Jak získat zpětné odkazy zdarma?


Pro to, abyste se dobře umísťovali ve výsledcích vyhledávání na Seznamu, Google nebo v jiném vyhledávači je kromě jiného stále nutné mít a pravidelně získávat nové kvalitní a tématické odkazy.

Takové odkazy můžete získat různými metodami, ty nejčastější, se kterými se asi většina z vás setkala jsou – registrace do katalogů, publikace článků na PR webech, výměna nebo koupě odkazů.

Odkazy se dají ale získat ještě z mnoha jiných zdrojů, o čemž si můžete přečíst třeba u Draga. Protože i já se snažím získávat odkazy co nejlevněji, nejlépe zdarma (tak, aby mě to stálo jen můj čas), hledám různé metody, díky kterým tématické odkazy získám. Rozhodl jsem se, že bych tyto metody mohl sepsat sem na blog, protože by se mohli někomu hodit.

Registrace do katalogů

I když je to pro někoho zastaralý způsob, jak získat odkazy, registraci do katalogů využívám především při začátku propagaci webu. Odkazy tam většinou mají totiž sílu jen dočasně, dokud je váš web mezi nově přidanými stránkami na hlavní straně katalogu.

Čím delší doba od registrace do katalogu uplyne, tím menší sílu odkaz má. Při registraci do katalogů byste určitě měli dávat vždycky originální popisek, titulek doporučuji střídat (několik variant). Seznam katalogů, kam teď registruji je:

PR články a recenze webů

I když jsou PR weby už dost mrtvé, protože většině z nich Google sestřelil Pagerank, je ještě pár webů, kterým ranky zůstali a nějakou hodnotu mají. Nejlepší je samozřejmě využívat tématické weby, ale ne vždy je to možné.

Kromě klasických PR webů pak existují ještě stránky, kam si hodíte recenzi vašeho webu, řadím je ale do stejné kategorie. Mezi weby, které takto využívám patří:

Kromě klasických PR webů lze ještě dát svoje články na komunitní weby, které mají vlastní blogovací systém a vy tam tak můžete psát články a přidávat do nich odkazy podle libosti. Mě teď napadá jen jeden takový web a to je Gamepark.cz, kde se stačí zaregistrovat a můžete blogovat.

 Odkazy z komentářů

V minulosti se sice dali z komentářů získat většinou jenom nofollow odkazy, ale v poslední době si plno lidí zapíná u komentářů dofollow anebo (což je asi ještě lepší), používají CommentLuv, který ukazuje i poslední článek na daném webu.

Seznam blogů, které mají dofollow komentáře zapnuté najdete například na Linkiho blogu nebo na ItZpravodaji.

Jsou tam ale většinou jen IT blogy, takže pokud chcete něco tématičtějšího, budete muset hledat ručně. Doporučuju pak odebírat u takových blogů RSS, protože když okomentujete aktuální článek mezi prvními, získáte také návštěvníky.

Odkazy z inzerátů

Některé inzertní weby vám umožní  k vašemu inzerátu přidat taky odkaz na vaše stránky a v některých případech je odkaz dofollow. Nedávno jsem zkoušel inzerovat na Hyperinzerci, ta je ale bohužel placená. Kromě klasických velkých inzertních webů bych doporučil najít nějaké tématické menší weby.

Ne vždycky můžete do inzerátu dát něco pravdivého, proto si někdy inzeráty vymýšlím. Například u půjčkových webů dám nabídku půjčky, i když ve skutečnosti žádnou půjčku nenabízím.

Diskuzní fóra, poradny

Často se ve výsledcích vyhledávání objevují vlákna z těch největších českých diskuzních fór, protože tam uživatelé píšou svoje zkušenosti s danými službami či produkty. Do takových fór můžete často taky umístit svoje odkazy, pokud je dobře maskujete. Občas bohužel není možné najít vlákno, do kterého byste odkaz umístili.

V takovém případě doporučuji zaregistrovat si více profilů a jedněmi profily pokládat otázky a dalšími profily (až za nějaký čas) na otázky odpovědět a přiložit jako „řešení“ odkaz na vaše stránky. Mezi velké weby tohoto typu patří například:

Linkovací systémy

Linkovací systému typu Linkuj.cz nebo Jagg.cz sice už nepatří mezi ty nejaktuálnější, ale pokud provozujete zajímavý blog či magazín, můžete díky nim získat kromě odkazu taky zajímavou návštěvnost.

V případě, že těmito systémy chcete propagovat MFAčka, na kterých zrovna nemáte vhodné články, které byste tam umístili, doporučuju udělat zvláštní články, které budou trochu lákavější.

Místo článku „půjčka bez doložení příjmu“ udělat například článek „5 nejlepších půjček bez doložení příjmů“ a v tomto článku pak odkázat na jednotlivé optimalizované články.

Já využívám hlavně weby:

Sociální sítě

Sdílet na FacebookuOdkazy ze sociálních sítí jsou důležité min. pro Google. Někde jsem četl, že web, který se objeví někde na Google+ je pak hned indexovaný, takže to funguje podobně jako pingutí.

Podle mě má určitě množství sdílení na Facebooku nebo Twitteru určitý vliv na to, jak silná stránka ve vyhledávání bude.

Jak na Facebooku tak na Twitteru můžete vaší stránce zdarma založit profil, do kterého si vložíte odkaz na váš web. Bohužel takové mrtvé profily asi moc velkou hodnotu nemají a proto bych je ještě částečně propagoval.

Odkazy z videoserverů

Servery jako Youtube nebo Vimeo vám umožní vložit k vašemu videu většinou taky odkaz.

Přímo na Youtube si můžete díky službám zdarma video vytvořit, stačí mít pár obrázků, poskládat je za sebe a pak video vyexportovat do formátu, který se zobrazí na Youtube. Toto video si pak stačí stáhnout a nahrát ho na další videoservery. Pokud máte dobré téma a naoptimalizujete si video na nějakou hledanou frázi, může vám zase přivádět návštěvníky.

Napiště si o odkaz

Pokud propagujete kvalitní web a nesháníte odkazy pouze na MFA weby, pak můžete zkusit napsat webmasterům, kteří mají tématické weby.

Můžete je požádat o to, jestli by o vašem webu nenapsali anebo jestli by na vás přímo neodkazovali například ze sidebaru. Někdy to může zafungovat, obzvlášť v případě, že by odkaz na daném webu sloužil jako info pro návštěvníky a opravdu by se na web hodil.

Články na podobné téma:

Share

70 Responses

 1. petr napsal:

  Dobrej seznam, díky! Určitě zkusím některé…Petr

 2. majlan napsal:

  Opravdu má ta registrace do katalogů smysl? Nemůže to webu spíše uškodit?

  • Radek napsal:

   Poškodit se zpětnýma odkazama můžeš, ale v tomhle případě to myslím nehrozí. Chtělo by to otestovat, jestli to má nějakej vliv na úplně nekonkurenčním slovním spojení a jako jedinou propagaci tam udělat právě ty katalogy..

   • majlan napsal:

    Můžeš o tom napsat další článek, jako slovní spojení zkus třeba „kameny pro důchodce“ nebo „želví příbytky moskva“ 🙂

   • Bauer napsal:

    si myslím, že pokud nebudete registrovat do stovek katalogů a použiješ jen několik kvalitních tak ti to neuškodí.. nějaký význam to má, ale ten se čím dál snižuje zejména na Googlu

  • Registrace do katalogů má určitě smysl, je ale potřeba vkládat odkaz pouze tam kam to má smyls. V dnešní době už je bohužel takovýchto katalogů málo…

 3. Pan půjčka napsal:

  Ne všechny metody možná na vyhledávače fungují tak silně a bez některých by se dalo obejít. Bohužel tak to ale v marketingu většinou funguje, jak se říká 50% reklamy je zbytečné, bohužel nevíme, kterých 50% to je.

 4. Trasy Metra napsal:

  A kdypak začneš ty používat CommentLuv ?

  • Radek napsal:

   Mě to zatím vyhovuje takhle, vy dofollow odkaz máte i tak a odkazy na další články z vašich webů potřeba nejsou 🙂

 5. Anonymní napsal:

  Díky za tipy Radku. Určitě to využiju… 🙂

 6. Anonymní napsal:

  Děkuji za seznam a také za komentář s dofollow.
  Katalogy vůbec neuznávám, registrace je jen škoda času…

  • Jirka napsal:

   Naprosto souhlasím. Jednak s tím díky za zpětný odkaz (:D) ale hlavně s tím, že registrace do katalogů už asi postrádá svůj význam.
   90% katalogů je odpad na free doménách.
   To ani nemluvím o mé osobní zkušenosti, kdy jsem si dokonce za registraci zaplatil, a získal jsem asi tak 2 zpětné odkazy. A můj registrátor? Tvrdil, že mi web regnul do 200 katalogů – tvrzení proti tvrzení. Od té doby katalogy raději vynechávám.

   • podo napsal:

    Ak ide o regularny regionalny biznis, ala pizzeria,pila,kadernictvo, registracia do katalogov je casto uplne postacujuca na ziskanie autority. Samozrejme pre webmasterov, ktori mlatia do googlu „rychle pozicky“ tak ti potom mozu mat trochu pokriveny pohlad na vec. Bezne registrujem obycajne biznisy do sk, cz katalogov, samozrejme nie freeglobes a na rozlicnych IP subnetoch. Bezny vysledok je PR 2 a dominancia pre klucove slova v regione, kraji – web sa stava autoritou, len preto, ze ma originalny obsah a je na xy rokov starych katalogov, ktore sice vyzeraju otrasne, casto neposkytuju anchory, avsak maju autoritu.

   • Meny napsal:

    Když ty katalogy, tak třeba toplist, odkazy.seznam nebo třeba aaa-katalog ujde, jinak mi přijde, jako by většina běžela pod pár ip adresami a stejným majitelem, čili nic moc význam. Co mysllíte?

 7. Anonymní napsal:

  Odkazy z diskusních fór jsou fajn, ale jmenované omlazení či poraďte jsou nofollow. Samozřejmě z nich lze získat návštevníky a i nofollow by člověk měl v odkazovém profilu mít, ale z hlediska linkbuildingu jsou imho lepší klasická fóra třeba na phpbb kde má 90% dofollow.

 8. Anonymní napsal:

  registrácia do katalogov sa určite oplatí, lae treba registrovať radšej menej a do katalogov ktoré majú aj nejaký GPR a follow odkazy 🙂

 9. Seoman napsal:

  Ještě bych připomněl odkazy z jiných vlastních webů. Vypadá to triviálně, ale často jsem se setkal s tím, že se to opomnělo.

 10. Zajímavý článek. Díky za info.

 11. Wladass napsal:

  Registrace do katalogů je ztráta času 🙂

 12. Martin napsal:

  Z čeho usuzuješ, že registrace do uvedených katalogů bude mít nějakej efekt? Máš to na něčem odzkoušený nebo je to spíš jenom pocit?

 13. Hezky sepsané shrnutí. Velké dík za link na linkiho 🙂

 14. Pilda napsal:

  Hezký článek. Docela by mě zajímalo jestli google nějak sleduje i jiné sociální sítě, než je ta jeho.

 15. Lukas napsal:

  Pište kvalitní obsah, rady pro čtenáře popřípadě návody a zpětné odkazy budou přibývat sice pomalu ale samy 🙂

 16. Tina napsal:

  Super clanok…hned si ho ukladam, aby som sa mohla k nemu neskor vratit…priznam sa, ze na PR weby a katalogy som uz rezignovala asi pred polrokom…dost ma frustrovalo, ze kopec z nich neakceptovalo podstranky a pride mi byt odveci, ked vsetky moje spatne odkazy vedu len na hlavnu stranku…Kazdopadne, najlepsie sa teraz ziskavaju odkazy zo spriatelenych blogov, ked ludia pisu o podobnej problematike, preco v clanku neodkazat na druheho?…ked som sa vykaslala na MFA stranky a zacala som pisat o tom, co ma bavi a co si ludia radi citaju, tak sa mi hned zacalo darit v ziskavani odkazov…

 17. Nutričák napsal:

  No hlavně bych nezapomínal na to, že je důležitý mít diverzifikovaný odkazy. Pokud 99 % odkazů vede na hlavní stránku, je to podezřelý. Takže základ je mít dobře nastavenou prolinkovanou strukturu webu a pak odkazovat na konkrétní podstránky, nejlíp tematicky nejbližší.
  A taky bych si dával bacha na to, aby odkazy přibývaly přirozeně postupně. Ne že udělám web a začnu všude házet odkazy. Chce to mít trošku rozplánovaný a jít na to postupně.

  • Radim napsal:

   Souhlasím, nesnažil bych se to nacpat najednou všechno. Ono ten skok ranků může být docela impozantní, ale je otázka jaký to má reálný smysl.

 18. David napsal:

  Díky moc za tipy, skvělý článek 🙂

 19. Marek Hnátek napsal:

  Díky za pěkné shrnutí. Máš zkušenost, že duplicitní „SEO články“ ještě zabírají na Seznam, nebo už i on reagoval?

  • Radek napsal:

   Duplicitní články k propagaci nikdy nepoužívám, na každý web dávám originální článek. Je to tak bohužel dost náročné, ale myslím, že jedině pak má odkaz cenu (a možná ani tehdy ne).

 20. Bugati napsal:

  Díky za tip, právě hledám nějaké inzertní servery s dofollow odkazem. Hyperinzernci jsem již využil. Většina jich je ale nofollow bohužel.

 21. Bubble napsal:

  Velice pěkně schrnuto, člověk má hned více inspirace při pročítáni takovýchto článků. Díky

 22. friv napsal:

  perfektny zoznam

 23. Václav napsal:

  Chcete-li zpětný odkaz zdarma, snadno a rychle (stačí vložit odkaz a kliknout), tak použijte zalinkuj.cz

 24. Kaja napsal:

  Je super, že někdo umí zdarma poradit. Díky, vyzkouším 🙂

 25. Běžec napsal:

  Myslím, že nejvíc bude sílit vliv sociálních sítí, alespoň u googlu to bude jeden z hlavních ukazatelů.

 26. KEDOPS napsal:

  Diky za vypis katalogu ale opravdu myslite ze to ma jeste dnes smysl ?

 27. Tabletka napsal:

  Zaujímalo by ma, že nakoľko aktuálne tieto techniky stále sú, ale asi okrem katalógov je všetko viac-menej nezmenené…..inač vďaka za tie odkazy na do follow blogy

 28. pavel napsal:

  Každopádně přijměte varování, že na Poradte.cz se tyhle seo odkazy moc nechytají. Je pravda, že x jich proklouzne – není možné vyhmátnout vše, ale z dlouhodobého hlediska jsou všechny smazány. Dřív nebo později. 🙂 Něco je smazáno do 48 hodin něco za rok… raději si vyberte jiné misto 😉

 29. Dieta napsal:

  Díky za přínosné tipy, snad to té mé dietě pomůže 😀

 30. Doplnil bych jeste take par tipu, ktere jsem nedavno nasel. Je to sice stara technika, ale spousta techto postupu stale funguje. Nektere autor trochu podrobneji priblizuje: http://www.webzoom.cz/15-zpusobu-jak-ziskat-zpetne-odkazy-zdarma/

 31. Evidator.cz napsal:

  Možná se Vám bude hodit, tak přidávám tip na aplikaci, která slouží k evidenci a online kontrole zpětných odkazů. Můžete zdarma vyzkoušet na http://www.evidator.cz

 32. Petr napsal:

  Tak napriklad pro http://www.maxiprani.cz ziskavam nejlepsi odkazy tak, ze oslovim dalsi provozovatele webu s podobnym obsahem a nabidnu vymenu. Nekteri samozrejme neprijmou (ze nechteji vymenonat s konkurenci), ale vzdy mam tak 20% uspesnych pokusu

 33. Miroslav napsal:

  Diky za tento rozsiahly zoznam, urcite ho vyuzijem.

 34. Vašek napsal:

  Ty katalogy už nebudou asi tolik aktuální co 😀

  • Radek napsal:

   Bohužel ne, už je to dost starej článek 😀 Ale díky za info, zkusím na to mrknout a aktualizovat 🙂

  • Dominik napsal:

   Chtělo by to nějakou aktualizaci no, jako přehled dobrý, ale spousta těch webů se pozměnila nebo úplně skončila. Trochu to i poukazuje na kvalitu odkazu z některých katalogů – za pár měsíců či let o ten odkaz stejně přijdeš. Ale myslím že se to tu už psalo – je to na start, né na dlouhodobý linkbuilding.

 35. Tom napsal:

  Díky za tipy, ale není něco aktuálnějšího?

  • Radek napsal:

   Zatím bohužel ne, i když vím, že tohle je už z velké části nepoužitelné :/ Přemýšlím, že se teď začnu k linkbuildingu trochu vracet, takže bych dal možná dohromady nějaký nový seznam/návod, ale nemůžu zaručit, že to bude nějak rychle, spíš v řádech týdnů až měsíců.

 36. Milan napsal:

  Díky za tipy Radku. Určitě to využiju… 🙂 http://www.hgm.cz

 37. Karel napsal:

  Díky za info, teď to zrovna budu potřebovat 🙂

  Každopádně už jsem párkrát linkbuilding dělal a vždycky mě to přišlo jako hrozné trápení a celkově jako „magie“. Připadá mi, že hodně málo lidí ví co funguje a co nefunguje… Snad na to někdy za života ještě přijdu 😀

 38. Dík moc, hned pár šoupnu na můj blog http://www.livingfortrading.com

 39. Radek napsal:

  Doplňuji, že další web, kam můžete přidávat komentáře a dostanete dofollow odkaz je web http://pujcovnydodavek.eu

 40. fuul Namej napsal:

  Chytré, chytré 🙂 hned použiji všechny informace zde psané, budou se hodit až je bobulky z vinohradu napresuji do lahví a povím hostům ten správný příběh… a spokojeni hosté na chvíli vylezou ven aby je bylo dobře vidět. Takže mám tu svoji vlajkovou loď, která není přizpůsobena plavit s nákladem přes celý technologický proces.- hrozny šup šup do sklepa bude tam úplně krásný a velmi kvalitní produkt. Tak se všichni přete do vlajkové lodi, ať jí můžeme poslat dál po internetu, tady tady tady dddddd, lodičko pluj. Jsi chráněná přední palubou a dvojitou palubou vzadu, kde je náhradní motor a skladové bobulky v láhvy, tak opatrně s nima……………………………………………………
  http://podpalavske.cz/

 41. Ivan napsal:

  Seznam výtečný, i když většina blogů, které se dají najít na linki.cz mají buď špatné ukazatele dle MoZ/Majestic, nebo je to tam dobře monitorované.
  Plus, tématických katalogů je sakramentsky málo.

 42. Milan napsal:

  Raději pomalu, ale jistě začíná fungovat SEO ,ale práce a práce http://www.hgm.cz

  • Radek Strouhal napsal:

   Zdravím Milane,
   jen tak rychle jsem na to mrknul – zkuste využívat v Title stránky více longtailových výrazů (např. místo Hodinky dejte Hodinky – binární a sportovní elegantní hodinky levně).

 43. Jan napsal:

  Dobrý den, rád vyměnim zpětný odkat z jakýmkoliv webem.

 44. Hanz napsal:

  Těch PR webů bych se už nyní asi docela bál 🙂

 45. Jiří napsal:

  Dělal jsem web na dětské tábory a využil seznam všech dostupných možností vkládání odkazů. Do jaké míry pomáhají mé stránce pro googl „nějaké“ odkazy z noname webů nevím, každopádně o všech odkazech strejda ví i o těch „neodkazovatelných“ avšak počítá je také do hodnocení. A stránky jdou stále lépe nalézt. http://www.tabory-morava.cz
  Takže zjistit, zdali neni nějaký katalog na černé listině a pak hurá napsat pokud možno originální text. A nezapomeňte na Slovensko 🙂

 46. Peter napsal:

  Má ešte zmysel vôbec registovať do katalógov?

 47. SEO GURU napsal:

  Registrace pořád smysl má. Stránka bez odkazů je k ničemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *