V neděli se nedělá

V neděli se neděláNevím jestli zrovna na pondělí je vhodný článek o tom, jak mi pauza a nicneděláná pomáhá k další práci, ale ti z vás, kteří náhodou včera pracovali, si můžou udělat volno dneska.

Podle mé minulosti už bych se asi mohl řadit mezi workoholiky, práce už pro mě dávno není nic otravného, na co bych se netěšil.

Samozřejmě určité pracovní úkony už mě přestávají bavit a taky už v pracovní dny nebývám bez zeleného čaje, yerby maté anebo energeťáku, ale kofeinu jsem poslední dobou ubral a stejně pracuji většinou až do večera (pravděpodobně technikou Pomodoru, o které psal nedávno Josef).

Co se mi ale za poslední měsíc osvědčilo je nedělní pauza. Jak se píše v nějaké té nabóženské knížecce, i bůh musel odpočívat a člověk dokonalejší nebude 🙂

Proto jsem si řekl, že neděle si prostě udělám volné a v ten den si budu dělat co chci, aniž bych měl výčitky svědomí z toho, že mi uniká konkurence a něco z TODO jsem nedodělal.

To je totiž můj největší problém (jsem na volné noze a tak mi pracovní doba „nikdy“ nekončí) – dát si volno a přitom si ho užít a nemyslet na práci. V neděli teď můžu, najednou je tak čas na sci-fi knížky, cvičení, kamarády a další věci, které v pracovní dny nejsou prioritou.

Výhody se začali objevovat hned první pondělí. Protože jsem workoholik, měl jsem i v neděli takové chvilky, kdy bych šel hned dělat na nějakém nápadu, který mě posune v bizu dál. Tyhle chutě ale během neděle „sesbírám“ a o to je pak pondělí efektivnější, protože všechna ta našetřená pracovní energie se v pondělí koncentruje a uvolní.

Jak sami dneska můžete vidět, je ráno (a ještě jsem ani nesnídal) a už je tu nový článek – to se snad nestalo nikdy za celou dobu existence blogu.

Ten odpočinek pro hlavu se mi jeví opravdu jako super zvyk a rozhodně se ho budu snažit dodržovat, to načerpání psychické energie jde opravdu znát.

V minulosti jsem byl zastáncem přístupu makat pořád, dokud můžu. Jenže jak už jsem psal minule, když má člověk neomezený čas, efektivita se vytrácí. Navíc je prostě potřeba si někdy odpočinout, člověk není stroj i kdyby o to usiloval.

Můžete zkoušet sice účinky kofeinové (nebo jiného stimulantu) , ale sami poznáte, že ani to nenahradí odpočinek a nedá se při tom prostě pořád makat naplno. Já bych tedy minimálně nedělní odpočinek doporučil všem, kteří ještě v neděli pracují.

A co vy? Jak to máte vy? Pracujete o víkendech, anebo si dáváte pauzy?

Články na podobné téma:

Share

18 Responses

 1. Podobne to mam ja, jen jsem si nastavil pracovni dobu. Delam od podneli do ctvrtka. Kazdy den zacinam pracovat od 15:00 a koncim cca ve 2:00 – 3:00. Je to velmi efektivni, clovek stihne stejne prace jako za cely tyden bez pracovni doby.

 2. Roman napsal:

  Proč zrovna neděle? Protože je to v kalendáři? Já odpočívám nejraději v sobotu. V pátek mívám nejmenší návštěvnost, tak pracuji na webech, v sobotu odpočívám a v neděli pracuji. Jsem na volné noze, nemám „píchačky“ v práci, nemusím se přizpůsobovat kolegům a šéfovi.

  Důležití ale je to, odpočinout si. Ve který den, to je úplné jedno. Jak říká starý Číňan: Naostřit si pilu!

 3. Pavel napsal:

  Je to tak, já jsem většinu těch nejlepších nápadů, které mne posunuly nejdál, dostal v době kdy jsem nic nedělal, (na dovolené, na návštěvě v muzeu… 🙂 Když člověk vypne, vidí pak věci z odstupu.

 4. ltynk napsal:

  Poslední dobou se snažím najít nějaký optimální životní styl, abych měl dostatek energie na práci, hodně toho udělal, ale taky měl čas si pořádně odpočinout. Den volna je vždycky fajn, ale každý týden bych ho mít nemusel.

 5. Tomas napsal:

  Člověk má tendenci se pořád pro něco honit, být nejrychlejší, udělat co nejvíce práce a pak nevidí, o co vše přichází. Raději mít méně nebo akorát, jak jsi psal nedávno a mít čas na zábavu, relax a své blízké 🙂

 6. TomL napsal:

  Souhlas, chce to si udělat volno a ideálně celý víkend nepracovat a relaxovat…

 7. Michal napsal:

  Čusan. Sleduju tvůj blog pravidelně a pokaždé mám pocit, že jsi vlastně totálně vytížený a tak trochu nešťastný člověk. Nechceš sem házet také nějaké měsíční reporty o zisku? Docela by mě to zajímalo, protože jestli opravdu pracuješ téměř nonstop, tak se to musí odrážet i na byznyse – tedy musíš být tak říkajíc finančně za vodou.

  • Radek napsal:

   Čau,
   mám stejný pocit a moc toho opravdu nestíhám. Problém je v tom, že dělám často neefektivní věci a to skoro většinu času (proč to tak dělám, to je taky otázka 🙂 ). O reportech zisku jsem přemýšlel taky, ale není to nic čím bych se měl chlubit, většinou mám 15-30k/měsíčně. Já se totiž často zaseknu na věcech, které třeba nevydělávají, ale mám je k linkbuildingu nebo jen tak, protože mě to baví. Navíc taky dělám nějaké offline věci, nebydlím v bytě ale v rodinném domě, takže tady se najde i taková práce. Ty malé zisky už se mi ale přestávají líbit a tak bych se chtěl zaměřit hlavně na ty výdělečnější věci, kde je poměr vykonaná práce/zisky nejlepší 🙂

 8. Marek Hnátek napsal:

  Až budu dospělý, budu mít volné víkendy :-)… Zatím si bohužel neumím představit, že bych některý den nedělal, i kdyby mě třeba netlačila práce, tak pořád mě to k počítači bude táhnout, třeba abych napsal články na blog na pár týdnů dopředu. Jak to máš Ty?

  • Radek napsal:

   No taky jsem na práci a netu závislý, ale „bojuju“ s tím a snažím se dělat i něco jiného, i když bych šel radši makat a dodělávat nějaké resty. Ale někdy je taky potřeba „žít“ a užívat si přítomného okamžiku 🙂

 9. Gang napsal:

  Nehledej únik od práce. Trošku mně přijde, že tvé poslední příspěvky jsou velmi prokrastinační…

  • Radek napsal:

   Aspoň někdo tu napíše nějakou kritiku, i za tu jsem rád. Je fakt, že přechozí článek takový určitě byl a i tento tak vypadá, ale pořád si myslím, že není možné makat bez přestávky (ráno vstaneš, začneš makat a končíš přes spaním, a tak není čas na nic jiného). Takovým tempem bych se určitě dostal do stavu vyhoření, já bych chtěl být radši nějak dlouhodobě udržitelně produktivní, abych nebyl náchylný k vyhoření, ale třeba ani k nemocem atd. protože pak si tělo tu pauzu vynutí samo. Co nejdřív ale napíšu nějaký pracovní článek, nejspíš nějaký report příjmů nebo MFAčka, ať je to tu trochu pozitivnější 🙂

 10. Aleš Bakla napsal:

  O víkendech se snažím dávat si voraz – věnovat se přítelkyni, sportu, apod.

  Mám spíš problém s tím, že tím jak jsem víceméně pořád doma a tvořím affil weby, tak nemám ani pořádně kontakt s lidmi/zákazníky a docela mi to chybí… Kamarády samozřejmě mám, ale s nimi se nevídám každý den.

  Zjišťuju, že ve svém životě potřebuju aplikovat sloveso „musím“. Teď ne ve smyslu, že mi někdo musí říkat že něco musím – to naopak nesnášim, ale takový ten pocit „zítra musím brzo vstávat“, „zítra musím jet támhle“ potřebuju to mít neustále v hlavě, přestože se na tu činnost netěšim. Pokud ale před sebou něco takového nemám – tedy řeknu si že tenhle týden nikam nemusím, takže můžu být pořád doma a makat na webech, tak se prostě nudím a ani toho moc neudělám…

  Napadlo mě, že bych mohl zkusit nastavit si pevnou pracovní dobu, tedy že bych makal třeba od 10:00 – 12:00, 12:00 – 13:00 oběd, 13:00 – 16:00 práce a přes to prostě nejede vlak… Horší je to ale s tím, že jak nad sebou nikoho nemám, tak mi to dlouho nevydrží… Máte s tím někdo zkušenosti? 🙂

 11. Luboš napsal:

  Je dobře, že jsi změnil přístup. On na to časem přijde každý. Někdo si k tomu dojde sám a někoho to prostě sestřelí (zkolabuje, vyhoří)

 12. Jiří napsal:

  Člověk není stroj a musí odpočívat, musí umět vypnout. Osobně vypínám v sobotu v neděli k večeru zase sedám k PC. Ten kdo říká že může dělat pořád tak to není dlouhodobě udržitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *