Míň času, větší efektivita

Jak jste si asi všimli, moc tady poslední dobou nepíšu a neobjevují se ani reporty o MFA. Důvodem je to, že mě tady ta práce (sypání nesmyslných textů pro MFA, propagace půjčkových affilwebů,…) přestala bavit a uvědomil jsem si, že mě to vůbec nenaplňuje, právě naopak.

Vykašlal jsem se proto na hon za penězi, i když pořád samozřejmě musím vydělávat. Tlačit to ale tímhle způsobem dál nemá smysl, to bych taky nemusel zvládnout.

Za posledních 14 dnů jsem byl na internetu pracovně sotva 10 hodin, už nesleduju zisky, návštěvnost a konverze, ale nechávám to ať to samo funguje a radši jdu dělat něco ven, pokecat s lidmi anebo manuálně pracovat. Zatím weby fungují, takže u toho docela zůstanu a nevrátím se ke kofeinomarihuanovým dnům 🙂

Včera mi ale přišla objednávka na publikaci nějakých PR článků s tím, že texty mám i sepsat. Práci jsem přijal, nešlo o úplně nudná témata a je fakt, že nový obsah webům prospěje. Slíbil jsem, že zadání zpracuji do dnešního večera, celý den na to musí stačit.

Jaké bylo ale moje překvapení (dost negativní), když jsem ráno vstal a zjistil, že u nás nejde elektřina (takže router neposílá „internet“).

Něco tady teď opravují a tak už třetí den (ne po sobě jdoucí) se nepřipojím až do odpoledne. Normálně by to sice nebyl problém, ale dnes jsem zároveň musel k doktorovi a taky jsem si chtěl jít navečer kopnout fotbal. Kvůli tomu se tak možnost práce omezila a na zpracování objednávky jsem měl odpoledne ani ne 2 hodiny, během nichž jsem měl zpracovat 4 články na téma, které jsem si musel trochu nastudovat.

Normálně bych za 2 hodiny napsal asi jeden článek, 20x zkontroloval Twitter, pustil si blbost na Youtube, odepsal na 2 maily, prohlédl nové fotky nějakých kamarádek…

Dneska na to ale prostě nebyl čas a tak jsem otevřel OpenOffice, Google a zadání objednávky. Pustil jsem se do toho a makal. Přiznávám, že kvalita článků nakonec není taková, jak jsem si to představoval, ale přeci jenom nejsem expert na investice a tak jsem to sepsal tak jak to zvládám.

Samotného mě překvapilo, že jsem zvládl sepsat 4 NS během asi hodiny a půl a to i bez překopání kofeinem. Věděl jsem, že kvůli slibu musím práci prostě dodělat a právě tím se můj výkon zvýšil opravdu značně.

Důvodem efektivity je právě kratší pracovní doba, takže si člověk (nebo aspoň já) nemůže říct, že si udělá třeba 6 takových efektivních hodin. Jakmile už totiž vím, že mám tolik času, povolí se otěže prokrastinace a já se vrátím ke sledování blbostí a nepracovní morálce (TESTED).

Pro mou situaci je to ale teď ideální, nepotřebuju už pracovat na stovkách úkolů ale prostě za jeden den během hodinky až dvou vyřídím prioritní věci, které stačí k tomu, abych měl tolik peněz, kolik potřebuju.

Tím, že jsem přešel na trochu jiný způsob myšlení, asi pro mnohé z vás nebude blog už tak inspirativní, málokoho asi zajímá, jak žít s dostačujícím příjmem (=příjem na zaplacení soc., zdrav., bydlení + jídlo) a nesnažit se být bohatším, abych si mohl plnit „svoje sny“.

Já to tak ale chystám a radši budu mít míň peněz a víc času na věci, které mě baví, než abych se pořád dřel a nežil. Musím říct, že nový přístup je pro mě rozhodně super a zvolnění mi pomohlo jak fyzicky tak psychicky. Každému bych doporučil přehodnocení svých priorit, bohužel se to asi těžko chápe, dokud člověk nezažije určité události.

Články na podobné téma:

Share

11 Responses

 1. Adam napsal:

  Překvapil jsi mě Radku, ale tenhle přístup vůbec není špatný. Taky jsem už kolikrát zvažoval, že většinu práce outsourcuju. Vydělám méně a budu mít více času na rodinu a věci, které mě baví. Ale jsem v situaci, kdy to takhle udělat nemůžu. Vydělám dost (resp. vzhledem k průměru), ale většinu příjmů stejně naleju do závazků, které jsem si nadělal tak trochu zbytečně 🙂 Ale třeba se to v budoucnu zlomí.

  Vydělávat jen tolik, kolik opravdu potřebuju a víc se bavit – jdeš na to dobře. Na druhou stranu by mě mrzelo, kdybys výrazně omezil psaní tady na blogu.

  Ktěm kofeionomarihuanovým dnům 🙂 Já jedu jen na kofeinu. Jinak bych před monitorem strávil 3 x víc času. Každý to má jinak, ale naposledy jsem zkoušel pracovat s Marií a Janou tak dva roky zpět a myslel jsem, že výsledek bude kreativnější než obvykle. No nakonec jsem neudělal skoro nic :-))

 2. Vašek napsal:

  No tak ti to už došlo, že méně je někdy více 😉
  A abych se nedostával do podobné situace s elektřinou, mám na router a wifi připojení doma záložní zdroj 550, notebook s baterií na 2 hodiny a pro jistotu blackberry s mobilním internetem 😉 Stačí mi, že je elektřina na BTS a jedu 😉
  Ale je fakt, že na některé lidi platí omezení dostupného času.

 3. Poděs napsal:

  Taky mám pocit, že čím míň času mám, tím víc toho udělám. Paradoxně, když mám nejvíc času, neudělám nic.

 4. Andre napsal:

  Nemělo by větší smysl zapracovat na té pracovitosti a time managamentu a slušně vydělávat? Vydělat jen na základní výdaje s sebou nese docela rizika.

  • Radek napsal:

   Určitě se nad tím zamyslím a zkusím si ten čas řídit líp. Je fakt, že tady té stránce jsem se moc nevěnoval, myslel jsem, že to není třeba a já sám přece vím co a jak dělat. Když se na to ale dívám zpětně, ne všechna rozhodnutí byla správná a efektivní :/

 5. panZero napsal:

  Asi to chce najít rovnováhu a zefektivnit čas práce. Na druhou stranu, jakmile v online bizu člověk poleví, tak mu z ujíždějícího vlaku konkurence mohou vlát vlasy… 😉

 6. Banánek napsal:

  Možná máš pravdu s tím, že blog už nebude tak dál inspiraitvní, jinak se ale pod teto článek podepisuju, vnímám to stejně.

 7. Jirka napsal:

  Tak pod tlakem se někdo sesype a někomu se dělá lépe. Já mám raději tlak.

  • Radek napsal:

   Mě taky více vyhovuje tlak, ta efektivita je pak mnohem lepší. Bohužel dlouhodobě tlak neustojím, protože čím víc pracuju, tím víc možností zisku vidím a tak je víc a víc práce a nikdy bych se vlastně nezastavil, takže to čas od času trochu seknu a dám si pauzu, i když mě to připraví o zisky.

 8. Pavel napsal:

  Někteří lidé, včetně mne, jsou jako hrozny, to nejlepší ze sebe vydají pod tlakem.

 9. Jan Hájek napsal:

  Výpadek proudu rovná se skok do auta a odjezd do druhé vsi do kavárny, tam zapojení noťasu a hurá zpět na síť. A k poznání, že time is better than money, jsem dospěl poté, co mám peněz dostatek (nejen na přežití) 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *