Zaměřit se na jeden nebo víc projektů?

vyber-priorityO víkendu se na Twitteru objevil dotaz z affiliate fóra Affilo.cz, kde si většinou pročítám všechny komentáře, protože se tam objevuje plno různých názorů a člověk tak může vidět věci i z jiného pohledu.

Dotaz zněl zhruba tak, jak dělíme svůj čas mezi různými projekty (počítá se s tím, že nikdo se nezaměřuje jen na jednu prioritu).

Zároveň jsem dnes poslouchal videa Michala Hardyna a v jednom z nich Michal mluvil o tom, jestli je pro něj lepší zaměřit focus jen na jednu věc, nebo „se tříští“ do více věcí zároveň. Tak mě napadlo, že na tohle téma napíšu i svůj článek, protože něco podobného zrovna řeším (tedy řeším to celý život, ale teď jsou trochu změny).

Většina „velkých“ lidí v oboru (aspoň co si tak vzpomínám) zastává názor, že je lepší mít focus na jeden projekt a ten dotáhnout do konce, netříštit síly.

Já tenhle názor zastávám taky, ovšem že by to tak bylo i v praxi se říct nedá. Právě tohle může být docela podstatným důvodem proto, že nejsem nijak extra úspěšný a to nejen tak, že bych měl známý projekt, který by byl fakt pecka, ale i z hlediska příjmů (teď je to opravdu slabé).

Když tu jen tak načrtnu, co bych chtěl teď trochu dotáhnout do konce, tak je toho spousta:

Pokud jste četli můj článek o „vyhoření“ v roce 2015, už teď možná líp chápete, jaký vliv mělo to, že jsem se nezaměřil na jednu věc a chtěl toho udělat tolik. Je to prostě šílený a nedá se to, obzvlášť ve jednom člověku (ani 2-3 částeční externisté by mě z toho asi nevytáhli).

Rozhodl jsem se, že focus zúžím. Na jeden projekt to nezvládnu, protože mě toho baví víc a střídáním projektů mě tak tak práce nenudí a užívám si to pořád.

focus-na-projektAle stahuju to teď zhruba na 2 – 4 hlavní obory a vypadá to, že žolíka získali recenze, eshopy, půjčky a postupně bych tam ještě doplnil web o výdělku na internetu, zatím asi jen tak psaním po večerech, podobně jako tady.

NEPŘEHLÉDNĚTE  Peace a love ve Zlíně

Tenhle přístup jedu asi týden a pořád to ještě nemám vyladěné, ale čím dál víc vidím, že to pomáhá. Mám teď o webech trochu lepší představu, kterou zkouším aplikovat v praxi.

Jedu tím stylem, že se zaměřím na jeden web a dotahuji to do fáze, kdy to splní moji představu řekněme na 90%.

Myslel jsem si, že se dostanu do „cíle webu“ třeba za den (když půjdu spát později), ale ukazuje se, že jsem to podcenil a často to trvá několik dnů (a to už vlastně jen ladím stávající projekty).

Pokud bych tedy nezvolil metodu krátkodobého focusu, zůstalo by mi (jako v minulosti) plno nerozdělaných projektů s minimální nebo žádnou návštěvností.

Napadá mě teď taková metafora (vlastně spíš metonymie).

Je to, jako bych chtěl vyrazit někam na cestu. Rád bych tam jel například na skejtu, na kole, na motorce i autem. Každý den bych zamakal na jednom dopravním prostředku.

V pondělí bych třeba dělal desku na skejt, v úterý pak skládal kostru na kolo, další den chystal díly na motorku a pak chystal plány na sestavení auta.

Tímhle postupem bych na cestu vyrazil někdy hoodně za dlouho, kdoví jestli bych vůbec tak dlouho vydržel.

Mohl bych to ale udělat jinak (můj aktuální přístup k podnikání).

 1. Několik dnů v kuse makat na skejtu, složit ho a vyrazit. Něco bych se při tom naučil a zjistil, že do kopce musím jít pěšky, takže bych začal makat na kole. Měl bych už nějaké technické znalosti (díky tvorbě skejtu) a tak bych věděl, na co si dávat pozor.
 2. Po výletu na kole bych zjistil, že mě tenhle typ cestování unavuje a chci něco s motorem. Sestavení motorky by zas bylo o něco snazší, protože už by vlastně stačilo „jen přidat motor“, uměl bych složit kostru, převody atd.
 3. Jízdou na motorce bych ale třeba zjistil, že nemám rád, když na mě při cestování prší, tak bych zkusil auto…(tímhle stylem by dalo pokračovat až k sestavení raketoplánu)

Věřím, že jste pochopili, jak to myslím. Soustředění se na jeden (třeba menší) úkol a jeho dotažení má výhodu jak v tom, že vám něco rychleji běží, tak i v tom, že se učíte postupně a neberete si břemena, na která hned na začátku nemáte (proto jsem třeba vrátil Zefstyle.cz z lifestylového e-shopu k tomu, že prodávám zas primárně skejty).

Tahle cesta se mi teď líbí víc a myslím, že se mi osvědčí i v dlouhodobém měřítku, pokud to tedy udržím a nezačnu zase dohromady spouštět a dokončovat příliš mnoho (často úplně netématických) projektů 🙂

NEPŘEHLÉDNĚTE  Jak porazit SEO konzultanta? - díl II.

18 komentářů

 1. vojta 24.1.2016
  • Radek 24.1.2016
   • vojta 25.1.2016
    • Radek 25.1.2016
 2. Lukáš 24.1.2016
 3. joe 24.1.2016
 4. Beňo 24.1.2016
 5. Michal 24.1.2016
 6. Kamil Staš 25.1.2016
  • Radek 25.1.2016
 7. Michal 25.1.2016
 8. Jan Profík 26.1.2016
 9. LukasP 29.1.2016
 10. Markéta 31.1.2016
 11. Radek 31.1.2016
 12. Patrik 3.2.2016
 13. Patrik 7.4.2016
 14. Nelžu.cz 29.11.2018

Přidej komentář