3 tipy na zlepšení SEO u WordPressu

Na tvorbu mých webů, ať už se jedná o hardcore MFA, affiliate weby, blogy, magazíny nebo na cokoliv jiného používám WordPress. Dá se přetvořit tak jak potřebuju a je to snadnější než se hrabat v kódu (na to ale taky občas dojde).

Jednou z výhod WordPressu je také to, že má sám o sobě dobře nastavené SEO. Měl jsem dneska dlouhou noc a náhodou mě napadlo, jak jednoduše WordPress vylepšit.

1. Unikátní text v kategoriích

Kategorie normálně jen seskládávají příspěvky nebo části příspěvků, takže sami o sobě žádný originální obsah nemají. Přitom se ale dají taky dobře použít při longtailu. Těžko se ale ovládá to, jaká klíčová slova budou v textech v dané kategorii.

Naštěstí WordPress umožňuje přidat popis ke každé kategorii. Do něho lze snadno vecpat potřebný text a klíčová slova.

Stačí si jen do šablony pod název kategorie vložit kód, který bude zobrazovat popis kategorie (ve většině šablon chybí).

Postup:

  • Najděte si jméno vaší šablony a jděte do složky www.vasweb.cz/wp-content/themes/jmeno-vasi-sablony/archive.php
  • Vložte tento kód, někam mezi jméno kategorie (v kódu jako „single_cat_title„) a tím, kde začínají příspěvky (v kódu jako „php while ( have_posts() )..„)
  • V administraci si pak už stačí k rubrikám napsat popisky a je hotovo.
  • Více informací – http://codex.wordpress.org/Function_Reference/category_description

2. Využívání „alt“ a odkazování u obrázků

WordPress sice pojmenovává obrázky podle jejich názvu, ale nevyplňuje automaticky atribut „alt„, který je pro vyhledávače (a lidi) taky důležitý. Ruční vyplňování alternativního popisku vám zase může získat nějaké SEO body.

Podobný „problém“ je i s tím, že obrázek odkazuje většinou jen na větší originál. Místo toho bychom mohli obrázkem odkazovat na tématický článek/web. I když je hromadné používání odkazů z obrázků asi neefektivní, v rozumné míře to může být účinné, protože to udělá vaše portfolio zpětných odkazů zajímavější.

3. SEO by Yoast plugin

Tento tip je pro mnohé z vás možná už zbytečný, protože nejspíš plugin Seo by Yoast využíváte. Těm, kteří ho ještě na svých webech nepoužívají bych ho doporučoval. Můžete si díky němu udělat unikátní titulek pro hlavní stranu, který nebude nijak narušovat klasický název webu.

Stejným způsobem pak jde nastavit titulek pro jednotlivé články či stránky, takže si tak můžete naoptimalizovat vaše články k chytání širšího longtailu. Navíc vám sám vytvoří XML sitemapu a vyladí web například pro lepší sdílení na sociálních sítích.

Články na podobné téma:

Share

2 Responses

  1. bsteeer napsal:

    Přesně ten tip s popiskami v kategoriích jsem potřeboval. Díky za radu.

  2. Marek napsal:

    ako pridať popis do kategórií to som už dlhšiu dobu hľadal. Diky za hint, mala by to byť výrazná pomoc pri SEO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *