Jak si usnadnit psaní textů

Mezi hlavní způsob vytváření obsahu pro moje MFA nebo lepší web patří vždy psaní textů. Často si musím psát desítky normostran na dost podobná témata, takže už mi pak nejde vymýšlení nových článků tak snadno.

Čím víc článků na stejné téma píšu, tím déle mi trvá napsání jednoho článku a klesá mi pracovní motivace.

Mám ale pár způsobů, jak si psaní článků usnadnit a vytvářet je rychleji. Předem bych měl říct, že nejsem copywriter, ale moje psaní se většinou týká jen tvoření výplně webů.

Popisuji jednotlivé prvky

Když píšu na nějaké rozumné téma, tak se tam často objevím různé záchytné body, které popíšu. Sice trochu odbočím od tématu, ale získám tak potřebné znaky, abych měl dostatek obsahu.

Příkladem může být popisování produktů v e-shopu, služeb u firmy, nebo vlastnosti půjčky.

Vytvářím osnovy

Když se objeví nějaké téma, o kterém je potřeba napsat desítky normostran textu a většinou se jedná o to stejné, vytvářím si osnovu právě z těch záchytných bodů, které objevím. V osnově se většinou objevuje klíčové slovo, okolo kterého pak napíšu pár vět textu.

Stačí pak vymyslet nějaký úvod, naskládat do textu pár obalených klíčových slov z osnovy a vhodně text zakončit a normostrana je hned hotová.

Příklad osnovy pro články o krátkodobých půjčkách:

 1. Úvod – příběh o tom, proč si lidé potřebují půjčit
 2. Jaké možnosti trh nabízí – bankovní půjčky, nebankovní půjčky, půjčky od soukromých osob
 3. Proč je nebankovní krátkodobá půjčka nejvhodnější – peníze jsou rychle, bez formalit i pro problémové klienty
 4. Vlastnosti půjčky – kolik vám půjčí, jaké jsou podmínky, jak si ji sjednat, kolik přeplatíte
 5. Jak probíhá splácení půjčky
 6. Bonusové akce (např. když je půjčka zdarma), srovnání s konkurencí

Získávám informace z různých zdrojů

Často píšu o tématech, které mi byly do  té doby neznámé. Proto si o nich musím nejprve něco přečíst, abych měl z čeho tvořit. Často je mým zdrojem Wikipedie, ale vždy se snažím mít aspoň 2 až 3 zdroje. Díky tomu můžu fakta z jednotlivých zdrojů kombinovat a víc si hrát s textem, nejedná se jen o přepisování jednoho článku.

Články na podobné téma:

Share

2 Responses

 1. petr napsal:

  Máš nějaký tip na podobně velký zdroj informací jako Wikipedie? No tak velký možná ne…ale oborový a třeba i cizojazyčný…

  • Radek napsal:

   Bohužel žádný tip nemám. Pokud bys chtěl míň kvalitní obsah, pak by se možná dalo vzít něco z různých articles US webů, právě proti kterým šla Panda od Google, ale jinak moc nevím :/

   PS: Na webu tisnovs.co máš trochu rozhozený desing, doporučil bych si vytvořit vlastní menu v administraci WordPressu, dát tam jen vybrané kategorie a pak to hodit nahoru do hlavičky pod logo jako menu. To co tam je teď totiž načítá všechny kategorie a když je jich víc než se jich tam vleze, rozhodí to vzhled webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *