Jaký byl můj rok 2021

Už je to půl roku od té doby, co jsem vydal poslední článek a protože je začátek roku ideální k bilancování toho předchozí, překonal jsem svoji lenost a rozhodl se, že o sobě dám alespoň trochu vědět a napíšu, co je u mě nového (snad to ještě někdo bude číst).

Už loni u mě proběhlo pár změn a i přesto, že jsem na weby pořád nezanevřel, trávím většinu svého času jinak. I přesto, že se toho u mě změnilo nejvíc v pracovní části života, rozhodl jsem se rozdělit článek do několika témat.

Reykjavík, město kde poslední 2 roky žiju

To co asi všechny čtenáře zajímá nejvíce (protože jsme na blogu o SEO) předpokládám jsou moje úspěchy a neúspěchy s weby.

Weby a online aktivity

Moje portfolio webů se od minulých článků moc nezměnilo. Pořád se držím témat ohledně cestování na Islandu a kromě jednoho českého a dvou webů v angličtině jsem přikoupil několik dalších tematických domén pro nové weby v angličtině.

Jako vždy jsem si taky na sebe nachystal problém se štěpením koncentrace a i přesto, že se teď chci prioritně věnovat jednomu hlavní webu v angličtině, mysl už mě zase nahlodává.

Web o Islandu v češtině

island-bez-cestovky

Z hlediska SEO se nejlépe daří mému blogu o Islandu v češtině na adrese IslandBezCestovky.cz. Na webu je teď jen 24 článků, ale většina se drží na první straně v SERP a poslední měsíc díky tomu skoro dvojnásobně vzrostla návštěvnost.

Vypadá to tak, že by web mohl mít kolem 100 lidí denně, kteří se zajímá o výlety po Islandu a mám pár nápadů, jak by se to dalo monetizovat tak, aby web konečně začal vydělávat alespoň pár tisíc měsíčně.

Bohužel to je moc málo vzhledem k životním nákladům na Islandu, takže to z hlediska financí nedává smysl.
Jediný důvod, proč se tak k webu občas vracím je to, že bych ho rád měl „dokončený“ podle mých představ a udělal z toho hodnotného průvodce pro lidi, kteří se chtějí vydat na Island bez cestovky.

Web o Islandu v angličtině

gonow-is

Podobný koncept měla mít i anglická varianta na adrese Gonow.is, ale jak jsem zjistil, konkurence v anglickém SERPu je úplně na jiné úrovni a tak jsem musel několik měnit svoji představu toho, jak web postavit a jak by měl nakonec vypadat.

Momentální idea je taková, že web naplním články pro méně hledaná klíčová slova, na které skoro nikdo necílí. Jakmile Google uvidí, že píšu o Islandu a moje články se dostávájí v SERP nahoru, začnu cílit na více konkureční keywordy, nakupovat a měnit odkazy a nové články podporovat odkazy ze stávajících článků, které už vyzrály a mají nějakou autoritu.

Původní myšlenka, že web bude především katalog míst a firem (restaurace, hotely), které navštívit a využít, se změnila, protože tohle prostě není to, co lidí hledají a co mi přivede tu hlavní návštěvnost, která se bude snadno monetizovat affilem (pronájmy aut, prodej výletů,…).

Poslední dva roky jsem denně četl příběhy a „studie“ zahraničních blogerů, kteří rozjížděli svoje blogy téměř od nuly a jen psaním dlouhého a kvalitního obsahu (stovky článků o tisících slov) si postavili blogy, které vydělávají stovky až desítky tisíc korun.

I když v jejich případě byla monetizace především Amazon affiliate a Adsense/Ezoic, myslím, že v mém případě by to mělo fungovat podobně.

Podle prvních statistik, které sleduji po vydání článků psaných novou metodou, to vypadá, že by to mohlo fungovat. Nic zatím nemonetizuji, blogy jedou bez reklam, ale návštěvnost se pohnula směrem nahoru.

Jeden ze čtyř článků, které jsem napsal asi 3 týdny nazpět se dostal na první stranu v SERP a začal hned pár dnů po indexaci přivádět návštěvníky. Ostatní 3 se sice neumístily tak dobře, ale jsou asi na 3.-4. straně, s čím půjde ještě něco udělat (lépe optimalizovat nadpisy, rozmístění klíč. slov, interní a externí odkazy, lepší fotky…).

Pokud by někoho zajímalo, jaká je moje metoda, probíhá to asi takhle:

  • Udělal jsem si seznam asi 200 klíčových slov podle Keyword golden ratio (klíčová slova na které není v indexu Googlu příliš mnoho článků, ale mají nějakou hledanost)
    Podle těchto klíč. slov jsem vytvořil prázdné články a nechal je indexovat Googlem (nevhodná metoda pro zaběhlé weby)
  • Google Search Console mi pro články začala ukazovat data a já jsem tak mohl vidět, jestli se některé z článků umístili lépe než na 80. a horší pozici
    V konzoli se taky objevila související klíčová slova, která bych přes ruční analýzu kws třeba přehlédl nebo vůbec neobjevil
  • Po ručním zkontrolování konkurence v SERP (zkoumám hlavně délku a kvalitu článku a potom DA – domain authority) jsem si vybral klíčová slova, která se i s prázdnými články umisťovala ne tak špatně a v SERP se na první straně objevovali weby s Domain Authority pod 30.
  • Pak už následuje jen ta nejtěžší část, napsat článek o délce mimálně 1000 slov (mám i dvojnásobně dlouhý článek), přidat kvalitní fotky, vnitřně prolinkovat a čekat na indexaci
  • Každý nově publikovaný článek mi do konzole přinese nová klíčová slova, díky kterým se můžu inspirovat a hledat příležitosti pro další články.

Kromě této metody mi taky docela fungují cestovatelské FB skupiny. Jsem v několika skupinách pro cestovatele po Islandu a denně tak vidím, o čem se tam diskutuje, co lidi zajímá a můžu se inspirovat pro další články, které bych analýzou klíč. slov neobjevil.

Co se týče linkbuildingu, v tomhle teď nedělám vůbec nic. Nechal jsem expirovat domény, které jsem měl odchycené za účelem vystavění podpůrné sítě PBN (viz Cesta k zahraničímu webu – Tvořím PBN).

Private blog network je pro mě moc nákladná (časově a asi i finančně) metoda a já si radši našetřím a koupím si guestpost nebo odkaz na webu, o který se pak nemusím další roky starat.

Co chystám do budoucna?

Zaměstnání a život mimo internet

Za celý rok 2020 se moje weby skoro vůbec neposunuly, i když podle všech by mohl být covid tou ideální situací.

Můj ale život naštěstí tahle pandemie vlastně nezasáhla.

Přesně v době, kdy se na Island covid dostal a začali ho tu brát vážně jsem dal výpověď v restauraci u letiště v Keflavíku, kde jsem pracoval od té doby, co mě přestala bavit práce na venkovském hotelu pro bohaté rybáře.

První dva týdny po mé výpovědi začala přesně ta doba, kdy se tady všechno zavřelo, turisté necestovali a vlastně celý turistický sektor se tu zastavil.

Já jsem ale díky jednomu kontaktu získal možnost nastoupit v práci v úplně jiném odvětví, ve stavebnictví. Dostal jsem se na pozici klempíře, na dílnu, kde se vyrábí (hlavně) hliníkové produkty, obložení oken, střech a podobně.

Moje první práce „rukama“

Naučil jsem se pracovat s ohýbací mašinou, která plechy vytvaruje do potřebného výrobku. Během času jsem se naučil i další práce, hlavně se železem (sprejování, řezání, vrtání, základy svařování), což zpětně vidím pozitivně ale v daný moment jsem moc rád neměl, protože nesnáším dělat věci, kterým plně nerozumím.

Důvodem pro to, že jsem na weby neměl v tomto období čas bylo to, že jsem se levně dostal k dalšímu autu, na kterém jsem se učil, jak auta opravovat.

moje-druhe-auto

Nissan Double Cab 2.4, bensín, 124 koní, 4×4

Trávil jsem tak hodně času ve všední dny i o víkendech tak, že jsem ležel pod autem a učil se, jak auta fungují. Stálo mě to sice spoustu hodin, ale beru to jako takovou noční školu a teď mám alespoň základní kurz automechanika.

Po roce a půl, kdy sezónu covidu nahradila sezóna turistická jsem dal ale opět výpověď a odjel si odpočinout od městského života na 4 měsíce zase na jeden z hotelů, pracovat jako číšník, recepční, uklízečka, všechno co bylo potřeba.

Třetí hotel, kde jsem v létě pracoval a třetí auto, které jsem v r. 2021 vlastnil

Loni v prosinci jsem se vrátil do Reykjavíku a než jsem se stihl začít poohlédnout po novém zaměstnání, dostal jsem nabídku od konkurenční klempířské firmy, kde nabídli lepší podmínky i plat, takže jsem nastoupil jako hlavní (a jediný :D) klempíř, který pracuje s mašinami na dílně. Tohle je pro mě jasným důkazem toho, že školy prostě často nejsou potřeba, důležitá je praxe a kontakty.

Zdraví a životní styl

V minulosti jsem tohle téma na blog nikdy nedával, snad kromě mých mnohaletých experimentů s drogami (viz Drogy a podnikání). U ostatních blogerů jsem ale zahlédl, se tohle docela řeší, tak k tomu taky něco napíšu, protože moje zkušenosti jsou imho z opačné strany.

Jsem asi jediný, kdo se nesnaží posunout svoji váhu směrem dolů, ale naopak. Jedním z důvodů je rozhodně to, že jsem ektomorf a vždycky jsem byl hubený, ale nemalým důvodem je podle mě i to, jak se stravuji.

Od té doby, co jsem začal pracovat na Islandu jsem začal jíst mnohem méně (pracovní vytížení na hotelech to prostě často neumožňuje) a dopracoval jsem to až do fáze „přerušovaného půstu“.

Většinu dní v roce 2020 jsem se stravoval jen jednou nebo dvakrát denně – první jídlo bylo oběd a další večeře někdy mezi pátou až desátou večer, někdy vůbec žádná večeře.

I když jsem býval často hladový, překvapivě jsem si na to docela zvyknul a i při vyšším výdeji energie jsem si držel pořád stejnou váhu a nehubnul.

Snažil jsem tuhle dietu držet nízkosacharidou, ne úplně keto, ale pravidlem bylo nejíst jídla, která jsou z většiny jen sacharidy.

Tuhle dietu se snažím udržovat i teď (vlastně musím, 6 let pití energeťáků mi asi způsobilo cukrovku) a i když už jím 5-6x denně, přijde mi to jako ideální dlouhodobá dieta, která mi asi zůstane do konce života.

Protože mi ale moje váha (65 kg) přijde až moc nízká a sledování fitness videí na youtube mě namotivovalo, rozhodl jsem se opět začít trochu cvičit s domácím vybavením a vyzkoušet si, co jde zvládnout bez posilovny a profesionálních rad.

Jak už to u nás blogerů bývá, samozřejmě jsem si k tomu hned založil blog, abych mohl svoje úspěchy monitorovat, ale bohužel jsem ještě neměl čas na doméně http://myjourneytogainweight.com/ něco rozjet, takže si jen odkážu abych Google připravil na to, že tam bude něco o cvičení a přibírání svalů.

Tím bych to dnes asi ukončil, už teď je článek mnohem delší než bych chtěl. Rád bych pokračoval v reportování progresu ať na už na českém nebo anglickém webu, ale už teď jen těžko stíhám po práci tvořit obsah pro hlavní, takže na blogování asi už čas nebude. Pokud by ale někoho něco zajímalo, ptejte se v komentářích a já se budu snažit odpověďět na všechno tak nejlépe, jak dokážu 🙂

Bilancování ostatních blogerů:

Články na podobné téma:

Share

5 Responses

  1. Alda napsal:

    Tak hodně štěstí do nového roku 🙂

  2. Truny napsal:

    Díky za článek. Ať se daří!

  3. Monkey napsal:

    Super, že to tady ještě úplně neumřelo. Těším se na další posty Radku!

  4. Eda napsal:

    Ahoj Radku, díky za super článek a mám dotaz. Mohl by jsi uveřejnit nějaké své oblíbené zahraniční blogery, kteří začínali od nuly a je zajímavé je sledovat? Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *