Shrnutí roku 2016 – jak jsem se dostal z deprese

Nikdo už s tím nepočítal, ale je to tady. I já jsem konečně sepsal shrnutí toho, co mě v roce 2016 potkalo. Někteří z vás možná očekávali, že už jsem se ufetoval, dostal jsem infarkt anebo jsem byl odhalen DEA. Žádné drama se ale nekoná. Pořád žiju stejně nudný život a dokonce jsem snad i hodnější (to je taková symbolika pro duševní rozvoj).

Začátek roku 2016: Jsem na dně.

Deprese v podnikáníAbych vám mohl popsat, jak to loni probíhalo, měl bych zmínit, co tomu předcházelo. Koncem roku 2015 jsem zažil menší stav vyhoření a podnikání mě přestalo bavit i zajímat (opravdové vyhoření to ale nebylo, je to spíš dlouhodobá nechuť makat).

Zjistil jsem, že nemám skoro žádný peníze (po šesti letech podnikání nic mo) a navíc jsem měl ještě vybraný kreditky i kontokorent, celkem 230K mínus.

Asi nikdy nezapomenu situaci, kdy jsme s našima řešili, co jako budu dělat. Docela mě to tenkrát rozsekalo, protože jsem si uvědomil, že nemůžu nic. Neměl jsem příjem, měl jsem dluhy a byl jsem závislý na rodičích. Úplně nejradši bych v tu chvíli utekl někam do pralesa, úplně se odřízl od světa.

Když jsem v prosinci 2015 konečně „zavřel“ eshop a měl klid, chtěl jsem začít znova. Jinak.

Výzvy:

 • přestat hulit
 • přestat se stýkat s místníma „gangstama“
 • najít si holku
 • dostat se z depky a postavit se na nohy
 • odjet na Island a splatit dluhy

Řekl jsem si, že přestanu intoxikovat (marihuanu), trochu se odstřihnu od místního společenství uličníků (kluci, kteří vyhulovali venku nebo v hospodě) a začnu se sebou něco dělat.

Plánoval jsem taky pracovní cestu na Island, abych se srovnal a vydělal peníze na splacení dluhů.

První dva měsíce odpovídaly plánům. Nebylo to ale jen díky mě, hned první den mého detoxu jsem na seznamce potkal fajn holku, která mě „držela“ v docela normálním režimu. Bohužel (naštěstí?) jsem zjistil, že když si s ní budu psát 6 hodin denně, nezůstane mi už moc času na real life. Tak jsme si dali pauzu (pořád trvá).

Let´s make some money!

Dva měsíce odpočinku a nezvyklých 6 hodin denně navíc a možnost zase hulit mě vrátili „do hry“.

Zatímco moje zisky (nejsou to přesné zisky, ale zhruba odpovídají) byli v lednu jen 15 000 Kč a v únoru 18 000 Kč, v březnu jsem si už vydělal 36 000 Kč.

výdělek na internetu seo

Vyrostlo to hlavně proto, že jsem oživil affily, vychytal Adsense reklamy a začal se starat o můj nejnavštěvovanější „portál“ RecenzeZdarma.cz.

Díky vyšším příjmům jsem přestal přemýšlet o cestě na Island a řekl jsem si, že to ještě naposled zkusím s byznysem tady v ČR (nakonec to nebyl tak špatný nápad, i když letos už tam asi opravdu vyrazím).

Duben byl třetím nejlepším měsícem loňského roku (z hlediska příjmů). Rozjelo se všechno, udělal jsem skoro 15K na Adsense, stejnou částku díky e-shopům a asi 20K z affiliate. Můj hrubý zisk byl tak skoro 50 000 Kč.

Konečně vydělávám

Stejně jako si pamatuju lednové a stresové rozhovory s rodiči, pamatuju si na jarní měsíce, kdy se karta obrátila (podobně, jako když se vrátil Gandalf).

Někdy v květnu jsem se vracel ze obchodní schůzky a nesl jsem si 20 000 Kč, které jsem získal prodejem dvou webů (téměř bez výdělků).

Navíc jsem měl domluvenou spolupráci (online reputation management, SEO), takže jsem mohl počítat i s dalším stálým příjmem. Situace se konečně začala zlepšovat a já se odrazil ode dna.

Někdy v té době se začali rozjíždět moje landing page web od Volsoru – o jednom takovém jsem psal v předchozím článku (Jak jsem vydělal 100 000 Kč díky čínské půjčce).

Dařila  se mi také optimalizace pro vyhledávače pro e-shop se selfie tyčemi SelfieObchod.cz, takže jsem měl hezké diverzifikované příjmy zhruba ze tří zdrojů (Adsense, Affil, e-shopy).

Když jsem zjistil, že peníze „nejsou problém“, vrátil jsem k novoročnímu „předsevzetí“. Nevzpomínám si, jak to šlo s detoxem (hulit jsem tedy nepřestal), ale úspěch jsem zaznamenal v omezení téměř všech ostatních drog.

Teď jsem na tom tak, že dávám cca 2x do měsíce pár piv, psychedelika a extáze jednou ročně. Po letech se mi taky konečně podařilo odpoutat od místních – to mi fakt dost otevřelo myšlení.

Léto 2016 – vydělávám pasivně

V létě 2016 jsem si udělal radost. Od konce června až někdy do poloviny září jsem si udělal takové menší prázdniny.

Přestal jsem budovat věci, tvořit obsah a jediné, co jsem vyřizoval, byly objednávky z e-shopů. Zbytek příjmů byl nejspíš pasiv. Touto dobou se mi nejspíš podařilo vyřešit i deprese, které se teď už skoro neobjevují.

Prodávám v obchodě

prodavač zdravá výživa

Ve volném čase jsem často pomáhal u mamky ve zdravé výživě, kde jsem si to dost užíval, což je trochu paradox.

Za ty roky u počítače jsem totiž ztratil schopnost normálně mluvit. Dost mě pak překvapilo, jak mě komunikace se zákazníky baví.

Další zvláštností (spíš pro zákazníky) pak bylo určitě to, že prodávám v obchodě.

Častěji mě totiž mohli vidět za autobusovou zastávkou, kde jsem na lavečce vážil sáčky.

(Tohle je vtip, nic takovýho jsem samozřejmě nikdy nedělal. Nikdy.)

Právě v obchodu se začala vytvářet moje budoucnost – pracoval jsem tam totiž s asi o 4 roky mladší slečnou. Určitě se ptáte, jestli něco bylo.

Ano, neodolala mi.

Začali jsme spolu chodit koncem srpna. Hned týden na to jsem vyrazil s ní a její rodinou na menší dovolenou v Itálii (do Lido di Jesolo).

Nemám tu žádné instagramové fotky z pláže, selfíčka ani pohled, takže jsem asi první bloger, kterému nemusíte nic závidět (depresivní jedinci dají lajk).

Bylo to dost super, po letech jsem byl u moře a na nic jsem nemyslel (ok, možná jsem trochu řešil zvukotěsnost našeho karavanu).

I don´t want to create MFA´s anymore…

Díky slečně a dovolené jsem se nějak dokázal dostat do stavu myšlení, ve kterém už nebylo podnikání priorita.

Začal jsem najednou přemýšlet o tom, že bych fungoval jako normální člověk. Chtěl jsem nějaký jistoty – zaměstnání, byt v Brně, víkendy spolu. Prostě krásnej stereotypní život.

Jak už možná někteří víte, z této zkušenosti jsem si „odnesl“ jen přesun do Brna. Jakmile jsem si totiž sehnal byt a měl volno, vrátil jsem opět k podnikání, trávě, energeťákům a (s dostatečným vánočním předstihem) jsem se stal opět single (vydržel jsem rekordní 3 měsíce).

Tuším, že mnoho z vás si myslí (stejně jako moje babička), že to nebyl správný krok. Že je můj život k ničemu, ta holka si to nezasloužila a že bych se nad sebou měl tak nějak celkově zamyslet…

Oponovat budu jen jedním argumentem (no, vlastně jsou dva):

 • Listopad byl bezesporu mým nejziskovějším měsícem, hrubé zisky byly rekordních 77 000 Kč.
 • A taky jsem od té doby šťastný, bez depresí, ale o tom až na konci článku.

Díky této listopadovým ziskům jsem už neměl v prosinci chuť něco budovat a tvořit. Vyřizoval jsem jen vánoční objednávky a připravoval se na zimní klid.

Jo a pak jsem byl ještě jednou v Itálii, tentokrát na 5 dnů v Římě s rodinou. Tady jsem konečně použil foťák. Z letošních cest mám tedy jednu fotku, tuhle:

vylet-v-rime

Zimní spánek

Čím dál víc věřím tomu, že cykly (jaro-léto-podzim-zima), které fungují v přírodě je dobré dodržovat. Rozhodl jsem se tedy, že v zimě se budu snažit odpočívat a čekat na jaro, na novou energii.

Kromě toho mám asi od října menší zdravotní potíže, které jsem do teď nevyřešil (snad to klapne zítra). Zimní období a tyhle potíže tak způsobily, že zhruba od prosince dělám jen to nejdůležitější a pak prostě prokrastinuju (já za to ale vůbec nemůžu :)).

Vypadá to teda asi tak, že když přijde objednávka na selfie tyčky, vyřídím to a pak mám volno. Když objednávka nepřijde…no asi je vám to jasný 🙂

Snad nikdy za celý život jsem se tak neflákal, ale neobviňuju se.

Konečně po letech vstávám a nemám už při snídani (vlastně nesnídám) stresový pocit, že nestíhám a jsem totálně ve skluzu.

Tenhle pocit je fakt dost ubíjející a snažím se vůbec tímhle způsobem nemyslet. Samozřejmě to není udržitelný stav a opět se chystám pracovat, jen ne teď.

Mnozí z vás asi poslední měsíce čekali na reporty mých příjmů, tak vám to teď vynahradím. Tady je pár čísel, jde o hrubé zisky (mám výdaje, které se mi těžko dopočítávají):

 • Zisky v lednu: 15 000 Kč
 • Zisky v únoru: 18 000 Kč
 • Zisky v březnu: 35 000 Kč (z toho 8000 Kč přes nepravidelné příjmy)
 • Zisky v dubnu: 50 000 Kč (rekordní zisk z Adsense, rozjezd e-shopů)
 • Zisky v květnu: 61 500 Kč (z toho 20 000 Kč za prodej webů)
 • Zisky v červnu: 47 000 Kč
 • Zisky v červenci: 42 000 Kč (z toho téměř 30 000 Kč „pasivně“)
 • Zisky v srpen: 33 000 Kč (z toho 2000 Kč přes nepravidelné příjmy)
 • Zisky v září: 23 000 Kč (začal jsem chodit se slečnou)
 • Zisky v říjnu: 24 500 Kč (druhá dovolená v Itálii)
 • Zisky v listopadu: 77 000 Kč (rozchod se slečnou a prodej webu – 35 000 Kč)
 • Zisky v prosinci: 18 000 Kč

Celkově jsem si spočítal zisky za rok 2016 a vyšlo mi to na 445 000 Kč.

To znamená zhruba 37 000 Kč měsíčně. Realita bude samozřejmě dost jiná, osobně tipuju cca 30 000 Kč měsíčně, i tak jsem ale spokojený.

Když jsme u celkových součtů, tady se musím pochválit. Na začátku roku jsem chtěl snížit obrat, dostat se nejlépe pod milion ročně, ale zvýšit zisky. Bohužel nemám data o ziscích za loňský rok, ale obratově jsem spadl z 1,6 milionu na zhruba 1 milion. Plán tedy nejspíš vyšel, protože loni v lednu jsem neměl téměř nic, zatímco letos bych mohl dát dohromady skoro 250 000 Kč.

Bylo loni nějaký prozření?

Když jsem si teď pročítal shrnutí roku 2015, přišlo mi to celý dost sebekritický a celkově hlubší. Rok 2016 už pro mě takový nebyl, možná proto je dnešní shrnutí tak povrchní.

Nemyslím si, ale že je potřeba se letos kritizovat tolik, jako loni. Neposunul jsem se sice tak, jak bych chtěl, ale přijal jsem to takhle.

Stále víc mě teď totiž zajímá stav vědomí a úhel pohledu. Stav vědomí je totiž podle mě obrovsky důležitá věc. Ti, kteří drogy nezkouší, mě možná budou chápat hůř (změnit si vědomí jde totiž nejsnáze drogami).

Ze své praxe ale vím, že pokud si dokážete navodit „šťastný stav vědomí“, je všechno ostatní jedno. Nezáleží, jestli máte dluhy anebo vaše podnikání šlape jako hodinky.

Nezáleží na vztazích, na politice, na tom, co si myslí okolí. Tím, že jste ve stavu, kdy cítíte jen štěstí se mění i váš úhel pohledu a věci, které jste v minulosti viděli negativně se najednou mění v pozitiva. Opravdový pocit štěstí navíc není závislý na tom, jestli se vám zrovna daří nebo ne a to je pro mě klíčové.

Bohužel se mi tento stav podařilo loni navodit jen jednou a to po užití lysohlávek. Opravdu bych každému přál zažít stejný pocit, protože pak člověk pochopí, jak jsou všechny ostatní věci pomíjivé.

Proto už si na rok 2017 ani na další roky nedávám žádné cíle ani milníky, které chci splnit. Mám jen jeden cíl, který je pro mě momentálně ten nejvyšší a to nastavit svůj stav vědomí na pocit štěstí, všechno ostatní pak bude super 🙂

Shrnutí roku 2016 od dalších blogerů (řazeno náhodně):

Články na podobné téma:

Share

20 Responses

 1. Peťo napsal:

  Konečne nejaký´report z real life skutočný, palec hore 🙂 .. Celkom som sa zasmial na tom, že tak sme dali pauzu (porad trvá) 😀 😀 🙂

  s tým stavom vedomí máš úplnou pravdu, sice čital som to všelikde pod rôznými nazvami napr. state, mindset, pohľad na život, pozitivná filozofia a podobné kecky názvy ale v podstate čistá pravda to čo píšeš a základ šťastného života

 2. Royalty napsal:

  Dočteno až do konce a s obrovskou pozorností. Krásný. Je vidět, že nacházíš rozumnější priority, než je jen honba za penězi. To se mi líbí. Hodně štěstí a ať se ti daří.

 3. Jarda napsal:

  HaHa super shrnutí! Jo a vítej v Brně!
  PS: pokud pořád holduješ intoxikacím, pak doporučuji Vibe klub 😀

 4. michal napsal:

  Kamo, diky za to, ze si! Pro me byla realita setkani s tebou v listopadu jednim z TOP veci roku.
  K tomu stavu vedomi jsem se postupne dopracoval taky a dokazu si jej navodit snad kdykoliv i bez drog (nezkousel jsem zadne), je to jen o tom mit vsechno v riti a klidne si zpivat nahlas v obchode. Obcas mi nekdo rekne, co jsem si dal, ale bohuzel jim musim rict pravdu, ze jsem si vybral, ze budu spokojeny a je to jen o volbe.
  Jsem posledni pulrok permanentne spokojeny a stastny a to i pres to, ze jsem loni mel vice penez, pracoval vic, ale ted mi to je jedno, chci byt pritomny!
  At se ti dari v cem chces a na Island jed.

 5. Ahoj napsal:

  Abys dosáhl štěstí, neměl bys přeskočit pocit sounáležitosti/ lásky, viz pyramida potřeb – > Najdi si dívku:-D
  Teď vážněji – správně, to, že nemáš ty cíle, za kterými se hnát, to je cesta k tomu štěstí.

 6. Sakra, jsem nevěděl, že patřím do klubu uličníků z Klobouků.

  K tomu úhlu pohledu: potvrzuji. IMHO stačí obklopit se pozitivními a produktivními lidmi (coworking, byť vzdálený hodinu cesty, je skvělá investice).

  Držím palce s akcemi v Brně. Kdy nějaká bude?

  • Radek Strouhal napsal:

   Ty do uličníků nepatří, jen jsem musel omezit i online komunikaci. I teď, když už si s nikým moc nepíšu pořád nestíhám odpovídat na maily a řešit je :/
   O coworkingu přemýšlím, ale jsem na to pořád socka a moc vyhulenej, abych takhle pravidelně chodil mezi lidi. Akci ale určitě připravím, jen se teď po nemoci a lenosti musím probrat, dodělat si věci co mi tu leželi a pak začnu něco chystat 🙂

 7. Kamil Staš napsal:

  Jako vždy Radku upřímné shrnutí plné inspirativního čtení. Mě vždy u Tebe zaujmou ty skoky v příjmech vnímám tě jako člověka zaměřeného na SEO a serpový traffic a tak nějak beru, že tento traffic roste pernamentně, pokud se člověk věnuje stránkám kontinuálně. Ale u tebe to lítá, chápu jsi v konkurenčních nikách, máš pauzy.

  Jinak ať je ten tvůj letošní rok ještě lepší a podívaš se na Nový Zéland atd… .

  • Radek Strouhal napsal:

   Nevím, jestli jsem to už někde nezmiňoval, ale u mě to lítá hlavně proto, že se webům věnuji hlavně tehdy, když nemám peníze. Jakmile se to rozjede, přestanu makat a starat se o obsah, takže to zase začne padat, expirují mi domény, zaviruje se mi web….Jsou ale weby, které mi běží tak nějak stabilně, tam si ale zas hraju s reklamou, tak proto to tak lítá 🙂

 8. Markéta napsal:

  Jsi fajn 🙂

 9. alex napsal:

  Asi vybočím z řady a nebudu Vám psát děkovný komentář. Odsoudit Vás by bylo moc jednoduché a spíš vypovídající o mě než o Vás, ale Váš článek jistě vede k zamyšlení. Také neustále bojuji s prokrastinací, s lehkými drogami a dalšími věcmi, ale díky tomu, že mám rodinu, syna a ženu, mám i obrovskou motivaci s tím bojovat. Mám trochu pocit, že vy ten boj vzdáváte, alespoň tak na mě zapůsobil článek, odevzdaně. Do roku 2017 Vám přeji nalézt silnou motivaci, která Vám dá sílu bojovat sám se sebou a plnit si malé denní cíle. Srát na THINK BIG, naopak, malé cíle, z jejich splnění budete mít radost a posunou Vás k těm řekněme větším např. týdením. Je to výzva, velká výzva, jste sám sobě největším nepřítelem, mám to podobně, hodně zdraví …

  • Radek Strouhal napsal:

   Reakci jsem odkládal, až jsem na ni skoro zapomněl…

   Jsem rád, že se objeví někdo, kdo do mě rýpne, i když to třeba není úplně sluníčkový 🙂 Ještě před 14 dny bych se tu ohrazoval a psal, že už jsem teď jinde, že jsem se posunul a žiju teď nový život. Bohužel, jak teď zjišťuji se změna opět nekoná a už jsem zase v tom stereotypu, jako předtím, odevzdaný affilu a drogám. Spoléhám teď jen na jednu věc – že vyjde práce na Islandu, která bude úplnou změnou a kde se prostě budu muset začít chovat nějak jinak. Teď mám ještě pár měsíců čas, takže si budu ještě užívat toho aktuálního stavu a zkusím z toho dostat maximum, co budu schopný. Uvidíme, co se mnou udělá cesta do zahraničí, zda to bude na změnu stačit 🙂

   Naprosto ale souhlasím s tím, že jsme si sami sobě svým největším nepřítelem. Vždy jsem chtěl proti něčemu „bojovat“, revoltovat…nakonec jsem ale zjistil, že jediný „boj“, který má smysl je se svojí pohodlností a egem.

 10. palo napsal:

  „stav vědomí a úhel pohledu“

  hej o tomto pocuvam od vsetkych fetakov 😀 pravda je, ze mate iba rozjebany mozog drogami a toto su prvky schizofrenie.

  sorry, niekto ti to musel povedal, myslim to v dobrom. prestan brat drogy, lebo sa to bude iba zhorsovat

 11. Simon napsal:

  Cetla jsem uz spousty clanku z blogu internetovych podnikatelu, ale neco jako tento clanek vidim prvne. Horsi je, ze to zrejme neni recese 😉

  • Radek Strouhal napsal:

   Recese to není, je to pravdivé. Asi jen nejsem typický internetový podnikatel, ale tím jsem ani nikdy být nechtěl 🙂

 12. nosi napsal:

  Dobry cteni!

 13. David napsal:

  Perfektní shrnutí, když to srovnám, mám naprosto stejný průběh:-)

 14. Martin napsal:

  Supr shrnutí. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *