Pravidelní čtenáři už vědí, že jsem byl minulý víkend na dalším srazu Markeťáků ve Žďáře nad Sázavou, kde tentokrát přednášel Vláďa Musílek o WordPressu.
Popravdě se mi zpočátku na sraz úplně nechtělo, protože teď nerad zbytečně utrácím, pokud to není nutné a čekal jsem, že to bude jen o základech WordPressu a moc se tam toho nedozvím. Jak to nakonec dopadlo?
Podle přihlášených účastníků nás mělo být asi 20, nakonec všichni nedorazili, ale i tak se nás tam sešlo dost (z blogerů si vzpomínám jen na Rubena). Někteří z nás asi WordPress nepoužívali tak aktivně jako já, takže pro ně měla přednáška určitě velký přínos. Nečekal jsem ovšem, že si toho zapíšu tolik i já.
Mě osobně zaujal především seznam pluginů, které Vláďa doporučoval. Část z nich jsem znal, ale o mnohých jsem netušil a hned po příjezdu jsem je začal nahazovat na svoje weby. Příkladem je třeba Next Level Cache nebo BJ Lazy load.
Jak možná někteří víte, Vláďa dost rozumí nejen WordPressu ale také Woocommerce, což je plugin, který udělá z WordPressu e-shop. Právě tohle využívám i já a tak jsem měl několik otázek.
Vláďa mi dal v tomhle dost cenných rad, za které by si nějaký konzultant vzal určitě nemalou částku. Přitom v Česku snad ani není větší specialista, takže který by takhle radil, takže to pro mě byla jedinečná šance jak získat cenné info zdarma.
Změny jsem hned začal aplikovat při stavbě nového e-shopu a ukázalo se to jako správná volba. Web nyní běhá velmi rychle a to ho mám jen na sdíleném Wedos hostingu.
Určitě jsou tam ještě nějaké mezery, ale Vláďa mi ukázal styl myšlení, takže už vím, na co si dávat pozor a co může dělat problémy.
Za mě tedy určitě jeden z nejlepších srazů, co jsem zatím zažil. Navíc se tam sešla super parta, poznal jsem nové lidi a o to víc si uvědomuju, že v takové skupině lidí je mi mnohem lépe než u nás na vesnici v hospodě 🙂
Pokud máte, podobně jako já, e-shop na Woocommerce, pak bych doporučil zainvestovat do školení Jak zrychlit WordPress pod 1 sekundu, případně do některého z pluginů, které Vláďa prodává u sebe na Toret.
Podle mě jsou částky za pluginy opravdu nízké a v oboru ecommerce se vám peníze rychle vrátí, pokud to myslíte alespoň trochu vážně.
U Wedosu bacha na aliasový systém. Smradi tam mají 128 MB sdílenou RAM (!!!), což ti v případě náročnějších pluginů může sestřelit už prvních pár set návštěv za den. Tuplem pokud těch webů běží víc na jednom multihostingu. Osobně mám náročnější weby na Blueboardu, kde sice je „jen“ 256 MB, ale pro každý (!) web na multihostingu. Jedna appka žere trochu víc, bez řečí a bez příplatku navýšili na 512 MB. Tohle je to, kde ti Wedos nevyjde vstříc, bohužel. Cena je srovnatelná, výkon nikoliv. Už jsem to řešil u několika zákazníků, jsou s tím problémy. PS: Taky hostuju asi 5 webů u Wedosu, aby to nebylo že pomlouvám.
Tak on „multihosting“ ve stylu aliasů není zrovna vhodná verze. Napadnou ti jeden web, kde máš nějakou chybu a už máš napadené všechny. To je jeden z největších problémů této služby.
Souhlasím, ale stejně Wedos využívám pro většinu webů. Naštěstí na tom mám jen MFAčka, kde je pár desítek, max. stovek lidí denně a mám to maximálně jednoduché, takže se to moc nepřeťěžuje. Ale jakmile začne projekt růst, tak už to hážu na samostatné hostingy, takže už jsem zažil období, kdy jsem měl jeden multihost skoro pořád s výpadky a i zavirované weby jsem zažil, vlastně 2/3 multihostingů teď zavirované mám, naštěstí vir nic viditelného zatím nedělá.
Wedos má 128 MB na jedno PHP vlákno (zjednodušeně na návštěvníka/robota), celkem je vláken 5. Když nestíhá, tak jdou uživatelé do fronty. Dosud jsem se u WordPress nesetkal, že by 128 MB nestačilo (výjimkou je import dat, ale to se řeší jinak). Technicky je tedy jedno kolik máš na aliasech webů, záleží jestli stíhají PHP vlákna odbavovat dotazy.
Btw. WordPress oficiálně doporučuje 32 MB, které by měli stačit.
Vida, díky za upřesnění. 128 MB shodíš celkem snadno v několika případech – crony, cache, zabezpečovací pluginy, resizery a optimalizátory obrázků… WP je docela náročná mrcha a uživatelé jsou často mastiči ala „nasypu to do wordu“.
Myslím si, že asi Vláďa nedoporučoval plugin České komentáře, není moc známý, ale usnadní práci se správným skloňováním počtu komentářů. Ona je totiž čeština trochu jiná než angličtina 🙂 .
Často tedy dochází k tomu, že se na webu najde text 3 komentářů nebo i 6 komentáře.
Plugin lze i využít pro překlad části, která se týká komentářů. Lze vložit vlastní řetězce. Administrace je jednoduchá a přehledná.
Po aktivaci pluginu ani není nutné něco nastavovat. Na rychlost webu nemá vliv a díky Davidovi Biňovci je i bez programátorských chyb.
Tenhle nedoporučoval, díky za tip. Já to většinou řeším tak, že místo komentáře napíšu „Diskuze (x)“ kde x je počet komentářů – nemusím pak rozlišovat, jestli je jich 0,1,2 nebo 5. Ale poslední dobou mi to nějak nejde, nove šablony si tahají český překlad přímo odněkud z WordPressu a tam už mám docela problém to dohledávat 🙁
O tom jak vyřešit problém s českými komentáři jsem psal na svém blogu a také jsem v článku zmiňoval jako jednu možnost plugin České komentáře. Článek si můžete přečíst zde http://www.servistl.cz/blog/tip-na-wordpress-plugin-c-5-jak-na-ceske-komentare/