Shrnutí roku 2014

Snad všichni ostatní blogeři už mají svoje reporty a shrnutí za rok napsané, takže už je na čase, abych svůj článek vydal i já.

Bohužel jsem většinu roku hulil, takže si asi nebudu pamatovat všechny důležité detaily, ale obraz o tom, co bylo zhruba mám.

Před rokem jsem prožil několik důležitých změn, které se týkali stěhování do vlastního pronájmu (mám celý dům, nejsem konzulant), založení internetového obchodu a ještě většího zaměření do online podnikání, takže jsem osobní život skoro vyřadil.

Shrnutí jsem raději rozdělil do několika kategorií:

Internetový obchod zefstyle.cz

penny boardS mým eshopem (prodávám jakože nejlevnější Penny boardy) jsem letos asi zažil největší zábavu – jednak protože jsem ho rozjížděl úplně z ničeho (to mě hodně baví) a taky proto, že už šlo částečně i offline podnikání, kdy jsem musel chodit na poštu, balit skateboardy a už jsem měl konečně podnikání trochu reálnější.

Během prvních čtyř měsíců jsem měl eshop spíš na testování a příjem z něho jsem bral jako hezké kapesné.

V květnu ale obrat narostl asi na 30 000 Kč a počet objednávek se přiblížil k 20ti měsíčně (marže je slušná). Když jsem viděl ta čísla, řekl jsem si, že v tom je možná potenciál a začal se eshopu věnovat častěji. Péče se vyplatila a během 2 měsíců se stal příjem z zefstyle.cz jedním z pilířů mých zisků.

Podle přehledu z Woocommerce jsem za předchozí rok dosáhl obratu zhruba 430 000 Kč, přičemž zisk by měl být někde mezi 30-40 %.

Celkově mě tohle podnikání dost bavilo, teď už je to ale stereotyp hlavně kvůli tomu, že dělám práci, kterou by zvládl i brigádník a nemám čas na rozvoj, analytiku a další zajímavější činnosti. Na brigádníka ale nemám, protože peníze většinou investuji do sebe, jiných projektů nebo do skladových zásob, takže jsem trochu v začarovaném kruhu.

Statistiky z Woocommerce

eshop-prijmy

Ponaučení z eshopu:

 • pořádně si propočítávat ziskovost
 • měřit konverze a uplatňovat to při shánění trafficu
 • naučit se pracovat se skladovými zásobami a cashflow

Česnek – pěstování a prodej

Pěstování česnekuDalší podnikání, které bylo z cca 80 % offline, bylo mé pěstování česneku.

Letos jsem česnek vysazoval hlavně proto, protože mi zbyla sadba z loňska a nechtěl jsem být ztrátový.

Sice byla letos sklizeň už lepší, nebylo to pořád ono. Mou velkou chybou bylo to, že jsem si nezjistil, že některé odrůdy jsou rané a sklidil jsem je tak trochu později, což mělo za následek rozpadání česneku.

Tím pádem jsem zhruba 40 % nejhezčího česneku nemohl prodat za plnou cenu.

Příjmy a výdaje:

 • Prodej v roce 2013: cca 30 Kg – příjem cca 5100 Kč
 • Prodej v roce 2014: 66 Kg – příjem cca 6300 Kč
 • Výdaje za oba 2 roky: 46 000 Kč (převázně sadba a hnojiva)

Asi od poloviny roku jsem se přestal česneku věnovat skoro úplně, protože jsem dal přednost online podnikání (imho dobrý krok) a bohužel jsem tak včas nestihl všechen česnek prodat a tak se mi asi během listopadu-prosince skoro všechen zkazil.

Pěstování a prodej česneku bylo tedy za oba 2 roky ztrátové, v mínusu jsem celkem asi 35 000 Kč. Mám už ale víc zkušeností a kdybych se zaměřil jen na tohle podnikání, asi by už bych v plusu.

Ponaučení z prodeje česneku:

 • snažit se dotlačit podnikání k ziskům na úkor času není vždycky dobře (měl jsem se na to letos vykašlat)
 • myslet na to, že v offline podnikání to funguje jinak (zaspíte hlavní období sklizně a přijdete tak o hodnotu, kterou jste budovali celý rok)
 • najít lepší způsoby prodeje (zaměřit se i na další cesty, než jen prodej přes mikrostránku)

Affiliate

Jsem asi jediný, kdo si letos neřekl, že začně šlapat do affilu, i když to tak nakonec dopadlo. Tak nějak přirozeně jsem přešel ze zaměření na PPC příjmy(Sklik) a zaměřil jsem se na vyšší zisky z affiliate a to především v oboru krátkodobých půjček.

Začátkem roku jsem měl několik vlastních leadgen webů, které slušně šlapali a tak jsme se s „business partnerem“ rozhodli rozjet síť menších affiliate landing pages a zkusit, jak funguje síla domény pro Seznam (tenkrát to ještě jelo). Bohužel Seznam provedl během pár měsíců nějaké změny a naše weby byli hodně jednoduché, takže část z nich hodně vypadla a byla úplně bez zisků. Celkově to ale nebylo špatné, určitě jsme byli ziskový, příjmy byly za rok 2014 asi 30 000 Kč, investice jen do domén a na články, které jsme si publikovali na svých webech.

Mnohem lépe se mě affiliate rozjel paradoxně po výpadku několika mých hlavních leadgen webů, které Seznam dost sestřelil. Bylo to ale především novou affiliate kampaní na Kredito24 půjčku u eSpoluprace.

Asi od května tak moje příjmy z affilu začli slušně růst a špičkou bylo září, kdy jsem měl ze sítí Nejprovize a espoluprace dohromady příjem asi 50 000 Kč.

Screenshot z espoluprace za posledních 6 měsíců

Affiliate propad

Bohužel koncem roku vypadly zajímavé kampaně a já zažil dost krutý propad – v prosinci jsem z affilů neměl ani 5000 Kč. Příjmy z eshopu to sice trošku srovnali, ale ne tolik jako jsem čekal a tak je lednové cashflow dost špatné.

Ponaučení z affiliate:

 • nespoléhat se na jednu kampaň
 • využívat data ze SEO pro PPC kampaně
 • tvořit landing pages na míru klíčovému spojení

Sklik a Adsense

V PPC to letos nevypadalo špatně. Začátkem roku slušně jeli reklamy na finančních magazínech a také mi schválili další účet (předchozí dostal Ban) u  Adsense, takže jsem zase po několika letech mohl využívat jejich reklamy. Nakonec jsem ale zůstal u Skliku, protože mi tam největší weby vydělávají více.

Bohužel v době, kdy se začal rozjíždět eshop jsem začal weby zanedbávat a nahodil jsem popup s affilem na Kredito24, takže mi příjmy z PPC klesli skoro o 40 % a v posledních měsících jsem rád, když se dostanu na 10 000 Kč/měsíčně.

Tenhle pilíř jsem letos zazdil asi nejvíce a v následujícím roce bych to chtěl napravit, začít zase měřit efektivitu reklamních jednotek, zvyšovat CTR a tvořit nové „MFA“ weby.

Ponaučení z monetizace přes PPC:

 • měřit kanály a sledovat pravidelně zisky
 • zapisovat si CTR jednotlivých šablon/reklamních pozic a analyzovat údaje
 • zkoušet Sklik i Adsense a využít to nejziskovější

Osobní život

Můj osobní život po většinu roku neexistoval a většinou se chvilkově objevil jen o víkendech, kdy jsem testoval nové typy drog a léčil se z účinků.

Mými nejlepšími kamarádkami se staly holky na poště, to byly asi jediní lidé, které jsem potkával denně. Bohužel koncem roku obě odešly a já tak ztratil jediné společenské kontakty až do prosince, kdy jsem se seznámil s mojí slečnou a já tak značně omezil pracovní dobu, přestal drogovat a dost mě to změnilo.

Na tuhle změnu jsem čekal už asi 2 nebo 3 roky, naštěstí přišla včas.

Stěhování

Pohled zezaduJak už jsem zmiňoval, začátkem roku jsem se stěhoval do nového pronájmu, šlo o dům určený k podnikání. Přemýšlel jsem, že to rozjedu second hand anebo třeba Večerku, ale (naštěstí) z toho sešlo a já zůstal u online podnikání.

Určitý vliv na to měl i telefonát s Tomášem Ponerem, který mi radil, ať se držím online a nedělám kraviny 🙂

Asi tou hlavní výhodou pronájmu bylo to, že zde platím docela vysoký nájem (12 500 Kč) a tak jsem byl nucený fakt pořád pracovat, abych zvládal fungovat a zároveň mi zůstávali nějaké peníze.

Díky tomu moje příjmy během prvního čtvrtletí docela slušně stoupali a nebýt toho, že skončili affiliate kampaně Kredito24 a Zaplo, jsem mohl mít koncem roku možná příjem i vysněných 100 000 Kč.

První přednáška

SEO sraz Zdar nad SazavouVíkend před Vánoci jsem měl ve Žďáře nad Sázavou na hotelu na Vysočině svoji první přednášku o optimalizaci pro vyhledávače. Bohužel jsem měl celý prosinec hodně plný, nestíhal jsem se připravit tak, jak bych chtěl, ale myslím, že to nedopadlo úplně nejhůř.

Reporty:

Co bude dál?

Během prosince/ledna jsem si srovnal pár věcí a rozhodl jsem se pro pár změn. Musím začít fungovat trochu efektivněji (chce to time-management), vybrat si věci, které budu dělat primárně a některých se možná zbavím.

Velký otazník je teď nad eshopem, který mě sice baví, ale taky hodně brzdí a je obtížně škálovatelný, takže přemýšlím, jestli si ho nechat nebo ho prodat.

Další rozhodnutí se týká toho, jestli zůstat v pronájmu. Příští týden totiž začínám dělat z kanceláře a hodně přemýšlím o tom, že bych se přestěhoval ke slečně a hodně si tak snížil náklady.

Díky volným financím bych měl mnohem lepší cashflow a mohl investovat nebo si najmout brigádníka. Bohužel kancelář, kterou budu mít v pronájmu není moc velká a nejsem si jistý, zda by tam šel udělat sklad pro skateboardy.

Chtěl bych se taky začít věnovat zakázkám, ale trochu jinak. Pokud budu dělat SEO, tak jen pro vybrané klienty, se kterými si sednu a v oborech, které umím. Jako druhý typ zakázek bych pak chtěl dělat lowcost tvorbu webů. Tohle všechno samozřejmě sám nezvládnu a tak bych se rád spojil s pár lidmi z oboru a nějaké projekty bychom dělali spolu.

Letošek bude jak pracovně tak i v osobním životě rozhodně zajímavější a myslím, že bych se mohl konečně dostat na vysněný příjem 100 000 Kč měsíčně a to snad i do letošních prázdnin.

Reporty dalších blogerů:

Články na podobné téma:

Share

8 Responses

 1. Držím palce a díky za odkaz, taky jsem tě přihodil do listu 🙂 Řešil jsem podobné multi-vytížení jako ty a řeším ho doteď, totéž cashflow. Jediná cesta je urvat si od huby co se dá, nemilosrdně osekat blbosti (zbytečně drahý telefon, net, poplatky v bance, předplacené kraviny atd.) a i kdyby to mělo být 500 Kč měsíčně, narvat to do outsourcingu a postupně to navyšovat.

 2. stehovani-nedoporucuji napsal:

  Radim jako zkušenější méně zkušenému – na to stěhování se k přítelkyni se vykašli alespoň rok, je to risk. 🙂

 3. Greg44 napsal:

  Můžu se zeptat kolik času denně ti zaberou online projekty, teda bez eshopu?

 4. Ahoj Radku.
  Pekne konkretni shrnuti. Vypada to na rok plny prace a ziskavani obrovskeho mnozstvi novych zkusenosti. Zrovna jsem se na tema focusu/drzeni smeru bavil s kamaradem – souhlas s tebou, je klicove se rozvijet v jedne veci, neskakat neustale na neco noveho a rust. At se ti dari v novem roce zase o kus lepe.
  PS. Diky za zminku shrnuti na mem blogu hardyn.cz.

  Michal

 5. Roman napsal:

  Proč sis pořizoval „další“ kancelář, když jsi ji mohl zařídit ve svém domě?

 6. Michal napsal:

  Cau,
  diky za shrnuti. At se pristi rok dari!

  Muzes se podelit, jak na vytvoreni noveho Adsense accountu? Musis vytvorit novy G acc a nasledne znovu zazadat o prijeti?

  M.

  • Radek napsal:

   Cau,
   myslel jsem, ze jsem reagoval, ale ted jsem nahodou ten komentar objevil bez reakce.
   Novy Adsense jsem vytvoril z noveho Google Accountu – vytvarel jsem to z nove IP adresy a udaje do Adsense jsem vkladal taky jine – novou adresu, asi 30 km od te puvodni. IC sice zustalo stejny, ale to asi nevadi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *