Můj rok na Islandu

Pravidelní čtenáři tohoto blogu si nejspíše všimli, že jsem letos nevydal žádné shrnutí loňského roku 2017.

Důvodem,  proč jsem nic nesepsal bylo to, že jsem až do dubna trávil svůj čas v práci na Islandu a od online světa, blogování i podnikání jsem si držel odstup.

Můj roční výlet na Islandu ovšem skončil a já se v 1. dubna vrátil na dva měsíce zpět do Česka.

Jak jsem si to tam užil?

Island si tě podmaní

Když jsem přiletěl na Island, nedokázal jsem pochopit, proč o téhle zemi všichni mluví v superlativech. Pro mě to byl jen šedý sopečný ostrov, kde je mnohem chladněji, pořád tu fouká a pivo je tu za dvě stovky.

Já si tam přiletěl hlavně vydělat (to jsem ale Islanďanům neříkal) a chtěl jsem se na podzim vrátit a pokračovat v podnikání v Česku.

Přečtěte si:

O dva měsíce později jsem změnil názor a přemýšlel jsem o tom, že bych na Islandu zůstal delší dobu.

Dnes, po roce, který jsem strávil na Islandu, už tam plánuji budoucnost, chci se naučit jejich jazyk, vystudovat školu pro průvodce.

Když se mi časem podaří našetřit dostatek peněz, rád bych si tam pak koupil dům a strávil zbytek života na ostrově ledu a ohně.

Změna nepřišla náhle, ale kousek po kousku jsem začal vidět výhody života na Islandu (a nevýhody žití v Česku).

Lidmi nedotčená příroda, velmi nízká hustota obyvatel (a s tím spojený klid), mentalita a přívětivost Islanďanů, vyšší životní úroveň a další maličkosti byly příčinou toho, že jsem si Island zamiloval.

Možná, že mi vyhovuje život na izolované farmě, kde trávíte čas jen s několika lidmi, kteří se dříve či později stanou vašimi blízkými přáteli (ať už jste je měli či neměli zpočátku rádi).

Díky této uzavřenosti člověk přestane řešit podněty z okolního světa a zaměřuje se více na každodenní život přímo tam, kde je.

Téměř nikdy jsme neprobírali politická témata, neřešili jsme, co se děje ve světě, ale užívali jsme si čas strávený spolu a snažili jsme, aby to tak mohlo pokračovat.

Možná je to tím, že nemluvím Islandsky a nejsem Islanďan, takže se prostě k celospolečenským tématům nedostanu nebo jim nerozumím. Mám ale pocit, že jsou Islanďané více zaměření na sebe a neřeší ostatní svět.

Díky tomu se mi hodně vyčistila hlava. Člověk najednou nemusí mít názor na všechno, co se zrovna děje. Místo toho řeší jen každodenní úkoly a to, jak zvládnout nečekané situace.

Ať už jde o hosty, pro které nemáme ubytování anebo to, kde a jak nakoupit zásoby když je sněhová bouře a vy máte jen jedno auto (na letních pneu).

Za odměnu si ovšem můžete večer zajet do skrytého horkého jezírka, které (když máte štěstí) je jen pro vás a můžete se vyhřívat, zatímco nad vámi sněží a tančí polární záře.

I když to může působit, že jste s takovým životním stylem „mimo“ a nemáte o světě přehled, mně to takhle vyhovuje. Čím dál víc přemýšlím, že tohle je pro mě ideální cesta.

Nepotřebuji zahlcovat svou mysl stovkami podnětů, které pro můj život nakonec nejsou nijak důležité. Stačí trávit a prací, kterou má člověk rád a obklopen lidmi, které má rád. Takhle jsem spokojený a doufám, že to tak i zůstane.

Dá se tam vydělat?

V každém předchozím reportu jsem zmiňoval i moje finanční výsledky a ani letos to nevynechám.

Nemám sice úplně přesné údaje o tom, kolik jsem za ten rok práce na hotelu na Islandu vydělal, ale pro představu by to mohlo stačit.

Problém je totiž v tom, že mi přímo z výplaty strhávali peníze za ubytování, jídlo a případně i alkohol, který jsem v restauraci vypil. Příjmy, které zde tedy zmiňuji jsou už po odečtu těchto nákladů.

Náklady na bydlení byli téměř celý rok stejné a to 12 000 Kč za jídlo a ubytování. Náklady na alkohol se pak pohybovaly v rozmezí 0 – 15 000 Kč za měsíc.

 • duben 2017: 46 000 Kč
 • květen 2017: 63 000 Kč
 • červen 2017: 45 000 Kč
 • červenec 2017: 51 000 Kč
 • srpen 2017: 45 000 Kč
 • září 2017: 33 000 Kč
 • říjen 2017: 52 000 Kč
 • listopad 2017: 56 000 Kč
 • prosinec 2017: 39 000 Kč
 • leden 2018: 12 000 Kč
 • únor 2018: 53 000 Kč
 • březen 2018: 57 000 Kč
 • doplatek kvůli nedostatečné mzdě: 35 000 Kč

Celkem: 587 000 Kč

Popravdě mě samotného tenhle příjem při výpočtu překvapil, očekával jsem asi poloviční částku (vzhledem k tomu, že jsem pořád nesplatil svoje dluhy).

Tuhle sumu jsem si domů samozřejmě nepřivezl, protože jsem vše nespořil.

Věděl jsem, že nejsem na Islandu dočasně a nepřijel jsem si tam jen naspořit, proto jsem si užíval života na Islandu „naplno“.

Příjmy z podnikání

Ilustrační obrázek

Naštěstí nebyly moje příjmy ze zaměstnání ty jediné, které jsem měl.

Díky první výplatě jsem mohl zadat textaři mnohem více témat pro můj recenzní magazín a ten tak rostl rychleji a já se mu nemusel tolik věnovat.

Když jsem z Islandu odjížděl (březen 2017), vydělával mi tenhle web 3000 Kč.  V červnu už to byl téměř dvojnásobek, v srpnu trojnásobek a v říjnu dokonce čtyřnásobek.

Z online podnikání jsem tak nasbíral asi dalších 100 000 Kč na Adsense, přes Placlu a v různých affiliate systémech.

Od půjček k cestování

V předchozích letech, vlastně zhruba od mých 20 do 25 let tvořil velkou část mých příjmů profit z finančních webů a souvisejících oborů.

Po krátkém období, kdy jsem se věnoval e-shopům či prodeji drog, jsem tento obor téměř úplně opustil.

Díky práci v turismu se mi obor cestování (kterému jsem se skoro celý život vyhýbal) zalíbil a moje nynější aktivity bych chtěl směřovat tímto směrem.

Tentokrát bych už nechtěl jít cestou čistě online podnikání, ale rád bych propojil jak online, tak offline byznys.

Mým plánem je nyní vytvořit si na internetu publikum (zatím jen české) a to monetizovat ať už přes affiliate Booking.com, půjčoven aut či cestovního pojištění. Později bych chtěl nabízet služby průvodce či řidiče, který by se staral o české turisty na Islandu.

V islandském affilu se zatím moc nevyznám, ale všiml jsem si, že mnoho společností, které nabízí různé tripy po Islandu, výlety na sněžných skútrech, „horolezecké výpravy“ a mnohé další aktivity, nejsou proti spolupráci s blogery nebo s kýmkoliv, kdo jim zajistí klienty.

Na některých webech těchto firem najdete sekci affiliate, jiné by pravděpodobně stačilo jen oslovit a domluvit se s nimi.

Zatím si nejsem jistý, jak složité je vyřízení si živnostenského listu na Islandu, ale předpokládám, že pokud si nevyberu specializované zaměření, nemělo by to být komplikované.

Právě kvůli těmto plánům bych chtěl začít studovat průvodcovskou školu na Islandu, protože její dokončení je podmínkou k tomu, abyste mohli některé služby v turismu nabízet. Nebude to ovšem hned, takže mezitím se zaměřím jen na shánění turistů a získávání provizí z jejich rezervací ubytování či podobných služeb.

Podnikat nebo se nechat zaměstnat?

Jak už jsem na začátku článku zmiňoval, na Islandu jsem měl mnohem čistější hlavu a rozhodně to bylo také tím, že jsem na sebe netlačil a neustále nepřemýšlel na tím, co bych mohl ve svém podnikání zlepšit a jak vydělávat peněz.

Na druhou stranu, čím víc jsem začal do fungování hotelu i turismu vidět, tím více se mi začalo vracet podnikatelské přemýšlení a schopnost vidět možnosti a díry na trhu.

Nejsem si ovšem jistý, jestli bys se chtěl k podnikání opět vrátit na stoprocent.

Na Islandu je neustále nabídka zajímavých pozic a téměř každý týden zde najdu práci, kterou bych si chtěl zkusit dělat.

Proto bych pro mě bylo ideální najít si práci, která mě bude bavit a na kterou bych mohl zároveň napojit svoje podnikání. Něco podobného jsem měl v plánu například nedávno, když jsem vytvářel web a mikrostránky pro náš hotel, přes které jsem chtěl lákat do hotelu turisty, za které bych bral provize.

Tentokrát to nedopadlo, protože jsem propagoval nekvalitní produkt (hotel). Nové spolupráce se ovšem nebojím, myslím, že pokud se s majitelem některého hotelu domluvím, správně pochopím jeho byznys a vysvětlím mu přínos spolupráce, nebude proti.

Co bude dál?

Od 1. dubna tohoto roku jsme na hotelu, kde jsem pracoval doposud, dali (já a sestra) výpověď. Nyní se budeme přesouvat na lepší hotel, vzdálený od původního asi 20 km.

Budu tedy ve stejné oblasti, podobná pracovní pozice, jenom v hotelu, který cílí na movitější turisty. Tomu odpovídá jak kvalita, tak podmínky práce. Zde budeme mít smlouvu do října, poté se uvidí, co bude dál.

Můj plán je dostat se do Reykjavíku, kde je sice nedostatek bydlení (a tím pádem mnohem vyšší ceny za ubytko), ovšem nabídka práce je mnohem širší a rozmanitější. Pravděpodobně bych se zde rychleji naučil Islandsky a zároveň už bych mohl fungovat jako normální člověk, ne jen jako pomocná síla, která bydlí někde na farmě.

Přehledy dalších blogerů z oboru:

Články na podobné téma:

Share

15 Responses

 1. Lm napsal:

  Co znamena „doplatek kvůli nedostatečné mzdě“? :))

  • Radek Strouhal napsal:

   Tohle je na delší story, chci tomu věnovat celý článek. Ve zkratce jde o to, že jsme zjistili, že nám neplatili minimální mzdu, některé přesčasy a svátky, takže jsme to šli řešit na odbory a šéfová nám to teď musí zpětně doplácet 🙂

   • Hanka napsal:

    Ajajaj. Jsem myslela, že tam máte skvělé vztahy na hotelu s vedením. Tohle je tedy slušný podraz. 🙁 Předpokládám, že to je hlavní důvod výpovědi.

    • Radek Strouhal napsal:

     Taky jsme měli skoro po celou dobu takový pocit, ale začátkem roku jsme se začali dozvídat víc o tom, jaká jsou práva zaměstnanců a zjistili jsme tam, že šéfka se jenom tváří mile, ale ve skutečnosti plno z těch požadavků nesplňuje. O změně práce jsem přemýšlel trochu i předtím, ale po zjištění toho, že nám platili málo, neměli jsme dostatek volna a nechovali se úplně férově jsem moc neváhal a rozhodl se pro změnu 🙂

 2. Radek napsal:

  Super článek, jen mi tošku nesedí ten počáteční přístup – být odstřižen, o nic se nestarat apod. v kontrastu s tím, že se chceš odsěhovat do Reykjavíku kvůli lepší práci a fungování jako „normální člověk“. Znamená to, že zase jdeš do toho rat race zpět? 🙂

  • Radek Strouhal napsal:

   Já si popravdě taky nejsem jistý, jestli to dobrá cesta, ale stejně to budu muset zkusit, pokud chci tu školu udělat. Je ale dost možné, že tam zjistím, že mi víc vyhovuje život v odstřižení a zase půjdu někam na farmu, jen si teď nedokážu představit, že bych tak žil celý život.

 3. Marian napsal:

  Vyzerá to že si si našiel konečne nejaký smer alebo cestu, ktorou sa uberať aspoň na najbližšie obdobie. Čo celkom aj dosť závidím. Mne osobne by sa veľmi páčil nejaký online projekt o turisme a veciach spojených s cestovaním.

 4. Petr Malec napsal:

  Zajímavý report, byl jsem na Islandu 4 dny a musím říct, že tato země je opravdu neskutečná a to jsem ochutnal opravdu jen kousek této země. Každopádně se rojí poznámky, že už to tam není takové jako bývalo a příval turistu tuto poklidnou zemi pomaličku utlačuje. Jak je to vlastně ze zdravotní péči? Předpokládám, že nějaká větší nemocnice je jen v Reykjaviku.

 5. Truny napsal:

  „Po krátkém období, kdy jsem se věnoval e-shopům či prodeji drog“ 😀 zabil

 6. Adrian napsal:

  Tej príjem z AdSense to sa jednalo len o spomínaný 1 recenzný web? 🙂

 7. Lukáš napsal:

  Já byl na Islandu 14 dní a objeli jsme ho kolem dokola autem. Rozhodnutí zůstat naprosto rozumím. Ono to prostředí má neskutečný vliv na myšlení a i když jsem byl v mnoha zemích, nikde jsem si tak psychicky a duševně neodpočinul jako právě tam. Přitom s jistotou neumím říct, proč tomu tak je. Projížděli jsme záplavami, zažili ve stanu neskutečnou bouři.. zkrátka nebylo to nic klidného – jak leháro u moře. Přesto jsme po několika dnech přestali fotit, mluvit, míň řešit kraviny a všichni jsme se tak nějak víc uzavřeli do sebe a jen vnímali. Být tam rok, tak mě to asi hodně změní.

 8. Zahradník napsal:

  No vidiš, našiel si miesto a spôsob života, ktorý ti vyhovuje viac, ako médiami moderovaný „náš“ svet. Ja tiež, a stačí mi na to každé poobedie odcestovať sedem kilometrov do malej dedinky v údolí, kde si na záhrade budujem svoj svet bez médií, bez tlaku a bez toho umelého kolotoča zaujímavostí okolo nás.
  Čistá hlava je dôležitá nie len pre rozbeh ďalšieho podnikania, ale aj pre celkove zdravý život. Pretože zdravý duch robí zdravé telo.

  Tak nech Ti všetko vyjde podľa Tvojich predstáv, hoci aj na Islande.

 9. Budu držet palce, ať už se rozhodneš jakkoliv. Je fajn, že ses tam takhle etabloval. Taky bych potřeboval nějakou očistnou kůru na volný tok myšlenek. GL.

 10. Mirek napsal:

  Zajímavé shrnutí. Život tam musí být opravdu jiný a to ve všech směrech. Bydlet pomalu v pustině bez znalosti místního jazyka si pořádně nedovedu představit. Samota je fain, ale obávám se že tam bude hodně dlouhá. Vzhledem k poměrně dlouhé zimě či vůbec hnusnému počasí se člověk po většinu roku ven pořádně nepodívá. Ani se nedivím žes utratil až třetinu dostupných prostředků za chlast 🙂 Předpokládám, že díky tomu že je to severská země bude chlast drahý, ale i tak si nedovedu představit že bych v CZ utratil za chlast třetinu prostředků 🙂 Já chápu že jsi tam jel sbírat zkušenosti a plat ti taknějak asi ani tolik nešlo, ale pracovat za minimálku respektive víceméně ani za tu ne mi přijde tak trochu otrokářství. Na druhou stranu to ukazuje, že i za minimálku lze žít tak aby člověk něco ušetřil. To v CZ nehrozí, to má u mě Island v tomto plus.

 11. Libor napsal:

  To je pecka! Mám chuť vyrazit s váma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *