atd.
   Teď už by to mělo být lepší, snažím se stát nohama na zemi, věci propočítávat a dělat všechno pečlivěji. Je to sice o něco pomalejší, ale ta správná cesta 🙂

 11. Beňo napsal:

  Riadný rok :O ale všetko to postupne zvládneš, hlavne treba nabehnuť na správnu životosprávu a čo plánuješ delat v roku 2016

 12. Kamil Staš napsal:

  Poučné čtení. Je fajn, že jsi to vše sepsal. Držím palce ať Ti to letos šlape a ať se o ty úspěchy dělíš s námi. Jsi pro nás inspirací.

 13. Jedno z nejzajímavějších shrnutí roku, palec nahoru za upřímnost. Měl jsem podobné období v mezičase, kdy jsem pracoval pro agenturu, zároveň pro nové klienty a ještě řešil vlastní projekty. Tímhle si člověk musí projít, aby si uvědomil, že jsou i důležitější hodnoty než peníze a úspěch. Člověk to teoreticky ví, ale musí to zažít na vlastní kůži. Mým cílem bylo být nejlepší v oboru a zároveň vydělávat nemalé peníze, když jsem pak prozřel, zjistil jsem, že jsem neměl žádný osobní život, jen práce, samá práce a mnoho kofeinu 🙂 Je však lepší mít práci, která tě baví a zároveň se věnovat i svému životu, nemusí člověk vydělávat miliony.

  • Radek napsal:

   Přesně jak píšeš, člověk ví, že peníze nejsou důležité, ale dokud to nepocítí, tak si to jen těžko přizná. Uvědomil jsem si to stejné to co ty, už nechci milióny a velkej biz, ale stačí mi něco, co mě bude bavit každej den a budu mít čas i na další věci. Myslel jsem, že tahle chvilka přijde „až někdy“, až budu za vodou, ale člověk tohle může začít žít ihned, stačí se pro to jen rozhodnout 🙂

 14. Markéta napsal:

  Mám za sebou už jeden „burnout“ a ten mě naučil, nechtít toho od sebe příliš. Jenže člověk se pak vzpamatuje a zase jede ve starých kolejích. V tomhle ohledu se vyplácí být opatrnější – ohleduplnější sám k sobě. Člověk ani neví, co všechno ho ničí, a pak najednou nemůže. Ale jeden kamarád mi říkal, že když dlužil dvacet miliónů přestal mu vadit stres, resp. přestal ho mít, protože všechno ostatní byla oproti tomu sranda. Ale u tebe věřím, že na tom nejsi zas tak špatně..a že bude lépe:)

  • Radek napsal:

   Vyhoření u mě asi taky trošku proběhlo, ale teď cítím, že už jsem za tím. Ale jak říkáš, občas mě to zase zláká, spadnout do starých kolejí a jet na „1000%“, ale už si to vždycky včas uvědomím a jedu hezky pomalu, v klídku. Je fakt, že když jsem si spočítal všechno co dlužím, bylo to pro mě podobné, ostatní věci už nebyly problémy. Pomůže to, ale člověk se těma dluhama nesmí nechat pohltit, to se mi stalo asi ve dvou dnech a psychika byla hodně špatná. Ale naštěstí ty dluhy nejsou vůbec tak velké, spíš mi jen vadí, že je nemůžu smáznout hned, ale o to déle mě to může „školit“ 🙂

 15. Diginomad napsal:

  Taky jsem si nabil hubu, naštěstí psychická krize přišla až o něco později a nesešlo se to všechno najednou. Teď už je to lepší, ale za vodou nejsem ani zdaleka. Těžko se o tom píše, ale taky právě proto píšu svůj blog, i když nemám desítky tisíc pasivního příjmu měsíčně. Protože je plno lidí co mají vidinu bezpracných a snadných výdělků, stejně jako je plno těch, co se perou se stejnýma problémama.

  Držím palce, talent i skill máš, tak se vykašli na trávu i energeťáky, rozjeď eshopy a bude líp. Dluhy jsou hnus, ale dá se to zvládnout, jen prostě nesmíš čekat, že se to vyřeší hned. Já teprve ještě teď likviduju pozůstatky průserů z roku 2010/2011.

  • Radek napsal:

   Nečekal jsem, že to má tolik lidí podobně a u tebe bych to čekal asi nejmíň, myslel jsem, že to máš všechno tak hezky v klídku. Když teď čtu ty komenty, tak hodně lidí řeší nějaký problémy, který většinou nejsou vidět a jde vidět až ten výsledek, když se s tím poperou.
   Jak říkáš, drogy jsou o ničem, uvědomil jsem si to taky a žiju teď jinak. Já předtím čekal, že ty dluhy hlavně pomocí kofeinu stáhnu hned, ale opak byl pravdou, jen mě to sundalo ještě víc. Šlapu teď do projektů znova a pořádně, věřím že teď to ponese jiný ovoce, konečně tak, jak jsem si to představoval 🙂

 16. Martin napsal:

  Cau, kez bych mel koule vse sdilet tak, jako ty. Nemam nebo spis ani nemuzu. Mozna anonymne, ale to by stejne prasklo. Nahoru a dolu, nahoru a dolu. Jedno je dobry, kdyz je clovek dole, muze jit jenom nahoru. Pozdrav ze zeleneho ostrova, Cermi kedysi Botanic.cz

  • Radek napsal:

   Cau, diky za koment, ani jsem necekal, ze to tady ctes 🙂 Je to jak rikas, kdyz si na dne, neni jina cesta jen se zas zvednout a jit nahoru, to je taky jednim z duvodu, proc jsem ted tak nadsenej 🙂 At se dari!

 17. Chia napsal:

  Podobnou krizí si prošel asi každý. Důležité je umět se z toho poučit a jít dál. A hlavně makat na jednom projektu naplno a netříštit to.

 18. panZero napsal:

  Cením hodně otevřený a upřímný report. Snad dáš vše zase do kupy a vybastlíš něco úspěšného jako „Financechytře“. Jinak zdá se mi to, nebo jsou letošní reporty vesměs negativní s brekem ohledně cash-flow?

  • Radek napsal:

   Něco podobnýho jako Finchytře (ale ne o financích) mám, jen jsem se tomu věnoval málo. Teď to zkusím trošku rozjet, aby mi to dávalo aspoň 5-10k. Letošní rok byl asi krizovej, podle horoskopů mělo jít o rok černé luny, kdy nám karma sečetla všechny předchozí „hříchy“. Věřím, že letos se to ale obrací 🙂

 19. Jarek napsal:

  myslim si, že litovat prodeje finančního magazínu není až tak na místě, protože půjčkovej affil šel dosti dolů, ty jsi za to dostal alespoň něco zaplaceno v době kdy to vynášelo ještě solidně

 20. Krab napsal:

  Téda, to byl hodně divoký rok. Přeji mnoho štěstí v 2016 a pamatuj, že pro energii není třeba energy drinků, ale „spánek, pohyb a správná strava“. 🙂

 21. Lukáš (LuGu) napsal:

  Zdárek Rade. Uvědomění je krásná osvobozující věc. Mám to teď taky podobně. Sice finančně nestrádám, ale tělo začíná stávkovat a protestovat. 2 roky nedostatečného spánku se začínají projevovat:) . Naštěstí já nemusím činit kompletní detox, protože slabůstky mám jako odměnu a relax. Ne, abych vůbec mohl fungovat:). Dávám se do kupy, upravuji životosprávu a taky mi to pomohlo v tom, že skutečně dělám už jen to nejdůležitější a nejpodstatnější. Netlačím tak na pilu, ale stále se i tak posouvám dále.

  Máš někdy v plánu zase Zlín? Rád bych pokecal a poznal tvé plány budoucí. Určitě máš hodně co povídat:)

 22. Jirka napsal:

  Teda Radku, smekám klobouk. Jednak super čtivý článek, ale hlavně nad jeho obsahem. Hodně se mi líbí tvoje zamyšlení a sebekritika chyb, který sis správně a včas uvědomil.
  Je to sice blbý, ale gratuluji ti k roku 2015 🙂 Tohle tě totiž podle mě posune mnohem dál, než kdyby se ti celý rok dařilo a všechno bylo prostě super.

 23. Poděs napsal:

  Big up. Letos se vidíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *