Bylo to asi půl roku nazpět, kdy jsem dal výpověď v mé první práci na Islandu a rozhodl jsem se, že to zkusím jinde. Měl jsem asi 2 měsíce času na to, abych oslovoval nové firmy, vybíral a hledal vhodnou pozici.
Strávil jsem tak dost časů zjišťováním, kde všude zaměstnavatelé a agentury publikují svoje nabídky práce a jak to vlastně při hledání nového zaměstnání probíhá.
Tehdy jsem si začal filtrovat jednotlivé pracovníky nabídky, které byly vhodné i pro žadatele ze zahraničí, kteří nemluví islandsky.
Naštěstí se mi podařilo díky sestře najít i druhé zaměstnání a to velmi snadno, takže jsem nakonec moc hledat nemusel.
I poté jsem ale sledoval nové pracovníky nabídky, jednak ze zvědavosti a jednak protože první měsíc jsem si obtížně zvykal na nový režim.
Napadlo mě, že bych mohl tyto vybrané nabídky práce zveřejňovat a sdílet s ostatními. Přes noc jsem si tedy založil web PracujnaIslandu.cz a začal tam kopírovat nabídky z webů a z Facebooku.
Věděl jsem, že je velká šance, že ztratím motivaci publikovat nové příspěvky a proto jsem se to snažil udělat co nejsnazší.
Žádné obrázky, jednoduchá šablona a jediné co dělám je překládání nabídek pomocí Google translatoru a jejich následné publikování na webu na Facebookové stránce.
Dost mě překvapilo, když na web začaly chodit návštěvy z Google a ze Seznamu a na FB stránce mi samovolně přibývali fanoušci. To bylo důvodem proto, že jsem o tomhle tématu začal přemýšlet víc.
Dá se na tom vydělat?
Jediný problém, který mě do teď trápí je monetizace takového projektu. Vím, že nejsnazší by bylo vložit na stránku Adsense reklamu, ale dokážu si představit, jak málo peněz by z toho bylo.
Druhým nápadem pak bylo, snažit se získat peníze od zaměstnavatelů, jak to většinou dělají pracovní portály. Nemyslím si ale, že by některá z islandských firem zaplatila za publikace či jinou formu spolupráce.
Myslím si, že mají žadatelů o práci více než dost, takže mě napadá opačná cesta a to získávat peníze od žadatelů. Jakou přidanou hodnotu jim výměnou za peníze ale můžu nabídnout?
E-book o tom, jak získat práci na Islandu
Pravděpodobně nejreálnější forma monetizace, kterou si teď dokážu představit je e-book.
Sepsal bych informace o tom, jak to chodí s hledáním práce na Islandu, kde se dá nejvíc vydělat, jak se na dané pozice dostat, na co si dát pozor, jak se orientovat ve výplatnicích.
Díky tomu, že tu žiju a potkávám se jak s imigranty tak s Islanďani, tak se v tom docela orientuji, navíc jsem i v kontaktu s odbory, kteří nám pomáhali ze získáním peněz od minulého zaměstnavatele.
Kromě toho přemýšlím o tom, že bych jako bonus přidal kontakty na firmy, které sice zaměstnance aktuálně nehledají, ale je možné je kontaktovat a zkusit, zda by pro vás nenašli pozici. Vím, že hotely anebo rybárny většinou nabídky nedávají, ale zaměstnance berou.
Nejsem si ovšem jistý, zda jsou lidé v dnešní době, kdy se dá všechno dohledat, ochotni za takový e-book zaplatit (cenu si představuji mezi 500 – 1000 Kč).
Z mého pohledu koupě ebooku není příliš vysoká investice, protože pokud se vám podaří získat dobrou práci na Islandu, hned první měsíc vyděláte mnohonásobně víc, než kolik byste za e-book zaplatili.
Faktem ovšem je, že tyhle peníze k vám nepřijdou jen tak, nenabízím snadnou cestu, musíte si to prostě odmakat.
Proto by měl zajímal váš pohled, hodil by se mi teď nějaký feedback, abych věděl, jestli to může mít smysl, anebo jsem úplně mimo a měl bych se na to podívat jinak.
[poll id=“2″]
Co myslíte? Bude někdo ochotný za tyhle informace formou e-booku zaplatit?
Dobrej smer. Verim ze ano, kdo nebyl v ty pozici, tak si moc neumi predstavit jak moc vhod prijde takovej ebook kde je vse na jednom miste.
Asi to bude jen par prodeju mesicne, ale muze to jet roky a pasivne. Samozrejme by pak byla skoda to neprelozit do EN, PL a dalsich zemi co tam hojne jezdi za praci.
Díky za feedback 🙂 Mě napadla i podobná varianta, jakou jste dělali vy, že bych pomáhal lidem s CVčkama, jenže si myslím, že tady to takovou roli nehraje, protože většinou jedeš uklízet někam do hotelu, takže to, jak vypadá tvoje CV zas takovou roli nehraje.
https://pracuj-v-norsku.cz/farma-v-norsku/
Vim, ze jsem narazila minimalne na 3 ebooky na toto tema z ruznych webu. Staci googlit prace v zahraničí, prace na farmě apod. Ja jsem tehdy hledala info o Svycarsku a chtela jsem ebook koupit. Ale nejak to nedopadlo, nevim proc. Tech webu je asi dost, ale kdovi jestli lide realne kupuji. Sama jsem mela projekt na sdileni pracovních nabidek v Cr, monetizace pres provize od zamestnavatelu. Ale asi jsem to delala dost blbe, provize zadna 🙂 i kdyz lide pres muj odkaz sli na pohovor, bud je nevzali nebo nevydrzeli zkusebku. Tohle pro me cesta nebyla. Tehdy byl prostředníkem jobote.cz a to mozna byla chyba. Jiny druh monetizace me neprisel dost dobry.
Díky moc za odkaz Míšo, přesně takhle jsem si to představoval! Vypadá, že jí to docela funguje a to i s vyšší cenou, takže o tom rozhodně popřemýšlím.
Taky jsem přemýšlel o tom, že bych zkusil něco jako personální agenturu a bral si provize od zaměstnance nebo zaměstnavatele, ale jednak je HR úplně mimo můj obor a jednak nechci doporučovat lidi, který neznám a nevím, jak budou pracovat. Bojím se toho, že hodně lidí chce jet na Island proto, aby ho mohli procestovat a ne proto, aby tu odváděli skutečně kvalitní práci.
Ahoj, já si myslím že pro člověka, který má skutečně zájem odcestovat a získat práci na Islandu to má velkou hodnotu. Upřímně jsem překvapen prozatímním vývojem ankety. Souhrn co a jak udělat, přednést složité téma v jednoduché stravitelné formě. Něco jako dělá Petr Mára na Youtube o produktech Apple. Otázky jako jak najít práci, orientace ve výplatnících, na co má zaměstnanec nárok, kam se obrátit, jak optimalizovat daně (toto bych podrtrhl).
Vezmi to tak, ze sepíšeš všechny své dosavadní zkušenosti, znalosti do jedného e-booku jako kdybys to psal pro svého nejlepšího kamaráda, přítelkyni, pro sebe aby ses mohl za pár let zatím ohlédnout. Zveřejnění a každou korunu navíc ber jako bonus. Navíc se ti může ozvat člověk se stejným mindsetem, potkáte se na Islandu a zjistíš že je to super človíček se kterým vyrazíš na cestu kolem světa. :)) Tento princip třeba uplatňuje Tomáš Zdražil se svým projektem Investree a tvoří kolem sebe komunitu stejně nastavených lidí.
Díky za feedback, jsem rád, že to někdo vidí podobně jako já, anketa mi moc sebevědomí nepřidala.
Můj původní plán vlastně nebyl o prodeji ebooku, ale o získávání kontaktů na lidi, kteří by sem mohli přijet pracovat a já bych jim pak mohl půjčovat svoje auta, pokud by chtěl vyrazit někam na výlet a neplatit tolik, jak v půjčovně. Ale často i ty kontakty samotné se můžou hodit, člověk nikdy neví, co z toho může vzejít 🙂
Zdravíčko,
tohle zní dobře. Za mě je cenovej strop za book 290 Kč.
Island má v oblasti práce dost odlišností, hodně lidí tam jede jen na léto a tak by je to mohlo zajímat:
Jak zefektivnit svůj čas hledání+problémy/vydělávání.
Hledání před/po příjezdu.
Jak pořešit období, než práci najdou.
Jak si pořešit práci s ubytováním (a stravou). Nejčastější ojeby (a že jich na Islandu je).
Jak na zdravotní pojištění (klasickej islandskej ojeb že do 6 měsíců nemáš nárok).
Kennitalu
Atakdále atakdále
Zajímavá fb sajta je Away from home – scammed in Iceland.
P.s. Nauč se pár slov polsky, to by už být zajímavá cílovka!
Celkem jede ročně na Island za prací cca 30000 lidí, takže potenciál tu rozhodně je.
Čau R,
opět dík za feedback 🙂
Když jsem přemýšlel o té ceně, rozhodoval jsem se mezi 300 a 500, ale 300 se mi zdálo moc málo a viděl jsem tam dlouhou dobu návratnosti. Záleží jak moc propracované bych to udělal, podle toho si asi vyberu, jak to nakonec nacením.
Je tu ještě dost věcí, kterým úplně nerozumím, takže pokud by to mělo být úplně komplexní, musel bych si asi nechat poradit od zkušenější, zjistit, jak to funguje se získáváním kennitaly v bance, apod. Pokud by to ale vyšlo a měl bych to propojené s aktuálními inzeráty a dostával třeba nějaké VIP informace od prac. agentur, bylo by to ideální a pak bych se nebál to nacenit i víc.
S tou polštinou bych to asi dokázal nějak vymyslet, mám známé, kteří by mi to mohli pomoct přeložit, ale vůbec netuším, jak to potom propagovat na polském trhu a nejsem zrovna typ člověk, který by chtěl jít s někým do partnerství. Ale myslím, že tam je ten potenciál ještě větší, řekl bych, že Poláků sem jezdí za prací ještě víc, než Čechů a Slováků (ale určitě jich taky hodně dorazí, protože jim tu někdo známý sežene práci).
S tou cenou ber v potaz, že to nabízíš lidem, co teprve chtěj vydělat a šetřej pár stovek na letenku s wizzairem.
Před časem jsem prodával ebook o komplet provozu na Airbnb za nejakejch 790 a to byl text pro lidi co mají byt a prachy. Moc se jich neprodalo a koho jsem se ptal, tak mu přišel ten book drahej.
A to cílovka mýho a tvýho booking je bonitně komplet jinde.
P.s. Poláků je na Islandu baj voko tak 10x víc jak Čechů.
Přesně jak píše Miša, když jsem odjížděl do Norksa ebook i s pracovními nabídkami https://pracuj-v-norsku.cz/e-book/objednavka/ jsem si u ní koupil i přes tu vyšší cenu. Šel jsem do neznáma a chtěl jsem mít alespoň trochu jistotu. Myslím, že když tu cenu vysloveně nepřepálíš, tak si to lidi koupí. Možná ne 100 kusů měsíčně, ale pár konverzí ti tam padne a pak to může jet, jak píše LN, klidně pasivně.
Myslím, že je to správny směr, pomáhat s něčím ostatním, je vždycky dobrý a dřív nebo později to svoje ovoce přinese.
Taky me vysledky te ankety překvapují. Ale asi zalezi na cilovce, ktera te cte 🙂 Ja treba premyslim, ze vyjedu do Norska, Svycarska nebo na Island. A rozhodne bych zvazovala, ze bych si ebook koupila. Kdo ven jet nechce, si asi neumi predstavit, ze ma tohle info takovou hodnotu. Ale ja jsem uz parkrat v zahranici narazila, tak uz na to chci jit jinak. U toho odkazu, co zverejnil Truny, se mi libi, ze ti daji k dispozici seznam potencialnich kontaktu a ty aktualni odkazy nabidek prace. To neni vubec blby napad.