I špatné rozhodnutí je rozhodnutí

rozhodnutíNevím jak je tomu u ostatních freelancerů, ale já musím docela často dělat rozhodnutí. Rozhodnutí, u který si nejsem na 100% jistý, že jsou správná, přinesou efektivitu nebo peníze.

Často je potřeba se rozhodnout, jestli zvolit špatnou variantu anebo ještě horší, ale někdy to prostě jinak nejde.

Co je pro mě ale důležité? To, že to rozhodnutí udělám rychle a co nejlépe – ale hlavně se rozhodnu.

Setkávám se dost často s tím (hlavně když se něco řeší ve více lidech),  že se nemůžeme jako tým/skupina dohodnout a právě hledáním toho nejlepšího řešení a rozhodování o tom, jaké řešení to vlastně je, nás dokáže pěkne zaseknout a vzdálit tomu skutečnému problému.

Stejné je to ale i často u lidí, kteří fungují samostatně a mají řešit svoje problémy, ať už osobní nebo pracovní. Plno lidí, místo toho, aby vzali zodpovědnost na sebe a rozhodli, stále hledá nějaký únik, lepší řešení a hlavně nějakou pohodlnou variantu, kdy nebudou nic riskovat a jejich rozhodnutí tak vlastně nebude mít takový význam (hlavně v případě neúspěchu).

Myslím si, že tím, že rozhodnutí dělám sám a zbytečně moc se s rozhodováním nezdržuju, můžu postupovat mnohem rychleji a hlavně se můžu naučit mnohem víc. Zjistím totiž postupem času, jaká rozhodnutí byla ta správná, proč a jak se vyhýbat těm nesprávným.

Příkladem může být moje aktuální bydlení.

 • Nebylo to možná na první pohled dobré rozhodnutí, bydlím sám v několikapokojovém domě.
 • Musím platit vysoké nájemné, i když ty prostory zatím nevyužiju.

Ale rozhodl jsem se pro tuto variantu, protože mám rád svobodu a možnost podnikání v domě i offline způsobem (třeba jako second hand) mě láká a motivuje k práci víc, než kdybych bydlel v nějaké garsonce a dělal čistě MFAčka.

Z hlediska financí to nebylo správné rozhodnutí a výdaje se mi kvůli tomu značně zvýšili, ale právě díky tomu tlaku dokážu pracovat lépe a mám tak nějaký cíl (offline podnikání), který si chci splnit.

Je proto štěstí, že se můžu o svém bydlišti a místě podnikání rozhodnout sám, protože pro ostatní není tohle rozhodnutí určitě tak zajímavé, jako z mého pohledu. Kdoví, třeba tu nakonec rozjedu ještě zajímavější byznys, než který bych mohl dělat přes internet někde z kanceláře 🙂

Články na podobné téma:

Share

6 Responses

 1. Kamil Staš napsal:

  Někdy je to s rozhodováním dosti těžké. Nikdy se nám totiž nepovede zjistit jak by jsme na tom byli, kdyby jsme zůstali třeba u původní myšlenky. Proto třeba moc nedávam na názory jednoho člověka na nějaký druh výrobku. Samozřejmě vemu v podtaz jeho zkušenosti, ale hláška stylu Nokia je o ničem protože kdysi jsem měl Nokii tlačitkovou a dnes mám Smasunga a ten je dobrý není moc relevantní, protože za tu dobu co Nokii nemá se i ona firma posunula dál. Málokdo z nás má zkušenosti s vícero výrobky a služby v jednom čase. To tak maximálně prodavači, kde se jim vrací reklamace a i zkušenosti prodejců. A tak to je i v lidském chováni. Třeba tvé rozhodnutí s větším bytem, zní to pěkně. Jenže je otázka zda peníze ušetřené za nájem by jsi nemohl investovat do něčeho co ti v budoucnu přinese ještě větší svobodu. Protože s přibývajicím věkem, rodinou té svobody bude právě ubývat.

 2. Andre napsal:

  Děláš to dobře. Někde jsem to také četl, že je lepší špatné rozhodnutí, než žádné. Musíš jít stále kupředu, stejně tak lepší prodávat se ztrátou, než vůbec.

 3. Michal napsal:

  Souhlas, skvělej článek. Taky jsem vždycky rád za jakékoliv rozhodnutí, které mohu sám a svobodně učinit. Kdybychom se my – freelanceři – nemohli a neuměli rozhodnout, tak doteď sedíme v kanclu a makáme pro nějakého nenažrance, který si jezdí v nejnovější Audi, za 12k čistýho. Vytrvej!

 4. Igor napsal:

  Ono je lepší bydlet sám ve vícepokojovém domě, než v garsonce se třemi dalšími lidmi. A tlak který tě nutí vydělat víc na nájem ti zabrání stagnovat a zlenivět.

 5. Martin napsal:

  Skvělý článek a musím říct, že ti tento přístup závidím. Nemyslím si, že mám problém se rozhodovat nebo že bych svá rozhodnutí nějak moc oddaloval. Spíš bojuji s tím, abych tento postup měl intuitivně vžitý.
  Jak už bylo v komentářích dříve „lepší špatné rozhodnutí než žádné rozhodnutí“ já přidávám: „I pád je pohyb kupředu“. Díky za pěkný článek.

 6. Kerel napsal:

  Lepší trpět za své rozhodnutí, než za někoho jiného 🙂 Vždycky je lepší podnikat, ach ta svoboda!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *