Podnikáte pro peníze, nebo pro radost?

Poslední měsíc, možná dva, přemýšlím o tom, proč jsem vlastně  začal podnikat a zda v tom chci pokračovat…

Když končil poslední rok na gymplu, byl jsem přesvědčený o tom, že nikdy v životě nechci být zaměstnaný a nechci mít nikoho nad sebou.

Se zaměstnáním jsem moc zkušeností neměl, měl jsem jenom brigádu na tři měsíce ve firmě na zpracování dřeva a to mě moc nenadchlo.

Takže jsem po maturitě pokračoval v podnikání, vykašlal se na vysokou školu a zkusil to sám na sebe. Po pár měsících jsem ale zjistil, že nerostu a nevydělávám dost, tak jsem šel pracovat k Alešovi do Brna, dělat MFAčka.

Pořád jsem ale měl tu motivaci se zase osamostatnit a dělat si na svým. Věděl jsem, proč jsem po maturitě jako živnostník neuspěl a co musím změnit.

Takže jsem v práci skončil a začal jsem dělat zase sám na sebe. Tohle fungovalo asi 6 let, potom jsem „vyhořel“ a odjel na Island, kde jsem poslední rok a půl v zaměstnání.

Zaměstnání není nakonec tak špatné

Po těchhle zkušenostech už si nejsem absolutně jistý, že bych se chtěl vrátit k podnikání na sebe, nejraději bych asi kombinaci částečného úvazku a podnikání.

Trochu jsem teď odbočil od tématu, chtěl jsem se totiž dostat k tomu, jestli většina z nás podniká opravdu proto, že nás to baví, anebo nám jde jen o peníze.

Po tom, co jsem si spočítal příjmy za poslední rok a půl tady z Islandu jsem totiž zjistil, že je možná mnohem snazší ty peníze vydělat v zaměstnání.

Po tom, co jsem změnil zaměstnání a odešel z hotelu, kde nám platili málo, jsem v nové práci dostal docela slušné podmínky.

Dělám sice za islandskou minimálku, což je asi 300 Kč hrubého, ovšem platí nám všechny přesčasy, víkendy a svátky a tam ty peníze naskáčou.

Navíc platím asi o čtvrtinu míň za ubytování a stravu, takže mi strhávali za obě tyto služby jen 9000 Kč (teď mimo sezónu dokonce neplatím nic).

V průměru mám tedy 60 000 Kč měsíčně, po odečtení všech daní, pojištění, ubytování a jídla.

Takový příjem jsem měl při podnikání v Česku opravdu jen několik měsíců (což může říct hodně o mojí neschopnosti) a vím, že to rozhodně nebylo tak snadné, jako vydělat ty peníze tady.

Proto si teď často pokládám otázku. Stálo mi to podnikání se všemi administrativními povinnostmi, stresem, nikdy nekončící pracovní dobou a izolací, opravdu za to?

Kdybych měl tyhle zkušenosti před pár lety a chtěl začít podnikat v Česku, asi bych neváhal a vycestoval. Ne proto, abych vydělával peníze tady, ale abych získal peníze do začátku.

Nevím, jak to měli ostatní, ale moje jediná investice při začátcích podnikání bylo 200 Kč, které jsem musel vložit na bankovní účet, abych ho mohl založit. Potom jsem prodal svůj první katalog, vydělal 3000 Kč, za to koupil hosting, udělal síť MFA, začal vydělávat na Adsense a pak jsem to prodal asi za 70 000 Kč.

Nikdy jsem ale neměl úspory ani stabilní příjem, ze kterého bych mohl investovat, takže jsem fungoval s financemi téměř pořád na hraně.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Report příjmů za květen 2016

Kdybych si tehdy počkal rok nebo dva a vydělal pár set tisíc korun, mohl jsem podnikat v klidu, zaměřit se na jeden dlouhodobý projekt a urychlit si růst investicemi.

Místo toho jsem hledal nejrychlejší způsoby výdělku, abych měl na životní náklady a nikdy jsem se nemohl pořádně soustředit na jeden velký projekt.

Jak dlouho jste ochotni čekat na milion korun?

Dva dny na zpět jsem dostal výplatu za listopad a tímto příjmem jsem se dostal na svůj první milion vydělaný na Islandu.

Je to po odečtení nákladů na ubytování, stravu i po zdanění. Kdybych dokázal šetřit, mohl jsem se dnes do Česka vrátit s milionem na účtu, protože pokud pracujete na hotelu, nepotřebujete utrácet za nic dalšího.

Stejné peníze může vydělat kdokoliv, komu se podaří sehnat si dobrou práci, nebát se přesčasů a vydržet.

A to mě přivádí k otázce, kolik z nás by asi dalo přednost mít tenhle jistý příjem výměnou za to, že přestanete nebo omezíte svoje podnikání.

Jakou cestu byste zvolili vy, je pro vás podnikání důležitější než peníze?

 

 

 

14 komentářů

 1. Wladass 29.11.2018
  • Radek Strouhal 29.11.2018
 2. Kamil Staš 29.11.2018
 3. Rob 29.11.2018
  • Radek Strouhal 29.11.2018
 4. Marek 29.11.2018
 5. Mirek 30.11.2018
 6. Tom 30.11.2018
 7. Diginomad 30.11.2018
 8. Rumburk 30.11.2018
 9. Míša 2.12.2018
 10. Alex 4.12.2018
 11. Markus 4.12.2018
  • M. 8.12.2018

Přidej komentář